x_master222
03.05.20,20:36
Chcel by som zacat s investovanim do ETF, no neviem sa rozhodnut kde si otvorit ucet.
Su 2 moznosti, bud nejaky robo-poradca alebo broker. Kedze nemam velmi skusenosti, radsej by som isiel do robo poradcu. Takym je u nas Finax, ale co sa tyka poplatkov, lepsie vychadza ETFMatic. Lenze ETFMatic je povodom vo Velkej Britanii. Ma to na mna ako na investora nejaky vplyv ? Co sa tyka dani alebo niecoho ineho ?
misoft
03.05.20,19:20
https://www.finax.eu/sk/filozofia/preco-etf
A len tak mimotemy

Koľko chceš investovať? S pár stovkami, resp. pár tisíckami sa tam ani nepchaj.
x_master222
03.05.20,19:31
Preco nie ? Nejaky dovod ?
Chcem tam postupne investovat okolo 10 000 eur.
x_master222
03.05.20,20:43
Nerozumiem veru co je zle na investovani do ETF v ciastke okolo 10 000 eur ...
buchač
03.05.20,21:20
Najdôležitejšie z ich stránky je celkom dole...

" Pokiaľ nie je uvedené inak, všetky čísla viažuce sa k výnosom sú počítané na základe spätných modelov a neboli dosiahnuté našimi klientmi. Hodnota vášho portfólia môže klesať a stúpať. Výsledkom vašej investície môže byť aj strata. Obchodovanie je rizikové. "

Na obchodovanie je 10 litrov fakt smiešna suma.
Na to je potrebné pridať aspoň o jedno miesto v čísle viac...povedzme 100 litrov.
Za tých desať v dnešnej dobe nekúpiš ani len poriadne a nové auto.
--------------------------------
Prepočítaj si to šetrenie na dôchodok, že k akým číslam dôjdeš.
Lebo mne vyšli úplne iné cifry...a nie také vysoké hausnumerá.
https://www.finax.eu/sk/ponukame/zabezpecenie-na-dochodok

1. Ak by ste začali investovať 50 eur mesačne v 20. roku života pri predpokladanom odchode do dôchodku vo veku 65 rokov, potenciálne získate sumu 240 tis. eur

Tu mi vyšla suma 27.000€

2. Ak začnete v 40. roku života, nasporíte sumu len 45,5 tis. eur.

Tu je to 15.000€.

P.S.:
Mne to príde ako zavádzanie...tebe ako ?
bodliak
03.05.20,21:53
... lenže ty si neinvestoval, ale len pchal do pančuchy. Nerozumieš tomu, ale neodolal si...
marjankaj
03.05.20,22:28
Tiež sa divím, čo je na tom zlé. Veď predsa každý sa tam nabalí.:cool: Lenže od koho?:---
x_master222
04.05.20,05:50
Jasne, ze ziadny vynos nie je garantovany, toho som si vedomy, ze su to len vypocty.
To co si ale ty ratal, ze ak by som investoval 50 eur kazdy mesiac po dobu 45 rokov tak mam 27 000 .. ano, keby som ich daval pod vankus mam presne tolko ... takze trosku odveci prispevok z tvojej strany.
mona091
04.05.20,06:22
tiez nevidim nic zle na investovani do etf, navyse, postupkynm sposobom sa priemeruje nakupna cena, a este navyse, pri drzbe viac ako rok je zo zakona oslobodeny vynos od dane, je pravda, ze ceny stupaju aj klesaju, ale kedze firmy sa chcu zvacsovat, rozvijat zvysovat svoju hodnotu, tak je realne, ze casom ziskavaju na hodnote, co sa premieta do vynosov, podobne ako nehnutelnosti, tie aj klesaju, aj stupaju, napriklad dnes, aj napriek krize nekupime nehnutelnost za cenu, ktora bola na tom istom byte pred 30 rokmi. samozrejme, ze rizika su, presne tak isto ako aj pri bytoch, no rozdiel vidim hlavne v tom, ze ak kazdy mesiac budem davat 100 e do ponozky a 100 eur do etf, po 20 rokoch urcite v ponozke budem mat zinflantovane peniaze, ale v etf mam aspon sancu, ze moze byt aj vynos - ak by prisla vojna, aani ta ponozka nepomoze
buchač
04.05.20,06:25
Chceš snáď povedať, že v tom výpočte sa mýlim ?
TY AKO VIEŠ, že čo som urobil a čo robím so svojimi prachmi...???
Neodolal si a proste musíš zadrieť a podjebávať ???

