miriam2209
30.04.20,13:47
prosím Vás , od akej hodnoty sa prejednáva dedičské konanie u notára ? je nejaká hranica ? výdavky na pohreb boli cca 1000 eur ak hodnota majetku nepresiahne výdavky , tak by sa neprejednávalo nič?
buchač
30.04.20,11:53
Každé dedičské konanie sa prejednáva u notára.
Ak je hodnota majetku nula, tak notár to len skonštatuje a fertig.
...a samozrejme, že notár dostane veľký trt a nie odmenu.
;) :D

Preštuduj základné info
https://hnonline.sk/prakticke-hn/910378-dedicske-konanie-takto-sa-pocita-vyska-odmeny-pre-notara
dmc
30.04.20,17:27
Dedicske konanie sa zacne u notara -tak ci tak. Notar bude skumat majetok porucitela Ak hodnota dedicstva je nepatrna - vyplati sa tomu kto zariadil pohreb. Dedicske konanie bude zastavene pre nemajetnost. Notar si uplatni pausalne vydavky (trovy) od statu. (su to iba drobne) Kedze dedicske konanie bude zastavene nebudu existovat ani ziadni dedici. Vyhoda je ze ak sa neskor objavia dlhy (alebo sa objavia aj hned) - neexistuje dedic - neni od koho vymahat.
miriam2209
02.05.20,16:11
Dakujem za odpoved, docitala som sa aj ja, ze sa nebude otvarat dedicske konanie pre nemajetnost , len ma zaujima ta suma od akej hodnoty uz sa otvara dedicske , ci je to v pripade az sumou , ktora by bola nad hodnotu nakladov na pohreb , neviem ci som sa spravne vyjadrila, v pripade ze by to bolo cca aktiva 500 eur a naklady na pohreb su 1000 eur tak sa neotvara dedicske?
marjankaj
02.05.20,16:51
Veď písal, že dedičské sa otvorí tak či tak. Teda dedičia sa tam dostavia a notár sám povie, či ide o nepatrný majetok.
Mila123
03.05.20,20:09
ale , ale Juraj (vyjadruj sa iba k tomu, čo rozumieš, a tu v tomto prípade trt makový rozumieš) , za každú prácu býva pláca......ak sa ukončuje DK, a nie je dostatočný majetok, takéto konanie NÚ vyfakturuje OS podľa trvalého bydliska poručiteľa a súd poukáže peniaze notárovi (aby ste mali čo závidieť je to cca 23,50 € s DPH),, ak notár je platiteľom DPH......ak nie je tak potom o 20% DPH menej
buchač
03.05.20,20:35
Miluš...zasa začínaš takto zavčas ráno???

To je potrebné sa rozpisovať všetko do detailov ?
Tou poznámkou o trte som myslel to, že DEDIČ nezaplatí notárovi nič...
Že koľko dostane OD ŠTÁTU, to je vedľajšie...a mimochodom, odmeňovanie notárov nie je pre mňa španielska dedina.
Veď takéto darovanie sa robí predsa bežne...a práve preto, aby sa neplatili tie poplatky.
My sme s bratom ušetrili cca X.X00€...


P.S.:
Kuwa fix...kedy si už konečne uvedomíte, že keď už nič iné, tak vravím z vlastnej skúsenosti ?