zoe30
11.05.20,13:40
S priateľom sme spolu už vyše 2 rokov. Každý vlastníme svoj byt a máme každý po jednom dieťati. Priateľ vlastní ešte aj záhradu, z ktorej vyplatil ex manželku. Za roky, čo sme spolu, tak záhradu zvľaďujeme spolu. Platí on väčšie veci, drobnosti ja. Pomáham mu ako chlap, nakoľko som technicky zručná viac ako on. Jeho syn nám žiaľ pomôže len zriedka, aj to ho musí priateľ poprosiť. Bojím sa o zdravie priateľa a brať sa v pláne nemáme. Poprosila som ho, aby napísal závet, v ktorej uvedie, že ma jeho syn po úmrtí nechá ešte rok doužívať záhradu. Závet napísať chce.

Jeho syn je ovplyvniteľný z maminej strany a verím, že by ma hneď zo záhrady hnali. Tak by prišli k zveľadenej chatke a ku všetkej úrode, čo by sme tam my dvaja dopestovali. Už to oznámil synovi, povedal, že by ma nevyhnal, no tomu ja neverím. Jeho syn vidí, ako sme za 2 roky veľa vecí obnovili, pomenili, proste uznal, že neveril, že by niekedy záhrada tak vyzerala ako teraz.

Ale bolo mi povedané, že pokiaľ neprebehne dedické konanie, tak ju môžem užívať ja, nakoľko jeho syn klúče nemá. Lenže ja som papierovo priateľovi nič neni. A to môže trvať najmenej 3 mesiace a aj viac.
Tak sa chcem spýtať, či teda treba alebo netreba spísať závet?
Katy a R
11.05.20,11:51
Ak nie je závet - dedí sa podľa zákona. dedičské skupiny sú ti zrejme jasné (manžellka nie si, syn je neopomenuteľný dedič) .
Majetok sa dá poriešiť aj teraz - nepotrebuješ závet. Veď je len vecou majiteľa, ako so svojím majetkom naloží.:) (či už s celým, alebo nejakou časťou) .
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjqv_XY36vpAhUG2KQKHZL0AXoQFjAFegQIBhAB&url=https%3A%2F%2Fuzitocna.pravda.sk%2Fako-vybavit%2Fclanok%2F500866-dedenie-zo-zakona-ma-presne-a-prisne-pravidla%2F&usg=AOvVaw2KYfFz8gt6O6PbHFHgDzxT
mona091
11.05.20,12:00
daj mu navrh, ze kupis cast zahradky :)
zoe30
13.05.20,06:50
Ďakujem za odpoveď :-)
Syna vydediť nechcem.......chcem len vedieť, či sa syn dostane k záhrade pred dedickým konaním, alebo až po ňom, ked ho zdedí?
zoe30
13.05.20,06:52
Ďakujem za radu :-)
zatial záhradku odkúpiť nechcem, možno čas ukáže viac
mona091
13.05.20,12:45
tak to ber tak, ze mas benefit, ze mozes uzivat zahradku, za ktoru nemusis platit najom :), a bezodplatne ju mozes uzivat ako len chces
misoft
13.05.20,13:16
Syn sa k záhradke predtým nedostane - nie je to jeho majetok (i keď je synom majiteľa). Nárok na majetok"zosnulého" by mal po dedičskom konaní (a žiaľ - ty by si z toho úplne vypadla). Mohla by si si potom u neho uplatňovať vynaložené náklady (ak na to máš doklady), ale prácu NIE.
Suma sumárum - ak to pôjde cez dedičské - ťaháš za kratší koniec - vlastne si z kola von.
Katy a R
13.05.20,13:25
ak mu dáš kľúče tak sa dostane. Majiteľom sa dedič stáva odo dňa úmrtia poručiteľa. (aj keď sa to zapíše až po DK a potvrdení súdom). ALE!!! Žiadne dedičstvo zatiaľ neexistuje! (priateľ žije☺) Vyriešte si to teraz. Prečo by ti nemohol darovať aspoň nejakú časť - keď spolu na tej záhradke robíte a zdieľate spoločnú domácnosť ako pár . To - že užívať ešte rok - to by možno najlepšie poriešila zmluva o prenájme - tam si môžte dať dobu - a aj prípadný nový majiteľ ju má rešpektovať .
Mária27
13.05.20,15:16
Podľa § 151o občianskeho zákonníka vecné bremená môžu vzniknúť na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve,
Podľa § 481 Ak je len jeden dedič, potvrdí mu súd, že dedičstvo nadobudol.
Podľa § 482 ods. (1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.

Titulom pre vznik vecného bremena teda nie je závet, ale dedičská dohoda schválená súdom; ak je však dedič jediný, o dedení sa nekoná, ale sa mu nadobudnutie dedičstva len potrvrdí. To nemôže nik namietať. Aj v prípade neplatnosti akéhokoľvek otcovho závetu by dedil len syn zo zákona.

Keby si aj namietala zohľadnenie závetu, nie si účastníkom konania o dedičstve, teda to nebudú brať do úvahy. Podľa § 165 Civilného mimosporového poriadku
Účastníkmi konania o dedičstve sú tí, o ktorých sa možno dôvodne domnievať, že sú poručiteľovými dedičmi.

Mohla by si sa svojho práva domáhať v nejakom inom civilnom konaní.
S priateľom by ste napr. mohli uzavrieť dohodu o vecnom bremene na dobu určitú a dať to zapísať do katastra.
buchač
13.05.20,18:20
Nech ti predsa záhradu daruje už teraz a bude vymaľované.
marjankaj
13.05.20,20:56
No daruje a už s tým nič neurobí. :eek:
Ak napíše závet a neskôr vymení priateľku, tak jednoducho ten závet zmení.:D
buchač
13.05.20,21:04
Jančikám...ja ti nejak ten mamon nechápem.

Šak žijem, užívam...lenže poniektorí ešte ani to nevedia.
marjankaj
13.05.20,21:17
To vieš zdravie môže zradiť.:eek: Treba sa poistiť.:---

Potkají se dvě báby a ta jedna říká:
Tak už jsem potřetí vdova.
Jeee a co?
No, dva měli otravu houbami a ten třetí prasklou spodinu lebeční.
Co se mu stalo??
Nechtěl žrát houby.
dmc
14.05.20,08:26
tak odkupit nechces..ale uzivat by si chcela....