Zoltán Kovács
12.09.06,08:44
Milí poraďáci, chcel by som vás poprosiť o radu. Pri podlahovom kúrení akú podlahovú krytinu odporúčate požiť. Keramickú (dlažbu), laminátové parkety alebo drevené, resp. niečo iné?
Vypočul som rôzne názory a preto som z toho zmetený.
Jana Motyčková
12.09.06,07:06
V princípe platí pravidlo - čím väčšia tepelná vodivosť, tým lepšie sa kúri ale tým chladnejší pocit je keď sa nekúri.
Dorka
24.09.06,07:01
Tak, tak, čo sa týka kúrenia je veľmi dobrá keramická dlažba, teplo rýchle prejde cez dlažbu a je tam kde ho chcem mať. Ak sa použijú laminátové parkety, tie už majú o čosi lepšie tepelno-izolačné vlastnosti, ale stále by to malo kúriť bez problémov. Jedna rada: pri montáži doporučujem lepiť aj keby sa malo jednať o click spoj, neustálymi zmenami teplôt sa spoje namáhajú a po čase sa to "rozíde" a vzniknú špáry ktoré nikto nechce. Drevenné parkety sú sami o sebe nevhodné, ale dajú sa použiť, drevo je už veľmi dobrý izolant a slabo kúri, pri tejto variante by som určite odporučil konzultáciu s projektantom kúrenia či je kúrenie na túto možnosť dimenzované.
Adam xx
29.05.07,20:07
Drevenné parkety sú sami o sebe nevhodné, ale dajú sa použiť, drevo je už veľmi dobrý izolant a slabo kúri, pri tejto variante by som určite odporučil konzultáciu s projektantom kúrenia či je kúrenie na túto možnosť dimenzované.

Ja som osobne po dôkladnom preštudovaní problematiky nakoniec zvolil lepené dubové parkety o hrúbke 11 mm, ktoré fungujú s podlahovým kúrením spoľahlivo. Zvolil som tento materiál z dôvodu, že je to prírodný a veľmi estetický materiál. Samozrejme projektant musí, na možno trochu horšiu tepelnú vodivosť, podlahové kúrenie nadimenzovať. Inak žiaden problém. S keramickými podlahami je to trocha problematické napr. v spálni z hľadiska skôr estetického, skrátka sa mi to zdá mierne povedané "ujeté", aspoň v našich zemepisných šírkach.
5-ko
30.05.07,06:15
Ja som osobne po dôkladnom preštudovaní problematiky nakoniec zvolil lepené dubové parkety o hrúbke 11 mm, ktoré fungujú s podlahovým kúrením spoľahlivo. Zvolil som tento materiál z dôvodu, že je to prírodný a veľmi estetický materiál. Samozrejme projektant musí, na možno trochu horšiu tepelnú vodivosť, podlahové kúrenie nadimenzovať. Inak žiaden problém. S keramickými podlahami je to trocha problematické napr. v spálni z hľadiska skôr estetického, skrátka sa mi to zdá mierne povedané "ujeté", aspoň v našich zemepisných šírkach.


:D zalezi na vkuse, ja by som v kupelni uvazoval aj nad liatov podlahou :cool:
Adam xx
30.05.07,15:30
:D zalezi na vkuse, ja by som v kupelni uvazoval aj nad liatov podlahou :cool:

Sory, samozrejme vo WC a kúpelniach je keramická podlaha.
Lion Topoľčany
30.05.07,17:30
K tomu podlahovému kúreniu-akosi mi nejde do hlavy: plávajúca podlaha je vyrobená z platní, ktoré obsahujú prakticky drvené drevo /skoro ako bukas/
a ako vieme drevo je super izolant. V žiadnom prípade by som nedávala pla-
vajúcu podlahu. Súhlasím s p.Motyčkovou...len a len dlažba. To je potom nevýhoda podlahového kúrenia v letných mesiacoch-dlažba v každej izbe
nenormálne chladí.
Jana Motyčková
30.05.07,17:35
Súhlasím s p.Motyčkovou...len a len dlažba.
:eek: Jaj fuj, dlažbu neznášam:D , nikdy by som ju nedoporučila. Aj pri podlahovom kúrení treba robiť kompromisy. Som v tomto prípade za plávajúcu podlahu. Ale ak by som si mohla vybrať, tak kúrenie "nepodlahové" a na podlahu "teplé" drevo.
Lion Topoľčany
30.05.07,17:48
:eek: Jaj fuj, dlažbu neznášam:D , nikdy by som ju nedoporučila. Aj pri podlahovom kúrení treba robiť kompromisy. Som v tomto prípade za plávajúcu podlahu. Ale ak by som si mohla vybrať, tak kúrenie "nepodlahové" a na podlahu "teplé" drevo.


