mirko232
04.05.20,16:13
Dobrý deň,chceli by sme k domu prirobiť terasu,nemám v tomto oboru moc skúsenosti,takže postup by mal byť aký? Vykopať jamu (4x4m),na spodok ide makadam väčšej frakcie,naň ide menšej frakcie,to potom treba so žabou udusit a môže sa pokladať samotná dlažba?( https://www.obi.sk/dlazba/dlazba-varna-svetlosiva-33-3-x-33-3cm/p/1333103), otázka..s koľkým kg treba približne počítať na m2 toho makadamu? A koľko cm po udusani by ho malo byť? Nemám totiž ani predstavu..

Ďakujem za odpovede a ospravedlňujem sa ak sú to hlúpe otázky ale...
marjankaj
04.05.20,16:08
....,to potom treba so žabou udusit .....
To vyzerá ako recept na varenie.:---
bodliak
04.05.20,21:48
Hrúbka dlažby ? Na obi stránke to síce nevidím, ale tuším je to 8 mm, takže to snáď budeš lepiť na adekvátny betónový poter...
vicktor
05.05.20,05:15
Uz som mal rozpisany navod na polozenie betonovej dlazby, ale bodliak ma pravdu - zda sa ze ide o keramicku, a to je rozdiel.
Ved OBI ma nachystane letaciky s navodmi ako na to, tak si zober.
korela
05.05.20,07:52
Iba také menšie upozornenie, či nemáte alebo neplánujete v blízkosti terasy umiestniť strom -. ovocný, okrasný ..., lebo korene po iks rokoch dokážu aj takúto plochu narušiť.
Susedova stará marhuľa nám zdvihla zníženú podlahu v skleníku.
A spevnenú plochu s kari rohožami vybetónovanú zasa náš okrasný strom.
buchač
05.05.20,12:16
...ale bodliak ma pravdu.....
===================
Si normálny...???
Kedy on mal pravdu ???
:D :D :D :D :D :D :D :D

Kuwa...síce nerád, ale musím ti dať nesúhlasné aspoň písomnou formou. ;)
Chobot
05.05.20,14:44
Ako písal bodliak, tá dlažba má len 8 mm hrúbku. Taká tenká dlažba nie je vhodná na uloženie do makadamového lôžka. Takú dlažbu treba lepiť na betónový podklad.

Ak chceš ukladať do drte, tak to musí byť dlažba aspoň 2 cm hrubá.

Navyše, ak takto chceš ukladať dlažbu, najprv musíš priestor ohraničiť obrubníkmi, osadenými do betónu, lebo inak sa ti dlažba "rozlezie" do strán. Pozri si na youtube nejaké videá, ako sa to robí. A ten makadam nebudeš rátať na kg, ale na tony. Na plochu 4x4 m potrebuješ cca 4 - 5 ton makadamu, aby si po užabovaní dostal podkladovú vrstvu 15-20 cm.

Ja keď som robil terasu ,tak som na udupaný terén dal cca 10 cm vrstvu betónu, potom som osadil do suchého betónu obrubníky, osadil palisády, ktoré tvoria schody, vysypal to celé makadamom, zhutnil, a do podkladovej vrstvy drte frakcie 4/8 mm som osadil dlažbu hrubú 4 cm. Ak s tým nemáš žiadnu skúsenosť, nie je to jednoduché. Bez tej betónovej vrstvy ti to celé môže po pár rokoch sadnúť a terasu nebudeš mať rovnú. Keď už nedáš betónovú vrstvu, tak pod makadam daj aspoň hrubú geotextílu, min. 200g/m2. A dlažba sa neukladá do piesku, ako to ti tu niekto radil, ale do tej drte, ako si napísal. Pripojil som ti aj pár fotiek, ako som to robil.

Alebo choď na modrastrecha.sk , tam je veľa fotiek, ako to ľudia robili.
buchač
05.05.20,15:37
bodliak
05.05.20,15:44
Si predstav ...!
Chobot
05.05.20,16:07
Vážne. To je makadam drobnej frakcie a nie piesok v pravom slova zmysle. Piesok má frakciu pod 1 mm, lôžko, do ktorého sa dlažba ukladá by malo mať frakciu 4/8 mm. To už nie je piesok, aj keď to možno niektorí tak nazývajú.

Do klasického piesku to nemôžeš uložiť, lebo voda môže podklad - piesok vymyť a dlažba sa prepadne. Aj na obrázkoch, na ktoré si odkázal vidno, že je to kamenná drť drobnej frakcie.