Maria129
06.05.20,18:23
Dobrý deň, chcem sa spýtať, pokiaľ SZCO pracoval do 09/2019 ako zamestnanec štátnej správy a od 01,10,2019 je SZČO a v od 01,10,2019 do 30.09.2021 mu bude vyplácaný mesačne výsluhový príspevok a bolo mu priznané aj odchodné 10,12,2019 a vyplatené v 12/2019. Z oboch príspevkov bola zrazená dan z príjmov.
1, môže si uplatniť NČZD na daňovníka
2, treba uviesť tieto príjmy v DP typ B aj keď boli zdanené?

Ď.
ivka70
06.05.20,18:26
1. Moze
2. V DP musi uviest vsetky zdanitelne prijmy, takze aj odchodne a pod.
Rovnako uvedie aj uz zaplatenu dan.
veronikasad
06.05.20,18:55
výsluhový dôchodok sa zdaňuje ?
misoft
07.05.20,23:25
No ja čumím..... zdaniť výsluhový dôchodok ... niekto asi už uplatňuje ten zamietnutý návrh z istej dielne.
Mária129 - výsluhový dôchodok nie je MZDA! Je to dávka dôchodkového zabezpečenia z uvedeného rezortu štátnej správy. To je ako keby si starobným dôchodcom ich dôchodky zdaňovala.
Prakticky - vy ste ho ukrátili o časť dôchodku.
ivka70
08.05.20,06:06
Pise o vysluhovom prispevku, nie o dochodku, to su 2 rozne veci.
4.cast zakona
https://www.epi.sk/zz/2002-328
veronikasad
08.05.20,06:21
Ivka, názov temy je výsluhový dôchodok
buchač
08.05.20,08:10
1. Môže ako môže....

...a nezáleží náhodou aj od výšky výsluhového príspevku podľa § 11 ods. 6 ZDP ?
Mila123
08.05.20,09:01
Juraj, nezáleží, nakoľko v roku nebol k 01 01 2019 poberateľom SD alebo obdobného D...od r. 2020 sa bude počítať v prípadnom rozdiele....
ivka70
08.05.20,11:07
A kedze do septembra pracoval, zdanitelne prijmy prekrocia hranicu povinnosti podat DP a vtedy priznava vsetky zdanitelne prijmy
ivka70
08.05.20,11:08
Ale v texte pise o zdaneni prispevku, nie dochodku
buchač
08.05.20,12:01
Mila123 (Dnes 10:01) Juraj, nezáleží
==================
Mne je jedno jak lanský sňah...

Lenže ja som nemal nárok na nezdaniteľnú časť, keď som makal...a tým pádom som oproti kolegom mal menej o cca 3.000Sk.
Ale je pravda, že to bolo pred 15 rokmi.
marjankaj
08.05.20,12:28
Juraj nemôžeš sa riadiť zákonmi z čias márie terézie.
Uveď o ktorý rok išlo a odkedy si mal ten dôchodok.
Veď vieš že zákony sa menia aj viackrát do roka.
A teraz aj zo dňa na deň. Podľa hygienika.:eek:
buchač
08.05.20,12:37
Ale šak ja sa neriadim...iba som sa pýtal.
Pre mňa je podstatné to, že mi cinkne na účet patričná suma v pravidelných intervaloch...a fertig.
veronikasad
08.05.20,12:51
Juraj, ak sa bavime o vysluhovom dôchodku a nezd.casti zakladu dane,na tu ma VD narok len v prvom roku poberania vysl.dochodku, ak on nepožiadal od 1.1. V dalsich rokoch uz nie, alebo len vo vyske rozdielu.
Tato tema napriek nazvu, je o zdanovani vysluhoveho ptispevku ...
misoft
08.05.20,15:02
ivka - VÝSLUHOVÝ !!! - je to súčasť socialneho zabezpečenia daného rezortu - takže ani príspevok, ani dôchodok sa nemôžu zdaňovať. Dôchodok je trvalý, príspevok je dočasný na určitú dobu. Ak sa to napíše do DP - je to nezdaniteľný príjem.
marjankaj
08.05.20,15:09
No ktovie dokedy? Na tlačofkách hovorili aj o zdaňovaní dôchodkov. Uvidíme, či sa to odvážia dať do zákona. Majú vyše 90 poslancov, tak by im to aj prešlo.
Katy a R
08.05.20,15:31
Mária - DP spravíš normálne, ako všetci ostatní - a uvedieš tam VŠETKY zdaniteľné príjmy za rok 2019 (ako už ivka napísala) - samozrejme si nemôžeš vymyslieť údaje - napíšeš tam len to, čo je aj v potvrdení o zdaniteľnom príjme . (aj príjem, aj preddavkovo zaplatenú daň) - to k príjmom podľa §5. Tiež tam uvedieš príjmy podľa § 6 (zo živnosti). A aj iné - ak boli. Či ti výjde nejaká NČZD - tak to záleží aj od výšky všetkých aktívnych príjmov (§11). pri vysokých príjmoch môže byť aj nula.
K zdaňovaniu príspevku (mala si dať do nadpisu, že ide o príspevok hádam oprav, nech nemýliš? )

zze/2003-595/9/2/f
Maria129
10.05.20,22:35
Pýtala som sa na výsluhový príspevok, ospravedlňujem sa, zle som uviedla názov témy
ivka70
11.05.20,07:07
Misoft, nemusis mi tu kricat velkymi pismenami, ja som len upozornila, ze reagujes na dochodok, o ktorom sa ale v prispevu nepise ... skus citat s porozumenim a nehrat sa tu na policajta .....
Katy a R
11.05.20,10:08
a pritom stačí najskôr pozrieť zákon;)
Maria129
31.05.20,13:14
Katy a R v rozhodnutí z Ministerstva vnútra SR je písané že sa prizanáva ODCHODNÉ vo výške XY a podľa par.9 ods 2 písm. f) a par. 15 zákona č. 595/2003 o DzP podlieha odchodné 19 % dani. Preto sa suma odchodného znižuje o sume dane.
Uvádzať to do DP alebo nie, rovnaká formulácia je aj k výsluhovému príspevku. A reálne mu prislo na účet suma ponížená o dan z príjmov...
veronikasad
31.05.20,13:27
Samozrejme, odchodné aj výsluhový príspevok je predmetom dane, preto ho uvádzaš v DP a celkovú daňovú povinnosť znížiš o zaplatené preddavky na daň.
Katy a R
31.05.20,20:11
však som ti aj zákon priložila - aby si sa ešte uistila, že sú to zdaniteľné príjmy, máš to aj v potvrdení - a tiež som napísala, že VŠETKY zdaniteľné príjmy idú do DP. Aj keby si niečo vyhrala, alebo aj iné... tak neviem - si rovnaký daňovník, ako všetci ostatní .
Maria129
15.06.20,06:53
Ok, ale pokiaľ bolo niečo už zdanené, aj tak to treba uvádzať v DP?
Katy a R
15.06.20,10:30
Mária - ja neviem čo ešte k tomu napísať - vieš vôbec, že prečo sa robí DP ??? vieš čo je preddavok na daň?
Mária27
15.06.20,21:39
Aj normálna mzda príde už zdanená a predsa sa uvádza v daňovom priznaní.
Maria129
18.06.20,07:03
OK, ďakujem za rady