Andrea 33333
14.05.20,15:02
Ahojte! Vie mi prosím niekto poradiť, s čím mám v záhrade dočinenia a ako tohoto neželaného návštevníka/návštevníkov vyhnať? Vytvára dlhé, kľukaté vyduté, dosť široké chodbičky naprieč celou záhradou. Výnimočne chodbičky aj ukončí k povrchu pôdy a otvor sa mi zdá dosť malý- možno iba okolo 2 cm v priemere. V okolí sú lúky, lesy, nie voda, takže hryzec vodný by to nemal byť. Veľmi pekne za pomoc ďakujem.
Žabinka
14.05.20,13:32
možno krtonôžka obecná..
KoxXxo
14.05.20,14:02
malý trtko
pavol54
14.05.20,15:44
Mňa by skôr trápilo prečo tam je zrejme to žerie nejaké larvy v zemi.
Chobot
14.05.20,15:52
To je typický krt. Tento rok som ich chytil už štyroch.

Ak ho chceš chytiť, treba si vystriehnuť, kedy je aktívny a "ryje" (zemina sa nadvihuje) a vtedy rýľom zakopnúť pod neho v smere rýpania a vyvrátiť ho von. Treba ho potom rýchlo chytiť. Čo s ním urobíš potom, je na tebe... Nie je chránený.
Andrea 33333
14.05.20,16:08
To som si najskôr myslela aj ja, lebo občas sa tam veru objavil okrem týchto vydutých rýh aj krtinec. Ale nechce sa mi zdať, že by mu stačil iba okolo 2 cm otvor. Lebo ten otvorček von z pôdy je naozaj maličký. A aj keď som zakopla hlbšie, zdal sa mi aj tam ten priemer chodbičiek taký malý. Navyše som doteraz poznala iba, že chodbičky krt robieva hlbšie pod povrchom a nie takto asi 5cm pod povrchom zeme. Navyše tomuto nebráni v ,,rýľovaní" ani rachot z pivových pixlí, ktorých tam má bohate. Budem to musieť skúsiť odchytiť.
Chobot
14.05.20,16:22
On má chodby aj hlboko. Toto robí v sypkej mäkkej pôde, kde lozí pod povrchom a loví hmyz. A jeho diera je max. 3 -4 cm v priemere. On nie je veľký, len je tak našuchorený. Aj mačka dokáže prejsť cez 11 cm dieru
Terezia13
14.05.20,18:39
kukučka
14.05.20,19:02
Môže to byť aj hraboš,rozrýva zem ako na obrázku v linku.Mala som tak rozrytý trávnik keď zmizol sneh. Vyžral mi skoro všetky cibule a hľúzy, zrejme sa nasťahoval ešte v jeseni. Neskôr boli už len diery hocikde.
ivka70
14.05.20,20:08
Tiez sa mi zda, ze by to mohol byt šťúr, teda krtonôžka ci medvedik obycajny
https://www.topbyvanie.sk/magazin/ako-sa-zbavit-medvedika-obycajneho-stura