kacka6
04.05.20,11:39
Zdravim,
môžete mi prosím poradiť, či je náročné preinštalovať Windows 10 z C, kde mám 32 GB eMMC pevný disk, na D, kde som si dokúpila M.2 SATA SSD 120 GB...??? Mám nedostatok miesta pre aktualizácie systému. Je nejaký šikovný postup? Som bežný užívateľ, žiaden expert... či to musím dať do servisu? Ďakujem.
ivka70
04.05.20,10:53
Je to narocne pre toho, kto tomu vobec nerozumie.
Inak to az take narocne nie je, ked vies, co robis.
Kazdopadne treba tie disky zmenit aj v biose tak ,aby ten vacsi bol systemovy .
A idealne to urobit tak ,ze si zazalohujes vsetky data a urobis cistu instalaciu.
kacka6
04.05.20,11:12
oj v biose pracovat neviem. asi bude lepsie a rychlejsie dat to do servisu.. no windows 10 bol uz nainstalovany v notebooku, nemam instalacne CD.
ivka70
04.05.20,11:18
V NB by na skytej particii mali byt aj instalacky.
misoft
04.05.20,13:53
Prehodiť z C: na D: nie je práve najrozumnejšie - systém Windows totiž ako systémový disk vždy berie C:. Len tak jednoducho to nepôjde.
Ak chceš premiestniť celý systém z disku na disk - robí sa to KLONOVANÍM disku.
Lenže v tvojom prípade by to aj tak nepomohlo, pretože tie "hračky" s 32 GB eMMC sú nastavené tak, že práve ten eMMC je ako systémový disk. To za prvé.
Za druhé - máš v tom svojom stroji vôbec m.2 slot?
Len pre zaujímavosť - čo to máš za "stroj"?

Poznámka: inak - tie eMMC (embedded Multi-Media Controler) pamäte sú podobné SSD, len sú pomalšie, prakticky sú to flash pamäte (ako v USB kľúčoch). A v tých strojoch sú NEVYMENITEĽNÉ obyčajným užívateľom - sú pripevnené napevno.

To je už rozumnejšie sa toho zbaviť a kúpiť si poriadny NB. Tieto stroje ja volám "prerastená kalkulačka".

Poznámka 2: Keďže W10 vyžaduje na aktualizácie 32GB miesta - je rozumnejšie si stiahnuť ISO s najnovšou verziou Win10 a vytvoriť inštalačnú flešku a preinštalovať systém so zachovaním dát.
kacka6
05.05.20,08:04
mám tento notebook: Umax VisionBook 13Wa Pro.. potrebovala som niečo malé, skladné do práce - tabuľky, net, mail, na MacBook som nemala peniaze. ssd som si sama namontovala, dala to ako D:
nevedela som, že to bude až taký problém s prenesením Windowsu na ssd... ;-( o klonovani som si už niečo načítala, no nechcem sa púšťať do Biosu... ešte preštudujem tvoj posledný odsek.. vďaka
kacka6
05.05.20,09:20
ďakujem pohľadám
misoft
05.05.20,09:38
Tak ten m.2 slot je len pre dodatkové úložisko - SSD. Primárnym systémovým diskom je ten eMMC. Aby sa to zmenilo - muselo by sa to nastavovať v BIOSe (bootovanie), amy ten m.2 SSD disk bol ako primárny. A na neho potom nainštalovať čistý OS.
Inak tých 120GB - nič moc. Za chvíľu do môže byť plné, ak sa tam nainštaluje Win10.
kacka6
05.05.20,13:18
samé super správy
kacka6
29.05.20,14:45
ešte by som sa chcela opýtať, že ak by som chcela urobiť obnovu systému, tak či môžem zadať pokyn - a pritom nevybrať tú vloženú SSD kartu z počítača, alebo ju radšej mám pri preinštalácii systému - obnove systému - vybrať z toho jej miesta... ďakujem :)