1gabika1
07.05.20,20:44
Dobrý deň, sme RO zriadená obcou - základná škola s materskou školou, máme právnu subjektivitu, môžeme si požiadať aj my o odpustenie odvodov za apríl 2020? Sme zatvorený na základe rozhodnutia ÚVZ alebo na základe rozhodnutia Ministerstva školstva? Ďakujem
petusik123
11.05.20,09:42
Dobrý deň, čítala som na stránke pána Mihála, že áno, školy a škôlky sú rovnako zamestnávatelia a sú zatvorené z rozhodnutia UVZ.
Otázka:

Školy majú tiež odpustené odvody?

Odpoveď:

Áno, podľa rozhodnutia UVZ sú predsa v apríli zatvorené.
milagros208
11.05.20,11:13
No to by aj mňa zaujímalo. Zase jeden úžasný zákon, ktorý si vyloží každý po svojom. Nikde tam nie je definované, čo znamená "uzatvorená prevádzka". A či sa to naozaj týka aj škôl.
petusik123
11.05.20,11:17
asi tak.. a vysvetlenie v každom článku iné, momentálne stále riešim definíciu tržby pre účely príspevkov lex-korona, každý napíše niečo iné a na infolinke... no tú radšej nebudem komentovať. keď som sa pýtala či základ dane alebo celková tržba vrátane dph, tak mi bolo povedané NEVIEM..
milagros208
11.05.20,11:53
Podarilo sa mi dovolať do SP. Odpustenie poistného za 04/2020 sa týka aj škôl.
Soňa K
11.05.20,13:14
Školy sú zatvorené, ale výuka prebieha z domu, učitelia majú plnú mzdu za odpracované hodiny. Školy sú platené väčšinou z verejných zdrojov, u nich nefunguje mechanizmus - mám zatvorenú prevádzku - nemám príjem.
Soňa K
11.05.20,13:16
Z domu vyučujú podľa príkazu Ministerstva školstva.
milagros208
12.05.20,11:34
Prevzala som z inej poradenskej stránky : Mám písomnú odpoveď zo SP:

Zamestnávateľ, ktorý mal v apríli 2020 uzatvorenú prevádzku na základe rozhodnutia príslušného orgánu najmenej na 15 dní, nie je povinný zaplatiť poistné na sociálne poistenie za apríl 2020, t. j. rozhodujúcou skutočnosťou je aby mal v apríli 2020 uzatvorenú aspoň jednu prevádzku na základe rozhodnutia príslušného orgánu najmenej na 15 dní.

Ak zamestnávateľ spĺňa podmienku, že mal v apríli 2020 uzatvorenú aspoň jednu svoju prevádzku na základe rozhodnutia príslušného orgánu najmenej na 15 dní, môže predložiť Sociálnej poisťovni formulár na odpustenie platenia poistného za 4/2020. Skutočnosť, že ide o rozpočtovú organizáciu nemá vplyv na možnosť podať čestné vyhlásenie. Čestné vyhlásenie je dostupné tu: https://www.socpoist.sk/cestne-vyhlasenie-april-2020/68624s .

Odpustenie poistného na sociálne poistenie za apríl/2020 sa vzťahuje na všetkých zamestnancov– teda odvody za zamestnávateľa budú odpustené aj za zamestnancov, ktorí pracovali v otvorených prevádzkach.
Zamestnávateľ je naďalej povinný odvádzať poistné na sociálne poistenie, ktoré platí zamestnanec a odvádza ho za neho zamestnávateľ, teda tú časť poistného, ktorú zamestnávateľ vykoná zrážkou zo mzdy zamestnancov.