Jasné každému sa páči niečo iné, niekomu drevo, niekomu dlažba a niekomu dokonca linoleum. Ja som súhlasila samozrejme s tou poučkou ...čím väčšia tepelná vodivosť, tým sa lepšie kúri... a to mi
vychádza len na tú nešťastnú dlažbu. Čo už !
janok5
30.05.07,18:06
jedine keramickú dlažbu
Adam xx
31.05.07,10:12
jedine keramickú dlažbu

Nesúhlasím, ja mám v spálňach, obývačke, v celom podkroví okrem WC, kúpelne a vstupnej haly lepené (nie plávajúca podlaha), dubové 11 mm parkety a je to perfektné. Dub je tvrdý, pomerne homogénny materiál, takže to teplo celkom slušne prenáša. Je to samozrejma aj vecou dimenzovania podlahovky. Takže to fungovanie podlahového kúrenia len s keramickou dlažbou sú viac menej mýty. Plávajúcu podlahu by som na podlahovku nedával práve kôli vzduchovej medzere medzi podkladom a nášlapnou vrstvou.
MikeK
10.07.07,13:01
Ak chcete mať čo najmenšie náklady na realizáciu podlahového vykurovania tak dlažbu. Na vykúrenie stačí menej potrubia.:-)
kargo
10.07.07,19:21
Ak chcete mať čo najmenšie náklady na realizáciu podlahového vykurovania tak dlažbu. Na vykúrenie stačí menej potrubia.:-)
Ten smajlík na konci tam naozaj patrí. V lete budeš po tej dlažbe chodiť v teplých papučiach.Ja mám dlažbu v sanitárkach a kuchyni. Ešte raz robiť podlahové tak sa buchnem po vrecku a dám všade drevo. Ono totiž vyrábajú drevené podlahy aj do týchto miestností. Len na okraj na margo počtu trubiek-ono to tak nefunguje typ krytiny je pri výpočte zanedbateľný.Ovplyvňuje prestup tepla a zotrvačnosť.
kargo
10.07.07,19:35
K tomu podlahovému kúreniu-akosi mi nejde do hlavy: plávajúca podlaha je vyrobená z platní, ktoré obsahujú prakticky drvené drevo /skoro ako bukas/
a ako vieme drevo je super izolant. V žiadnom prípade by som nedávala pla-
vajúcu podlahu. Súhlasím s p.Motyčkovou...len a len dlažba. To je potom nevýhoda podlahového kúrenia v letných mesiacoch-dlažba v každej izbe
nenormálne chladí.
Je to izolant. Vieš si predstaviť že by si žila v dome zo stenami zo 7mm hrubých platní z plávajúcej podlahy?????:eek:
kargo
11.07.07,09:51
dubové 11 mm parkety a je to perfektné. Dub je tvrdý, pomerne homogénny materiál, takže to teplo celkom slušne prenáša
Pred 15 rokmi,keď som si robil podlahové kúrenie, som natrafil na podlahu z agátu určenú na podl. kúrenie. Nádhera, stála vtedy 1300 kčs za štvor. meter a mňa rozpočet nepustil-dodnes banujem.:mee:
Adam xx
11.07.07,21:42
Ak chcete mať čo najmenšie náklady na realizáciu podlahového vykurovania tak dlažbu. Na vykúrenie stačí menej potrubia.:-)

No ja si teda v spálni dlažbu neviem moc dobre predstaviť, asi by som sa cítil ako keby som spal v kúpelni. Pravda, že keramická dlažba sa používa aj v izbách, či obývačkách, ale v krajinách južnejšie od nás ako Grécko, Taliansko či Španielsko. Tam to má svoje opodstatnenie, a to nemajú ani podlahové kúrenie:D .
AndrejG
14.07.07,00:21
Ja som tiez dlho vahal medzi laminatom a drevom. Ale ked som zistil, ze sa da v pohode nadimenzovat podlahovka aj na drevo, tak nebolo o com. Nemozem si pomoct, ale ten pocit chodit po dreve je predsa len iny. A dom si uz staviam na cely zivot, tak netreba vsade setrit.
gustinka
24.07.07,08:42
No ja si teda v spálni dlažbu neviem moc dobre predstaviť, asi by som sa cítil ako keby som spal v kúpelni. Pravda, že keramická dlažba sa používa aj v izbách, či obývačkách, ale v krajinách južnejšie od nás ako Grécko, Taliansko či Španielsko. Tam to má svoje opodstatnenie, a to nemajú ani podlahové kúrenie:D .


