miriam2209
04.05.20,19:07
Ja a moja sestra sme vlatnickami bytu kazda po polovici, nadobudli sme byt darovacou zmluvou od mamy s tym, ze bolo zriadene vecne bremeno dozitia, mamina zomrela a caka nas dedicske konanie
predpokladam , ze budu vyuctovacky - preplatky za energie , energie boli platene pod maminym menom , byt sme uz predali poprehlasovali energie , nakolko mame este jednu sestru , ktora nevedie usporiadany zivot preto sme to aj takto riesili este za zivota mamy aby ona s bytom nemohla manipulovat , robi problemy ze nedoda rodny list atd. , v pripade, ze by nam preplatky prisli na ucet nskolko sme preukazali ze sme vlastnikmi bytu musime nahlasovat preplatky notarke?
miriam2209
04.05.20,18:33
To myslite ironicky ? Neviem preco prave 114 eur , nechapem , ja som sa slusne spytala ci je to nutne nahlasovat , kvoli tomu, ze nam sestra bude robit problemy a chcem sa tomu vyhnut, nakolko iny majetok tam nebude len tieto preplatky
jelalim
04.05.20,19:28
Okrem preplatkov ocakavate, ze budete este nieco v ramci dedicskeho konania prejednavat? A je to v hodnote vyssej ako boli naklady na pohreb?

(zo zadanej otazky mi pride, ze za zivota ste toho uz dost zariadili, otazka je, ci samotne dedicske konanie nebude stat viac, ako dostanete ako preplatok za energie s ktorym sa budete podelit aj s tretou sestrou.)
Chobot
04.05.20,20:00
Zadanie je neúplné a nedá sa na to dať jednoznačná odpoveď. Pre jasnú odpoveď je potrebné vedieť:
1. Na koho meno boli uzatvorené zmluvy s dodávateľmi energií?
2. Z koho účtu sa platili zálohové platby energií?

To, že si vlastníkom bytu, ešte neznamená, že preplatky ti budú automaticky zaslané. Dodávateľ energií komunikuje s osobou, s ktorou má uzatvorenú zmluvu. Zvyčajne posielajú dodávatelia energií preplatky na účet, z ktorého sa platili zálohové platby.

Ak to bol účet mamy a preplatok príde na jej účet, tak z neho prostriedky nevyberiete - banka vám ich nevyplatí. Tieto peniaze vstúpia do dedičského konania.

Ak dodávateľ energií vráti peniaze na tvoj alebo sestrin účet, netreba nikomu nič hlásiť. Preplatok je vysporiadaný a hotovo. Nevstupuje do dedičského konania. Tretiu sestru to potom nemusí zaujímať.
miriam2209
05.05.20,07:16
nie nemalo by tam byť už nič , len tie preplatky , náklady na pohreb sú vo vyššej sume
miriam2209
05.05.20,07:20
energie sa platili z môjho účtu , ZSE mi už napísali , že preplatok vrátia na môj účet , SPP zatiaľ sa nevyjadrili , bytové družstvo ešte tiež čakám , takže pokiaľ sa preplatky vrátia do konania dedičského konania nemusím nič nahlasovať ? aby som neurobila nejaký priestupok voči notárovi ...
Katy a R
05.05.20,07:20
miriam - zrejme si neprehlasovala energie ty ... lebo keby áno - tak by si vedela , že sa tam píše oprávnená osoba (väčšinou tá, ktorá ruší zmluvu) , ktorá potom zodpovedá za prípadné nedoplatky, resp preplatky jej pošľú :) ... niekedy aj po dlhééj dobe sa ozvú ;)
dmc
05.05.20,08:10
ak mama nemala iny majetok z najvacsou pravdepodobnostou bude dedicske konanie zastavene pre nemajetnost. Majetok nepratnej hodnoty zvecsa nadobudne zriadovatel pohrebu.
miriam2209
05.05.20,12:37
ja som prehlasovala energie aj som tam písala moje údaje , zároveň som posielala aj úmrtný list, zse bez problémov ale spp žiadali napr. list vlastníctva , moje údaje majú všetky vrátane č. účtu
Katy a R
05.05.20,14:22
tak by to malo byť OK - nerob si starosti