Či rozumiem alebo nie, to je jedno.
Tu ide o to, že tomu nerozumie majster222...a myslím si, že radšej byť negativistický ako mať veľké oči za vidinou obrovského zisku.
Tie finančné spoločnosti, ktoré vraj radia, sú vyslovený odrb...zarobia jedine oni a nie klient.


....ale šak ty tomu rozumieš, všakže *****ko besný managerský...nože vysvetli zadávateľovi a nemaj hlúpe komentáre.
buchač
04.05.20,07:10
mona091 (Dnes 08:22) tiez nevidim nic zle na investovani.....
=======================
Aj investovanie do II. piliera je fasácke....odrb jak sviňa.
https://peniazesucas.sk/ako-a-kedy-sa-dostanete-k-svojim-peniazom-z-2-piliera/

Ani za toho frasa si už pár rokov neviem vybrať svoje love...síce nič moc, ale tu sa jedná o princíp.
mglk
04.05.20,08:26
Pozri si LYNX. Sú to Čecho-Slováci, takže máš podporu v domovskom jazyku a pokryté majú všetky trhy a inštrumenty aké si len dokážeš predstaviť.

A investovať do ETF, určite investuj. Pred pár dňami som nakúpil EXSG - je to dividendové ETF, ktoré 4x do roka vypláca dividendu. Dividendový výnos je cca 4 %.

A nepočúvaj reči "odborníkov", že na investovanie potrebuješ 100 tis. EUR
x_master222
04.05.20,08:31
@buchač, a comu konkretne podla teba nerozumiem ? Chcel som radu ohladne vyberu robo-poradcu, kde investovat do ETF a namiesto toho tu rozoberas hluposti. Mne je uplne jasne co je ETF, aj to ze na tom mozem nakoniec stratit, ale aspon je tam dost vysoka sanca, ze nieco ziskam, tak naco budem drzat peniaze v banke alebo pod matracom, ked tam sa nijak nezhodnocuju.
x_master222
04.05.20,09:28
Rozmyslal som aj nad brokerom ako je LYNX, ale kedze s tym este len zacinam, tak nemam az taky prehlad aby som si portfolio zostavil uplne sam :)
bodliak
04.05.20,10:53
buchač: "Či rozumiem alebo nie, to je jedno."
Tak to sedí. Vyjadruješ sa ku všetkému, jak Truhlík u pepanov.
buchač
04.05.20,11:07
x_master222 (Dnes 10:31) @buchač, a comu konkretne podla teba nerozumiem ?
==================
Nie tebe patrilo....
ETF
31.05.21,11:55
AHoj Myslím, že si začal dobre. Teda vieš, že ETF sú správna cesta pre Slováka kvôli daniam a poplatkom.
Rozmýšľaš medzi robo-poradcom a brokerom. OK.
FInax je fajn riešenie pre pasívnych. Áno poplatky sú relatívne vysoké 1% na vstupe a 1.2% ročne.
ETFmatic nepoznám. Jeden z top brokrov, Interactive Brokers, presťahoval účty všetkých svojich klientov z Británie do Maďarska. Lebo Brexit. Podobný problém môže byť aj v tom ETFMatic.

Pokiaľ máš na investovanie cez 20-30 tisíc, a máš na to čas, investuj si sám. Interactive Brokers je dobrá voľba.

Pokiaľ chceš skôr pravidelne investovať 100-200€ alebo máš jednorazovú sumu menšiu, alternatíva môže byť EIC. Je to slovenská fondová platforma, vieš si tam portfolio vyskladať zo 400+ ETFiek. Na rozdiel od EIC, kde ho poskladajú za teba z desiatich. A poplatky v EIC sú nižšie ako vo Finaxe.
mona091
30.09.21,07:57
vo finaxe su rozne akcie na poplatky, a uplne jednoducho aktualne sa da mat ucet pri jedinom poplatku 1,2% p.a. inkasovanom mesaaacne