ahoj poradaci,
my mame doma podlahove kurenie a na nom keramicku dlazbu, cez zimu je od noh teplo a staci kuriť aj na nizsiu teplotu ako npr. v činžiaku, pretože pocit tepla prechadza "celym telom". je pravda, ze cez leto je dlažba chladna ale v teplom pocasi, to nevadi. pre mna je asi najkritickejsim obdobim jesen a jar, ked sa uz schladi, ale podlahovka nezaznamena tieto
rozdiely, u nas to riešime malym kobercekom - ale len pri sedačke.

podlahove kurenie neodporucam davat do spalne, nemameho ho ani my.
su tam klasicke radiatory a laminatova podlaha. my sme mali dva dôvody,
jeden z nich, ze v spalni ma byt na spravny spanok ina teplota - nižšia ako v ostanej obytnej časti domu a je dôležite vediet ju regulovať (čo pri podlhovom kureni nie je až tak možne - resp. nie v tak kratkom časovom obdobi) a druha vec, možno pre niekoho uletena: podlahove kurenie je založene na principe prudenia vody, tento je vytvoreny umelo a takmer vždy naruši klasicke vlny spodnej vody, ktore sa nachadzaju pod domom - tzv. geopatogenny zony. Senzitivni ludia /ako ja/ citia aj taketo rozdiely.
:)
Adam xx
24.07.07,18:07
ahoj poradaci,
my mame doma podlahove kurenie a na nom keramicku dlazbu, cez zimu je od noh teplo a staci kuriť aj na nizsiu teplotu ako npr. v činžiaku, pretože pocit tepla prechadza "celym telom". je pravda, ze cez leto je dlažba chladna ale v teplom pocasi, to nevadi. pre mna je asi najkritickejsim obdobim jesen a jar, ked sa uz schladi, ale podlahovka nezaznamena tieto
rozdiely, u nas to riešime malym kobercekom - ale len pri sedačke.

podlahove kurenie neodporucam davat do spalne, nemameho ho ani my.
su tam klasicke radiatory a laminatova podlaha. my sme mali dva dôvody,
jeden z nich, ze v spalni ma byt na spravny spanok ina teplota - nižšia ako v ostanej obytnej časti domu a je dôležite vediet ju regulovať (čo pri podlhovom kureni nie je až tak možne - resp. nie v tak kratkom časovom obdobi) a druha vec, možno pre niekoho uletena: podlahove kurenie je založene na principe prudenia vody, tento je vytvoreny umelo a takmer vždy naruši klasicke vlny spodnej vody, ktore sa nachadzaju pod domom - tzv. geopatogenny zony. Senzitivni ludia /ako ja/ citia aj taketo rozdiely.
:)

Súhlasím, že všetko má svoje klady a zápory, ale tá dubová parketová podlaha je predsa len prirodzenejšia ako keramika, aj keď tá trocha lepšie vedie teplo.
Poznámka k nočnej teplote: poznáme aj riadenie vykurovania a nočný útlm.
Poznámka k vlnám a prúdeniu: čo tie zakáblované steny elektrickým rozvodom a čo tie mobilné telefóny a iné bezdrôtové zariadenia v domoch (bezdrôtový internet a tak ...)? Samozrejme nepodceňujem tento fenomén, ale nemyslím si, že s tým treba až tak strašiť.
kargo
25.07.07,18:25
podlahove kurenie neodporucam davat do spalne, nemameho ho ani my.
su tam klasicke radiatory a laminatova podlaha.
:)
Vo viacej príspevkoch sa objavila kombinácia podlahového kúrenia s radiátorovým.Mám otázku:ako sa dá dosiahnúť potrebný teplotný spád na radiátoroch pri teplote vyk.média 35 stupňov. Ja som bol doteraz presvedčený že radiátor pri tejto teplote prestane kúriť.
Adam xx
27.07.07,07:55
Vo viacej príspevkoch sa objavila kombinácia podlahového kúrenia s radiátorovým.Mám otázku:ako sa dá dosiahnúť potrebný teplotný spád na radiátoroch pri teplote vyk.média 35 stupňov. Ja som bol doteraz presvedčený že radiátor pri tejto teplote prestane kúriť.

