elizabet100
12.09.06,07:44
Dobré ráno!

Prosím o radu. SZČO má manželku v nemocnici a následne bude vypísaná na dlhodobú PN/rizikové tehotenstvo/. Pred tým manželka bola vedená na úrade práce. Majú dve školopovinné deti o ktoré sa musí starať.
Ako to je so SZČO? Môže vykonávať svoju činnosť/faktúrovať?

A ako povinnosti má manžel? Prosím o vyjadrenie.
marcik
12.09.06,06:33
SZČO je manžel?nepochopila som otázku..lebo ak je manžel tak jeho podnikanie ide bez akej koľvek zmeny ďalej, môže fakturovať a vykonávať činnosť vo svojejj firme.Žiadna povinnosť mu nevzniká. Ak je SZČO manželka, tak je povinná o PN nahlásiť ZP aj SP.
elizabet100
12.09.06,06:46
SZČO je manžel?nepochopila som otázku..lebo ak je manžel tak jeho podnikanie ide bez akej koľvek zmeny ďalej, môže fakturovať a vykonávať činnosť vo svojejj firme.Žiadna povinnosť mu nevzniká. Ak je SZČO manželka, tak je povinná o PN nahlásiť ZP aj SP.


SZČO je manžel. Len jedná sa mi o to že on nemá nárok na OČR? Veď niekto sa musí starať o deti keď je manželka v nemocnici.Deti majú 6 a 10 rokov. A manželka má nárok na PN ak bola dlhodobo nezamestnaná nepoberala žiadne dávky?
marcik
12.09.06,06:57
Manželka aj keď bola nezamestnaná mohla by mať nárokale iba v prípade ak si dobrovoľne platila do sociálky,nemocensku.
Jana Motyčková
12.09.06,07:24
SZČO je manžel. Len jedná sa mi o to že on nemá nárok na OČR? Veď niekto sa musí starať o deti keď je manželka v nemocnici.Deti majú 6 a 10 rokov. A manželka má nárok na PN ak bola dlhodobo nezamestnaná nepoberala žiadne dávky?
Ak sú deti zdravé, tak nemá manžel nárok na OČR. Na OČR bude mať nárok iba ak deti ochorejú. Manželka by mala nárok na nemocenké iba ak bola dobrovoľne nemocensky poistená.
Gabi03
12.09.06,07:26
Ak sú deti zdravé, tak nemá manžel nárok na OČR. Na OČR bude mať nárok iba ak deti ochorejú. Manželka by mala nárok na nemocenké iba ak bola dobrovoľne nemocensky poistená.

Ale mal by mať nárok na OČR keď sa stará o manželku doma. Nie?
Jana Motyčková
12.09.06,07:41
Ale mal by mať nárok na OČR keď sa stará o manželku doma. Nie?
Ak by manželka bola chorá tak, že vyžaduje ošetrovanie inou osobou, tak by mal nárok na ošetrovné na manželku.
Nika
12.09.06,07:53
Ale keď manželka ochorie má nárok na OČR z dôvodu starostlivosti - na deti do 10 rokov.


http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1294

dúfam, že som to dobre pochopila....
elizabet100
12.09.06,08:47
Ak si SZČO platil do 30.6 dobrovoľne a od 1.7. povinne odvody, z minimálnej mzdy koľko by mu vyšlo ošetrovné napr.za 10 dní?
Jana Motyčková
12.09.06,09:13
Ak si SZČO platil do 30.6 dobrovoľne a od 1.7. povinne odvody, z minimálnej mzdy koľko by mu vyšlo ošetrovné napr.za 10 dní?
cca 1265 Sk.