janulka5595
12.05.20,06:20
Ahoj nadobudl sme nehnutelnost dedenim v roku 2018, v podiele 1/2 ja a 1/2 moj brat, moj brat mi jeho polovicu v roku 2019 predal a tak sa vysporiadalo aj na LV som vlastnikom uz len ja
Ako je to ak by doslo k predaju nehnutelnosti?
Tipujem spravne, ze kedze sme obaja dedili v priamom rade, aj to ze sa kupila jeho polovica aj tak to bolo prvotne nadobudnute dedenim tak sa neplati dan z prijmu z predaja nehnutelnosti?
ivka70
12.05.20,05:27
Nie, netipujes.
Dan z prijmu z predaja nehnutelnosti by sa vas netykala, keby ste to predali obaja spolocne, kym ste boli vlastnici ako dedici.,
Tym, ze ti brat svoju polovicu predal, tak uz sa na tu polovicu nevztahuje dedenie v priamom rade a teda ty budes mat povinnost podat DP, kde na povodnu svoju polovicu sa vztahuje oslobodenie od dane ale na tu kupenu od brata nie.
Vstupom bude cena, za ktoru si ju od brata kupil, vystupom polovica predajnej sumy a z rozdielu na tej polovici zaplatis dan.
janulka5595
12.05.20,05:55
Dakujem, je mozne uplatnit aj vydavky? Dom sme zdedili, bol spraveny posudok, z tej sumy bol vyplateny brat, teda jeho polovica. odvtedy sa do domu investovalo a aktualna cena a teda aj predajna suma je raz taka ako povodna hodnota domu v posudku. Prikladom ak dom mal hodnotu 20 tisic po zdedeni, 10tisic bol bratov podiel vyplateny, nasledne investovalo sa 20 tisic do dalsej prerabky, teda hodnota domu teraz a zaroven predajna cena je 40 tisic. 40.000 / 2 = 20.000 - 10.000(bratov podiel?) = 10.000 *19% daň = 1900€ DZP Je mozne pripadne zapocitat aj hodnotu prerabky, ak by som mal nejake doklady? Blocky a podobne, tipujem ze vydavky ako "kamaratovi za robotu na ruku" sa uplatnit nedaju
DaKujem za pomoc
ivka70
12.05.20,06:00
Ano, preukazatelne investicie do nehnutelnosti si mozes odratat. Vsetko najdes na stranke financnej spravy.
Dalsia moznost je pockat s predajom 5 rokov od kupy bratovho podielu, potom uz nie si povinny DP podavat.
Keby ste to vysporiadali rovno pri dedeni, nemas tieto problemy.
Mária27
12.05.20,06:52
Ivka, ja si myslím, že každý zo spoluvlastníkov mal investovať a mali si to vyporiadať. Teda ak mu to predáva brat prerobené, investíciu si uplatňuje brat. On si môže uplatniť pri predaji len pôvodné svoje a potom ďalšie investície, lebo doterajšie má v kúpnej cene.
ivka70
12.05.20,06:56
To ano, zavisi, ci investovali spolu este pred kupou alebo investoval len posledny vlastnik, po kupe. To sa z dokladov da zistit,
Ja som mala na mysli investicie, ktore boli po 2019, lebo pise, ze bol vyplateny bratov podiel a nasledne sa investovalo ....
Katy a R
12.05.20,08:03
No toto je príklad nesprávneho postupu by som povedala. (ako varovanie môže poslúžiť).
Buď ste sa hneď mali dohodnúť na DK - šlo by to na teba - a nebolo by treba riešiť DP vôbec, resp ako Ivka píše - predať spoločne. No čo už.
Dúfam, že aspoň všetky doklady na materiál máš odložené (ak bola práca "svojpomocne" ), tiež všetko okolo predaja . Len ešte treba myslieť na to - že do DP ide hodnota polovice domu - tak predpokladám, že kontrola uzná len polovicu výdavkov, ktoré šli na rekonštrukciu celého domu!
janulka5595
12.05.20,08:04
Ano tak ako pise Ivka, jeho podiel sa vyplatil v r. 2018 po dedicskom konani na zaklade znaleckeho posudku. Nasledne som uz potom ja investoval do prerabky vsetko a teraz by som to rad predal. Len s tou danou mi je to luto, a platia sa okrem toho aj odvody, 14%?
Katy a R
12.05.20,08:08
upresni - ako po DK? - veď píšeš, že kúpou nadobudnuté v 2019 ?
janulka5595
12.05.20,08:30
Prepacte uz to asi moc pletiem. po smrti prebehlo DK, kde som zdedil polovicu ja a polovicu brat. toto bolo v 2018. V 2019 sa dal spravin ZnP, z vyslednej sumy sa urcila cena a za tu som "vyplatil" brata a slo to cez kupnu zmluvu. cize som jeho podiel z dedicstva kupil za polovicu hodnoty domu v tom case.
janulka5595
12.05.20,08:31
Zial ano,ale to sme dopredu vediet nemohli,brat sa potom nahle chcel zbavit nehnutelnosti. Doklady su odlozene, ale ved nakolko som rekonstrukciu platil len sam zo svojho, tak preco len polovicu vydavkov?
ivka70
12.05.20,08:34
Lebo povinne zdanitelna je len ta polovica, ktoru si kupil od brata, takz z polovice mozes odratat len polovicu investicii.
janulka5595
12.05.20,08:37
A konkretne je nejako ohranicene, co vsetko chapat ako vydavok? Je mi jasne napr. nove vodovodne potrubia, okna, dlazby, celkovo material a pod., pripadne faktura za vykonane prace.. mozno zahrnut aj montaz a spojazdnenie plynoveho kotla pripadne kopanie septiku?
ivka70
12.05.20,08:49
dmc
12.05.20,09:24
Nezabudni ze okrem dane 19 percent budes platit aj odvod do zdravotnej poistovne. - 14 percent. Takze celkovo 33 percent. Takze ak to chces vazne predat treba co najlepsie zvazit co vsetko sa da zapocitat do vydavkov.