kacenka6689
06.05.20,13:18
Prosím o radu.
Ide o môjho otca, chcem mu pomôcť, aby si náhodu nepokazil nejakými prácami na dohodu výšku budúceho dôchodku. Je rocnik 62, ma 58 rokov, prisiel o pracu minuly rok, odvtedy sa nemoze zamestnat a obavam sa ( aj on) ze sa uz do dochodku nezamestna.
Pracoval od 18 rokov (priblizne).
Vobec neviem, kde sa mam docitat, z coho sa mu bude po dovrseni 63 rokov a 4 mesiacov vypocitavat dochodok.
Berie sa do uvahy cele obdobie, ktore bol zamestnany? Bude mat velmi velku vahu na vyske dohodku poslednych 6-7 rokov pred dochodkom a fakt ze prijem 0 alebo nejake prijmy z dohod?
Rozmysla aj nad otvorením zivnosti.
Dakujem za kazdu radu, link, informacie....
misoft
06.05.20,11:27
No - uvažuj aj logicky.
Pokiaľ pracoval, boli mu odvádzané odvody do ZP i SP. Teraz (neupresnené, či je evidovaný na ÚPSVaR ň ak áno - odvody do ZP platí štát.) ako nezamestnaný by si mal (ako nezaevidovaný) platiť do ZP ako samoplatiteľ.
Práca na dohodu - pokiaľ dostáva "na ruku" - tak nie sú žiadne odvody (do ZP a SP) - doba by sa nezapočítavala. Pokiaľ by mal nejakú zmluvu, kde by zamestnávateľ za neho odvádzal odvody do ZP a SP (už nie poistenec štátu pre ZP) - to by sa započítavalo do doby zamestnania.

Teda: akonáhle pracuje a zamestnávateľ ho zaregistruje do SP ako zamestnanca - všetko sa započítava. Takže v tom prípade by si prilepšil na výške dôchodku. Inak - vypočíta sa len z toho, čo má evidované na SP.

Presnejšie ti však napíšu odborníci poraďáci.
kacenka6689
06.05.20,11:38
dakujem za siahodlhu odpoved,
samozrejme ze som myslela oficialne dohody, z ktorých plynu odvody.
Lenže v tom prípade, na tento fakt ho upozornil kamarát, štýlom jedna pani povedala, sa mu môže celkom výrazne znížiť nejaký priemer, z ktorého sa výška dôchodku počíta. a to chcem zistiť.
Lebo "vraj" je pre dôchodok v takomto prípade lepšie keď nebude mať napríklad občasnú brigádu za oficiálnych 100€/mesačne, ale radšej 0.
preto je tu možnosť, že si otvorí živnosť (načierno robiť nechce) a neprekročí ročne príjem, na základe ktorého by musel platiť soc. odvody.
... Otec sa odhlasil z uradu prace a plati si sam ZP
ivka70
06.05.20,12:08
Ak nema otec ziadne dochodkove poistenie (zo zamestnania, z dohody, zo zivnosti), tak sam u do dochodku nepocitaju ani roky ani ten nulovy prijem. cize ako keby si na dochodok v tychto rokoch nesetril.

Ak by uzavrel dohodu s nizkym prijmom, malo by to vplyv na nizky dochodkovy bod v danom roku a malo by to vplyv aj na vysku dochodku.
aj ked od dochodku sa pocitaj uvsetky roky od 1984 a ak ma 40 rokov s vysokym prijmom, ani ten jeden s nizkym vela nespravi.

Ak si otvori zivnost, prvy rok neplati odvody do SP a potom az podla prijmu ,ak mu nevyjdu povinne, takisto za mu tie roky do dochodku pocitat nebudu. Prijem ale moze mat. Zdravotne poistneie si bude musiet platit tak ci tak ak oaj teraz si plati.
Mária27
06.05.20,13:08
Otec má odpracovaných dosť rokov, aby mohol požiadať o starobný dôchodok, keď príde čas. Bude sa mu počítať toľko rokov, koľko odpracoval (podľa počtu dní). Nemusí viac pracovať (robiť odvody).

Osobný mzdový bod je pomer jeho zárobku za rok vydelený priemerným mesačným zárobkom krát 12. Ak nebude mať v niektorom roku žiaden príjem, ten rok sa mu nebude vôbec počítať. Ak bude mať malý príjem (napr. za 3 mesiace), zníži sa mu osobný bod, čo môže výšku dôchodku ovplyvniť. Priemerný osobný bod je aritmetický priemer jeho ročných bodov. (spočítaš body za všetky roky a vydelíš počtom tých rokov). Vyžiadajte jeho zároby/body zo sociálnej poisťovne. Rok, v ktorom ide do dôchodku, sa už nepočíta, tiež posledný rok sa berie predposledný ... a také menšie úpravy.

Tretí činiteľ na dôchodok je dôchodková hodnota, ktorú štát vyhlasuje na každý rok - bude tá, keď pôjde do dôchodku. Dôchodková hodnota na rok 2020 je 13,6361 eur, na rok 2019 je 12,6657 eur, teda stále rastie.

Tak si vynásob: odpracované roky x priemerný osobný bod x dôchodková hodnota
kacenka6689
06.05.20,13:48
Dakujem, dakujem velmi pekne!
Katy a R
06.05.20,13:52
Ako a z čoho sa mu bude počítať - to si môže prečítať v zákone o SP . Tiež všetky potrebné info sú na stránke SP ... tam nájde aj kalkulačku na informatívny výpočet dôchodku (dosadí si svoje údaje). Z tvojho zadania je jasné, že o tom nevieš skoro nič.;) Ak pozrieš ten vzorec na výpočet - tak budeš vedieť určite viac - zistíš, že dôležitá je aj celá doba poistenia, aj výška zárobku. Predpokladám, že má dosť dlhú dobu poistenia, tak možno nejaký jeden horší rok mu veľa škody nenarobí.
A tiež záleží od neho - či si vôbec chce nejakú robotu nájsť, či si už chce oddýchnuť,
či má záujem len o niečo náročnejšie, alebo je preňho dobrý každý príjem ?
Ale niečo pravdy na tom je - že len dohoda s malým príjmom asi nevyváži tú dlhšiu dobu poistenia, ktorú ňou získa (pri dohode sa veru môže stať, že je to aj menej ako 100 eur za mesiac!). V každom prípade si urobte ten prepočet, nech si v obraze.
Ja na jeho mieste by som sa neodhlasovala z UPSVaR - dovtedy, kým by som si nenašla nejakú prácu. Alebo ak uvažuje o živnosti - mohol využiť nejakéú odotáciu, ktorú môže dostať, resp nejakú rekvalifikáciu?
Riešením je aj živnosť - tak, ako píšeš - pre začiatok nebude platiť odvody do SP ... a možno ani v budúcnosti nie;)
https://www.socpoist.sk/dochodca/55164s
kacenka6689
06.05.20,15:38
Velmi pek e dakujem! Naoxaj si mi objasnila vela terminov. Pekny vecer
kacenka6689
06.05.20,15:39
Dakujem velmi pekne aj tebe, velmi mi to pomohlo
Mária27
23.05.20,10:48