evire
11.09.06,17:11
Pekny den,
prosim o radu ohladne odvodov do Soc. poistovne v pripade, ak pracovnik je PN cely mesiac. Konktretne ma zaujima do ktorych fondov odvadzaju zamestnanec a zamestnavatel v pripade, ked zamestnanec dostane v uvedenom obdobi odmenu /pracovnik pobera davky NP/.
Dakujem za radu
endrju
11.09.06,16:01
Pekny den,
prosim o radu ohladne odvodov do Soc. poistovne v pripade, ak pracovnik je PN cely mesiac. Konktretne ma zaujima do ktorych fondov odvadzaju zamestnanec a zamestnavatel v pripade, ked zamestnanec dostane v uvedenom obdobi odmenu /pracovnik pobera davky NP/.
Dakujem za radu

Odmenu, za to, že bol práceneschopný v období?

Alebo odmenu za niektoré z období prechádzajúcich obdobiu, v ktorom je PN?

Podrobnosti sú v §140 ods. 2) a ods. 6) zákona o sociálnom poistení.
evire
11.09.06,16:24
Pracovnik dostal odmenu za obdobie, ktore predchadzalo obdobiu, v ktorom je PN . Podla informacie SP sa v takomto pripade neplatia odvody za zamestnanca ani za zamestnavatela. Pri spracovani miezd vsak bolo vypocitane UP za ZL z uvedenej odmeny.
Prosim o radu. Dakujem.
endrju
11.09.06,16:49
Pracovnik dostal odmenu za obdobie, ktore predchadzalo obdobiu, v ktorom je PN.

Aj ja som si myslel, že je to asi tak. Moja otázka bola skôr na odľahčenie. ;)


Podla informacie SP sa v takomto pripade neplatia odvody za zamestnanca ani za zamestnavatela.

Súhlas. Výnimky, ktoré nie sú dôvodom na neplatenie poistného počas práceneschopnosti, sú uvedené v §140 ods. 2) zákona o sociálnom poistení, na ktorý som sa odvolával v predchádzajúcom príspevku. Keďže poberá nemocenské dávky, tieto výnimky sa s veľmi vysokou pravdepodobnosťou na toho zamestnanca nevzťahujú.


Pri spracovani miezd vsak bolo vypocitane UP za ZL z uvedenej odmeny.

Odporúčam skontrolovať nastavenia mzdového programu / konzultovať s dodávateľom programu. Nikto nie je neomylný ... :cool:
alenad
11.09.06,17:24
Pracovnik dostal odmenu za obdobie, ktore predchadzalo obdobiu, v ktorom je PN . Podla informacie SP sa v takomto pripade neplatia odvody za zamestnanca ani za zamestnavatela. Pri spracovani miezd vsak bolo vypocitane UP za ZL z uvedenej odmeny.
Prosim o radu. Dakujem.

Ja som mala tiež tento problém, software vyrátal odvod do ZP a do SP len úrazové poistenie. V oboch prípadoch vymeriavacím základom je spomínaná odmena. Overovala som v SP u kontrolórov a odpoveď znela, že je to správne, no musí byť dodržaná podmienka neodpracovania ani jedného dňa v mesiaci a celý mesiac PN (§140 zákona o sociálnom poistení).