To sú vlastne dva samostatné vykurovacie okruhy, takže máš aj dva rozvody, t.j. rozvod na podlahovku a rozvod na radiátory. V kotolni máš rozdeľovač, z ktorého sú tie okruhy vyvedené a obvykle sa to rieši tak, že podlahovka je vybavená zmiešavacou armatúrou (trojcestný ventil). Kotol zabezpečuje teplotu vykurovacej vody ekvitermne pre okruh radiátorov, napr. v teplotnom spáde 65/45 a pre podlahovku si mix namieša v potrebnom teplotnom spáde 45/20 st. C. Samozrejme kondenzačný efekt pri takomto kombinovanom vykurovaní znižuje, nie je to až taká tragédia, pretože v zberači sa obe spiatočky zmiešavajú a spiatočka do kotla má nižšiu teplotu, ako spiatočka z radiátorového okruhu.
kargo
27.07.07,17:25
Porozumel som ináč som si to ani nevedel predstaviť.Tých 65 stupňov treba ale vyrobiť a to už neviem či sa dá hovoriť o nízkoteplotnom vykurovaní.Vďaka za odpoveď.
Adam xx
28.07.07,17:35
Porozumel som ináč som si to ani nevedel predstaviť.Tých 65 stupňov treba ale vyrobiť a to už neviem či sa dá hovoriť o nízkoteplotnom vykurovaní.Vďaka za odpoveď.

O nízkoteplotnom vykurovaní sa to myslí na strane spotreby, nie výroby, teda podlahové, stenové, stropné alebo aj nejaké iné veľkoplošné vykurovanie. Samozrejme v kombinácii s výrobou vykurovacej vody s teplotou potrebnou len pre nízkoteplotný vykurovací systém je také vykurovanie z hľadiska efektívnosti a hospodárnosti výroby a užitia tepla ideálne.
Catto
07.08.07,12:49
My mame vsade laminatku, lebo tam si clovek nemusi davat tolko pozor na to kurenie :cool: . Aspon podla mojich informacii, drevo je ovela haklivejsie na zmeny teploty, takze pri naraste teploty v podlahovke povedzme o 10 - 15 stupnov je to asi dost supa pre drevenu dlazku. Aspon teda nam tvrdili odbornici, ze by sa teplota mala zvysovat po dvoch stupnoch kazdy den alebo tak podobne. To sa nam teda veru riesit nechcelo. Ale neviem, mozno to nie je pravda :) Inak podlahovku mame len na prizemy, na poschodi radiatory samozrejme.
AndrejG
13.08.07,22:50
My mame vsade laminatku, lebo tam si clovek nemusi davat tolko pozor na to kurenie :cool: . Aspon podla mojich informacii, drevo je ovela haklivejsie na zmeny teploty, takze pri naraste teploty v podlahovke povedzme o 10 - 15 stupnov je to asi dost supa pre drevenu dlazku. Aspon teda nam tvrdili odbornici, ze by sa teplota mala zvysovat po dvoch stupnoch kazdy den alebo tak podobne. To sa nam teda veru riesit nechcelo. Ale neviem, mozno to nie je pravda :) Inak podlahovku mame len na prizemy, na poschodi radiatory samozrejme.

Odbornici to neboli, iba sa na nich hrali. :)

Preco na poschodi radiatory? A preco je to samozrejme? Je to uplne nelogicke a drahe kombinovat tie 2 systemy.
Zoltán Kovács
16.09.07,09:35
Oživujem túto tému. Mám nasledovný problém. Už ako v predchádzajúcich príspevkoch som uviedol projek kúrenia mám s plynovým kondenzačným kotlom. Ale. Bohu žial zatiaľ plyn mám v nedohladne. Preto rozmýšľam o výmene plynového kotľa na elektrický. Priznám sa, že neviem aké parametre el.kotla si mám všímať. To viem, že na montáž el.kotla potrebujem súhlas ZSE. Prosím poradte nakoľko o pár týždňov sa začína vykurovacia sezóna a ja neviem ako ďalej.

P.S. V zálohe ešte mám nádrž na pb plyn, ale ten by som moc nechcel nakoľko by to bolo umietnené pred domom. Ide o polozapustenú nádrž. Prípadne privítam názory aj na pb plyn.
kargo
16.09.07,10:50
Ako dlho je to v "nedohladne".Kedy to bolo v "dohladne" tak by som to riešil kombinovaným splynovacím kotlom (www.tzb-info.sk alebo www.atmos.cz).Ak je to naozaj v nedohladne, tak si musíš uvedomiť, že aj pri súčasných cenách plynu je kJ tepla získaný z plynu lacnejší a o dosť. Cena prípojky na el. energiu je tiež pekná položka. Ďalej sú to časové obmedzenia v pripojení. Pri podlahovom vykurovaní nebudú vadiť ale na prípravu TÚV už budeš potrebovať väčší zásobník. Je to ale komfortnejšie riešenie-ak ti na nejakej korune nezáleží.
Zoltán Kovács
28.09.07,18:02
Takže je rozhodnuté, dnes nám dodali nádrž na propán. Už ju mám aj osadenú, o týždeň zapoja, spraví sa revízia, a môžu naplniť. Dodám, že k tejto nádrži bolo potrebné samostatné uzemnenie, kvôli naplňaniu.

Ten zemný plyn, to je historka na dlhé lakte. ide totiž o to, že na katastrálnej mape nie je zakreslená 100 rokov existujúca pozemná komunikácia, a preto nevedia vymerať kade má plynovod vôbec ísť.
janok5
19.03.08,18:01
Najideálnejšie je v dnešnej dobe stenové kúrenie, má veľa výhod až po vírenie prach.častíc. Je to bomba a bez problémov. Rýchla montáž, veľmi dobrá účinnosť a cenovo z kúrení najlacnejšie.
AndrejG
19.03.08,19:47
Najideálnejšie je v dnešnej dobe stenové kúrenie, má veľa výhod až po vírenie prach.častíc. Je to bomba a bez problémov. Rýchla montáž, veľmi dobrá účinnosť a cenovo z kúrení najlacnejšie.

Nevidim ziadne vyhody oproti podlahovemu, cena tiez taka ista, skor trosku viac, lebo je lacnejsie pokladat trubky na zem, ako ich pripevnovat na stenu. Navyse teplo od noh je teplo od noh, tomu sa nic nevyrovna.
charonme
25.04.08,07:53
"Podľahové" to je nejake co visi nad postelou aby sa pod neho dalo ľahnut? ;)

"izolant slabo kuri" - drevo je sice "izolant", ale to znamena len tolko, ze teplo z vykurovacieho media nim prechadza pomalsie, nie "menej". to teplo nikde nezmizne, vzdy niekam pojde. ak je dobre vyriesena podlozka pod trubkami a dobre nastavene prudenie a teplota media, tak by ta tenka vyhrievana vrstva dreva hore mala byt ovela prijemnejsia ako pri zapnutom tak aj vypnutom kureni, nie? ale to je len moja fantazia, to musia potvrdit/vyvratit ludia co zazili oboje.

(edit)
este mi napada ze ak drevo vedie teplo rychlesie v smere struktury ako kolmo na nu, ci sa nevyuziva tento efekt na to, aby mohlo byt menej trubiek na rovnaku plochu?
DrPepper
28.08.11,08:43
Nesúhlasím, ja mám v spálňach, obývačke, v celom podkroví okrem WC, kúpelne a vstupnej haly lepené (nie plávajúca podlaha), dubové 11 mm parkety a je to perfektné. Dub je tvrdý, pomerne homogénny materiál, takže to teplo celkom slušne prenáša. Je to samozrejma aj vecou dimenzovania podlahovky. Takže to fungovanie podlahového kúrenia len s keramickou dlažbou sú viac menej mýty. Plávajúcu podlahu by som na podlahovku nedával práve kôli vzduchovej medzere medzi podkladom a nášlapnou vrstvou.
a medzi tymi tvojimy parketami z dubu a podkladom mi chces nahovorit ze nieje ziadna medzera? to nemyslis vazne
jar88
28.08.11,09:22
a medzi tymi tvojimy parketami z dubu a podkladom mi chces nahovorit ze nieje ziadna medzera? to nemyslis vazne
A načo by tam akože bola?
dak2002
24.03.14,21:02
na podlahovku jedine keramicka alebo kamenna dlazba. prenasa teplo najlepsie. drevo (http://www.porada.sk/drevo#__AUTOKW) je izolant takze nevhodny na dane (http://www.porada.sk/dane#__AUTOKW) ucely