mareko
11.05.20,17:55
Dôchodca kúpil nehnuteľnosť, ktorú zrekonštruoval, po viac ako roku chce nehnuteľnosť zo zdravotných dôvodov predať. Rozdiel medzi nadobúbacou a predajnou cenou je plus 11 000 €. Preukázateľné náklady za rekonštrukciu sú 6 000 € a 3 000 € boli výdavky, na ktoré nie sú doklady (vyplatené na ruku, bez dokladu kamarátom za prácu). Akú čiastku si môže dôchodca odrátať v DP za rok 2020? Je možné náklady bez dokladu aspoň v dákej časti zlegalizovať, napríklad čestným prehlásením, alebo sa v žiadnom prípade na ne nedá prihliadať. Ďakujem.
ivka70
11.05.20,18:12
Dan bude 19% z rozdielu medzi predajnou cenou a kupnou cenou a preukazatelnymi vydavkami.
Tych 3000 si uplatnit nemoze.

Teda v tonto pripade bude dan pocitana 19% z 11000-6000= 5000.
mareko
11.05.20,18:19
Ivka, a tých 14 % zdravotnej poisťovni sa ešte platí či už nie?
ivka70
11.05.20,18:22
Pytal si sa na dan.
ZP si zuctuje zdravotna poistovna na zaklade DP.
mareko
11.05.20,18:27
Áno, malo byť napísané daň a odvody...čiže aj dôchodca (starobný)musí odviesť poistné 14 % z tých 5 000 € ZP a ak je ŤZP tak odvedie 7 %...je to tak správne?
marjankaj
11.05.20,20:55
No keďže nadobúdacia cena - predajná = +11000, tak nebudeš platiť žiadnu daň.:cool:
veronikasad
11.05.20,21:00
Ano, nedoplatok ZP bude vypocitany v RZZP
mglk
12.05.20,11:05
Inak, keď už sme pri dani z predaja nehnuteľnosti, tak tie rôzne faktúry a bločky súvisiace s rekonštrukciou sa prikladajú ako príloha k daňovému priznaniu?
Žabinka
12.05.20,11:09
nie..
ivka70
12.05.20,11:12
Nie, len si ich nechavas pre pripad danovej kontroly (10 rokov po zdanovacom obdobi ti moze prist kontrola)
marjankaj
12.05.20,11:16
A čo budú kontrolovať po 10 rokoch? Či má dobrú kávičku alebo niečo ostrejšie? Šak ich pošle k babke na povalu ako náš premiér.:---
ivka70
12.05.20,11:19
To uz ako si kto zariadi :D pravo maju
marjankaj
12.05.20,11:37
No kontrolovať môžu, ale sankcie môžu dať iba do 5 rokov.
Je pravda, že od 1.1.2018 sa to predĺžilo na 10 rokov.
ivka70
12.05.20,11:40
OK, 5 je lepsie cislo :)

Koľko rokov dozadu môže správca dane kontrolovať?

Daňový poriadok a ani hmotnoprávne prepisy túto lehotu priamo nestanovujú.

Podľa § 69 ods. 1 daňového poriadku, ak tento zákon alebo osobitný predpis neustanovuje inak, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane po uplynutí piatich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie alebo v ktorom bol daňový subjekt povinný daň zaplatiť bez povinnosti podať daňové priznanie.

V prípade dane z príjmov, ak si daňový subjekt uplatnil odpočítanie daňovej straty, nemožno vyrubiť daň ani rozdiel dane po uplynutí siedmich rokov od konca roka, v ktorom vznikla povinnosť podať daňové priznanie, v ktorom bola táto daňová strata vykázaná. Obdobne aj daňový preplatok nemožno vrátiť po zániku práva vyrubiť daň alebo rozdiel dane.

Keďže po uplynutí stanovenej lehoty nemožno vyrubiť daň (rozdiel dane) ani vrátiť daňový preplatok, z toho dôvodu prípadná daňová kontrola nemá zmysel, a preto sa nevykonáva.
marjankaj
12.05.20,11:50
No nakoniec sme sa zhodli.:)
Ale on sa nemusí riadiť zákonom o účtovníctve, ak vedie daňovú evidenciu.
§1a/3
Tento zákon upravuje
a)
rozsah, spôsob a preukázateľnosť vedenia účtovníctva

3. fyzických osôb, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov podľa osobitného predpisu4) s výnimkou fyzických osôb, ktoré vedú daňovú evidenciu podľa osobitného predpisu,4a)
mglk
12.05.20,11:57
akože na rovinu...už po roku mi bločky vyblednú ako majú vydržať 10 rokov? :D
marjankaj
12.05.20,12:01
Naskenuj si ich. :D
Alebo zažaluj finančnú správu, že povolili také ERP, čo nevyhovujú predpisom.
Alebo napíš Matovičovi na Facebook, možno to na nejakej tlačovke zmení.:---
mglk
12.05.20,13:02
a už ste aj počuli o niekom, že by mu takúto kontrolu spravili po predaji bytu?
marjankaj
12.05.20,13:35
šak daj sem meno a adresu a budeš prvý.:---
misoft
12.05.20,16:20
mimotemy
mglk (Dnes 14:02) a už ste aj počuli o niekom, že by mu takúto kontrolu spravili po predaji bytu?
---------------------------------------------------------------------------
Žiadna kontrola nebude.... to by si daňováci sami na seba plietli bič. Koľko nehnuteľností sa ročne predá? Stovky, tisíce... a oni nemajú stovky, tisíce kontrolórov.
marjankaj
12.05.20,17:40
Dušan, ty nesleduješ tlačovky? Nebudú kontrolovať všetkých, myslí sa tým námatkovo.:--- Aj Kiska si myslel, že prezidentov kontrolovať nebudú, a stačil iba teplý bonz:rolleyes: