cinika
03.05.20,10:46
Mám odhlučnenu stenu, sused má vytopil. Čo treba robiť? Zvlhnuta vata sa v priestore mokrého muriva a sadrokartónu môže vysušiť? Alebo odhlučnenie treba rozobrať? Veľmi pekne ďakujem za radu.
misoft
03.05.20,10:13
https://www.isover.sk/aktuality/co-s-izolaciami-po-povodniach
I keď prípad povodní - u teba vytopenie = malej povodni.
Ona časom vyschne, ale tá doba sa nebude počítať na dni, ale roky. A v priebehu tej doby izolačné vlastnosti sú v háji. Voda je 6x tepelne vodivejšia ako minerálna vata.

V tvojom prípade - asi rozobrať, vatu vybrať, aby vlhké murivo dýchalo a vysušilo sa (dávať novú izoláciu na vlhké murivo = stav ako po vytopení). A po uschnutí muriva - nová izolácia.
A dať si to susedovi riadne preplatiť. I s úrokmi.
cinika
03.05.20,13:41
Ďakujem pekne, držte mi palce.
buchač
03.05.20,14:01
misoft (Dnes 12:13)
A dať si to susedovi riadne preplatiť. I s úrokmi.
================

Chcel by som vidieť suseda, ktorý by takto konal...
misoft
03.05.20,19:25
A ty si vari myslíš, že nejaká poistka to pokryje? Tůdle, jak tá nudle! Pride poisťovak, zdiaľky kukne a zhodnotí - škoda za 100€ a fertig!
buchač
03.05.20,19:44
misoft (Dnes 21:25) A ty si vari myslíš, že nejaká poistka to pokryje? Tůdle, jak tá nudle! Pride poisťovak, zdiaľky kukne a zhodnotí - škoda za 100€ a fertig!
-----------------------------
Ako tak čítam, tak by sa dalo (s určitosťou hraničiacou s istotou) predpokladať, že nemáš nehnuteľnosť poistenú...či ?

Lebo ja tie svoje mám.
...a nie je poistka ako poistka....či mi chceš tvrdiť opak ?

Ja som mal pár poistných udalostí.
Napríklad na chalupe som sa vytopil sám, pukol mi vodomer...voda tiekla pár dní.
No poistné krytie na odstránenie bolo v takom plnení, že som na tej vyplatenej sume z poistky doslovne zarobil...a teda na pár rokov vopred som mal poistku vyplatenú.

...a ozaj...poisťovák príde, spíše protokol a vyhotoví aj náležitú fotodokumentáciu.
======================
misoft (Dnes 12:13)
A dať si to susedovi riadne preplatiť. I s úrokmi.
--------------------------------
Platí, že :

- Vinník je v zmysle Občianskeho zákonníka povinný vzniknutú škodu nahradiť, respektíve poškodenú vec dať do pôvodného stavu. To znamená, že ak je ochotný steny vymaľovať a dať zničené veci do pôvodného stavu, v akom boli predtým (očistiť koberce, vysušiť nábytok), poškodený by mu to mal umožniť.
- Pokiaľ je majetok zničený a nepoužiteľný (vyduté skrine, parkety...), vinník je taktiež povinný tieto veci nahradiť.
- Pokiaľ je nehnuteľnosť a domácnosť poistená, škodu vyčísli poisťovňa na základe obhliadky.
- Ak ani vinník ani poškodený poistku nemá, poškodený si zničený majetok môže vymáhať v občiansko-právnom konaní.


...takže žiadne RIADNE preplatenie, ale primerané odškodnenie.
...a úroky už vôbec nie.