coper
30.04.20,19:37
Dobry vecer, v tomto roku v januari som nadobudol nehnutelnost darovacou zmluvou, so zapisom vlastnika na katastri.
Nehnutelnost teda byt, uzivaju aj nadalej moji stari rodicia, pretoze na byte je bremeno dozivotneho uzivania bytu v prospech starych rodicov. Dan za byt bol doruceny pracovnickou Magistratu na meno mojej starej mami a teda patri jej 50% ulava. Ak byt neprehlasim na seba, bude nadalej na staru mamu, moze mi spatne mesto douctovat chybajucu dan, dan ktora bola zlavena v ulave? Dan za byt plati nadalej stara mama, byt uziva ona aj so starym otcom, len vlastnikom som ja. Co v pripade ak neprehlasim seba ako platitela dane? Moze to zostat tak ako doteraz?
coper
30.04.20,17:47
a co mam urobit? ja som sa snazil dovolat na magistrat a bezuspesne kvoli corona virusu nedvihali telefony, uradnici pracovali len velmi obmedzenom rezime, platenie dane sa prihlasuje na magistrate na referate dani a poplatkov a nie formou podania danoveho priznania
Tweety
30.04.20,18:08
DP k dani z nehnuteľností budeš podávať v januári 2021. Dovtedy daň platí predch. majiteľ. Pozri tu: https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_dan-z-nehnutelnosti-1
coper
30.04.20,18:12
do kedy najneskor tu zmenu musim nahlasit?
danove priznanie sa podava na danovom urade alebo len vyplnenim tlaciva na referate dani a poplatkov na magistrate?
co ak to neurobim? ved stari rodicia ziju a chcu mat ulavu na dani za byt
Tweety
30.04.20,18:14
Nemôžu mať úľavu na niečo, čoho nie sú vlastníkmi. DP musíš podať do 31.1., to v tom linku máš. Rovnako aj to, kto je správcom dane.
buchač
30.04.20,18:14
Špekuluješ...otázka za otázkou...

Takže inak ?
Keďže si bol obdarovaný, takže je jasné, že je to evidované aj na katastrofálnom úrade.
Ono vyplýva aj iná povinnosť...urobiť patričné nahlásenie zmeny vlastníka na miestnom (obecnom) úrade.
Tento úrad vyrubuje daň z nehnuteľnosti nie podľa toho, kto tam býva, ale podľa majiteľa - vlastníka nehnuteľnosti.

Takže zabudni na úľavu ohľadom starej mamy.
Správne by si mal daň v plnej výške platiť ty a nie starí rodičia.

Čo v prípade, ak neprehlásiš ?
To sa dozvieš...a potom sa budeš čudovať.
Prípadne zadáš novú otázku v zmysle nezaplatenia dane v plnej výške ?
coper
30.04.20,18:17
kolko budem platit za danoce priznanie? podla coho sa to pocita? pojdem na usek samospravy v priebehu roka 2020 a to vybavim nie?
buchač
30.04.20,18:20
coper (Dnes 21:12)
co ak to neurobim? ved stari rodicia ziju a chcu mat ulavu na dani za byt
================
NIE starí rodičia chcú úľavu...na byt, ktorý ti darovali.
TY chceš úľavu...na byt, ktorý ti bol darovaný.
bodliak
30.04.20,18:25
Netrep sprostosti: "nahlásenie zmeny vlastníka "
Podá daňové priznanie. Žiadne hlásenia...
coper
30.04.20,18:26
do kedy najneskor mam oznamit samosprave - magistratu ze doslo v januari k zmene vlastnika, na referate dani a poplatkov? mam to urovit okamzite alebo v priebehu roka?
Tweety
30.04.20,18:36
Podáš DP v januári 2021 a potom ti príde výmer dane.
vicktor
01.05.20,04:30
Co stale vymyslas dokola? Uz si dostal odpovede.
Vravi sa, ze v zivote mas iste iba dne veci - smrt a dane.
Je tvojou povinnostou podat danove priznanie v januari 2021 na Obecnom ci Mestskom urade. V tomto roku tam este nechod. Pocita sa to podla VZN = m2 krat sadzba a mozno nejaky koeficient.
Ber to ty aj tvoji starki pozitivne, ved oni budu mat 100% "ulavu". :)
Druha moznost je, ze to zatajis, usetrite par eur a po case to doplatis aj s pokutou.
misoft
01.05.20,11:07
@coper: zdá sa, že chceš nejako vyd*bávať!
A) Daň z nehnuteľnosti bola vypočítaná (keďže na začiatku zdaňovacieho obdobia (rok 2020) boli majiteľmi nehnuteľnosti tvoji rodičia - daň teda zaplatia oni. Ak je tam nejaká úľava /napr. podľa VZN) - bude im uplatnená. Platí sa totiž raz za celé zdaňovacie obdobie.
B) Odo dňa zápisu v katastri nehnuteľností si majiteľom ty. Na začiatku nového zdaňovacieho obdobia (teda 2021) podáš daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti (do konca JAN 2021) a bude ti vyrúbená daň z nehnuteľnosti. So zľavou NEPOČÍTAJ! Tam už nezáleží, KTO tam býva, ale KTO je majiteľ!!!
C) Daň z nehnuteľnosti si vypočítaš aj sám - stačí sa pozrieť do predchádzajúceho - zistíš rozlohu bytu a násobíš sumou za m2, ktoré určí správca dane - mesto. Ak podáš do konca JAN 2021 - rozhodnutie už príde na TVOJE meno.


Takže nevymýšľaj chobotiny a postupuj tak, ako určuje správca dane v danom meste.
marjankaj
01.05.20,11:52
šak ten byt predaj ešte tento rok a nebudeš musieť nič riešiť. Možno iba daň z príjmov.
buchač
01.05.20,12:30
Ďalší príklad jednotlivca, čo je schopný pre pár ečiek odrbávať.
Pritom prišiel zadarmo k majetku v hodnote pekných pár desiatok tisíc éčiek.
misoft
01.05.20,16:21
A kto mu ho kúpi? Veď tam má svojich rodičov - kde ich dá? DSS - poradovníky na roky - teraz však ani Ň nevybaví.
sito
01.05.20,16:37
Ak nemá, takých 20 - 40 €. načo by ho predával. Však ako prišiel nech aj odíde. Nech ho tiež daruje ... :D
marjankaj
01.05.20,16:49
Za 5 euri by som kúpil aj ja. Aj s rodičmi. A po 5 rokoch môžem predať za trhovú cenu. Nezdanenú.:cool:
sito
01.05.20,18:07
Noo, nebol by si jediný kto by darované aj kúpil, či? :D
marjankaj
01.05.20,18:14
okrem Dušana, ten asi na to nemá:D