zuzka406
02.05.20,21:23
Chcem sa opýtať, szco si musí povinne uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka v daňovom priznaní, alebo je to dobrovoľne? Viem, je to netradičné, tiež nepoznám nikoho, kto by si to nechcel uplatniť, ale prosím predsalen o vaše odpovede. Ďakujem pekne.
Katy a R
02.05.20,21:43
Ja by som vychádzala zo zákona - § 11 hneď na začiatku cit: "1)Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené...." nie je tam, že sa "môže" znížiť. Teda o NČZD na daňovníka podľa odst2a sa bavíme. A ani sa nijako nedokladuje - (ako napr NČZD - príspevky na DDS, treba doklad).
Asik si niekto chce zvýšiť základ dane ??? - tak skôr neuplatnenie výdavkov je schodné ;) ?
...
po tvojom doplnení, nič nie je zamotané - len si treba lepšie pozrieť zák o DzP !!! - aj keď uplatníš nejaké výdavky a aj keď uplatníč NČZD - aj tak bude daňový bonus.
veronikasad
02.05.20,22:15
Aky ma dovod na neuplatnenia NCZD?
zuzka406
02.05.20,22:24
Keď si ju uplatní, tak mu vyjde záporný základ dane, takže si nemôže uplatniť daňový bonus. Je to hrozne zamotane. Príjem z podnikania mal 5200 eur za rok a nemá absolútne žiadne výdavky,resp.ziadne doklady o výdavkoch, nič. Tak som chcela paušálne uplatniť. No potom mu po odpočítaní nezd. časti vyjde ten záporný ZD. Netuším ako z toho vykorculovat.
marjankaj
02.05.20,22:25
Veď aj príjmy si môže zvýšiť. To mu žiadna kontrola nevyhodí.
marjankaj
02.05.20,22:30
Napríklad taký dôchodca s vysokým dôchodkom si nemôže uplatňovať nezdaniteľnú časť.
marjankaj
02.05.20,22:31
príjmy 5200
výdavky 0
a si v pluse.:D
A ešte aj daň budeš platiť.:---
Katy a R
02.05.20,22:32
máš recht ... ešte ho aj pochvália a štátna kasa sa mu poďakuje (keď už mrníkujeme) ;)
zuzka406
02.05.20,22:37
Yes, som ja ale blondyna???? ???? Jasne.. Výdavky nula mi nenapadli..dakujem veľmi pekne.. Majte sa dobre..
marjankaj
02.05.20,23:18
No keby si si skúsila vyplniť tlačivo elektronicky, tak by si zistila, že nezdaniteľná časť môže byť maximálne do základu dane. Teda do mínusu sa dostať nemôžeš.
veronikasad
03.05.20,05:18
Pri uplatneni naroku na danovy bonus sa sleduje vyska príjmu (6-nasobok min.mzdy) a kladný základ dane. Aj ked bude zdanovat formou vydavkov pausalom, nárok na DB mu vznikne, pretože kladny zaklad dane sa sleduje pred uplatnenim NCZD, teda prijmy po odpocitani vydavkov.