Peter Fox
30.04.20,15:25
Podľa zákona o účtovníctve (§10 písm. g) musí byť na každom účtovnom doklade „označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia“. Chcel by som sa skúsenejších účtovníkov opýtať na dve veci:

- Musí byť toto označenie uvedené aj na faktúre, ktorá sa odovzdá odberateľovi? Alebo si môžem označenie zapísať dodatočne len na faktúru, ktorá zostáva vo firme? Ide mi totiž o to, aby bola faktúra pre zákazníka čo najprehľadnejšia a neobsahovala veci, ktoré pre neho zrejme nie sú podstatné.

- Len pre zaujímavosť: ako túto požiadavku splnia tí čo nevedú žiadne účtovníctvo, alebo vedú len JÚ? Predpokladám, že sa ich to zrejme netýka, fakt je ale ten, že sa to v zákone priamo nehovorí. :-) Za vaše odpovede a názory vopred ďakujem.
Tweety
30.04.20,13:31
- nie, to označenie je len v účtovnej jednotke, ktorá ju vystavila
marjankaj
30.04.20,14:33
označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva

A tomuto si zrejme neporozumel.
Prečo by sa mal vystavovateľ faktúry starať ako si to zaúčtuješ ty?:eek:
Peter Fox
30.04.20,16:24
Máš pravdu, toto ustanovenie som hneď úplne nepochopil. Pomýlilo ma to, že v sústave PÚ môže účtovať ten, kto faktúru vystaví, ale aj ten, kto ju prijme.
Logicky som však došiel k záveru, že na faktúru sa píše účtovanie u toho, kto faktúru vystavuje. Takže už zostala len otázka, či to musím písať aj na dokument - faktúru, ktorú odovzdávam odberateľovi (to objasnila Tweety, vďaka).
No a ako som tak "pitval", tak mi ešte napadlo, čo urobia tí, ktorí vystavujú faktúry, ale nevedú podvojné účtovníctvo. Hm, asi som to až prešpekuloval... :-)
marjankaj
30.04.20,17:58
Skús si ešte aspoň raz prečítať to hrubo vyznačené. A samozrejme aj pochopiť.
marjankaj
30.04.20,18:03
Ako môže fakturant(alebo aj ty ak vystavuješ faktúry) vedieť, na aké účty to účtovník zaúčtuje?
kn-alka
30.04.20,18:04
len sa spýtam: Ty od Telekomu, Orange, ZSE atď.... dostávaš faktúry s ich účtovaním?
marjankaj
30.04.20,18:08
On asi chce, aby mu vyznačili, ako to má zaúčtovať on.:D
Peter Fox
30.04.20,19:13
@kn-alka: Nie, na faktúrach, ktoré dostávam ako spotrebiteľ účtovanie nie je uvedené. Neviem ale, aké faktúry vystavujú tieto firmy napr. iným firmám. Ale smerovanie tvojej otázky som pochopil - účtovanie sa teda neuvádza na faktúre, ktorá sa odovzdáva odberateľovi. Ďakujem za odpoveď.
Peter Fox
30.04.20,19:18
@marjankaj: Srandičky, hej? Ale dobre, chápem, že tá otázka je úsmevná pre tých, čo poznajú odpoveď a sú si ňou úplne istí. Ja som sa ale chcel uistiť, že som to doteraz chápal a robil správne, lebo som sa nedávno stretol s tvrdením, že to účtovanie musí byť zobrazené aj na dokumente pre zákazníka.