granada
14.05.20,15:58
Mám priateľa z detstva, ktorý už 40 rokov žije v USA. Keďže už nemá žiadnych rodinných príslušníkov (manželku ani deti), chce mi, z vďaky za naše celoživotné priateľstvo, dať nejaké peniaze (väčšiu sumu). Vždy mal zázemie tu u nás - v mojej rodine na Slovensku. Chce to urobiť teraz, za svojho života, nie až poslednou vôľou po svojej smrti. Prosím o radu, akým spôsobom by to bolo možné najlepšie urobiť - aby nebolo treba zbytočne platiť dane či iné vysoké poplatky. Prevezenie takej väčšej sumy cez hranice nie je len tak možné... Vopred ďakujem za skorú odpoveď.
Tweety
14.05.20,14:01
Napr. prevodom na účet.
granada
14.05.20,14:11
Ďakujem pekne za odpoveď.
Ale skôr som mal na mysli, či netreba pre naše úrady (napr. pre Daňový úrad) nejaké vysvetlenie ako som k peniazom "prišiel", prípadne či bude z toho treba platiť dane.
Katy a R
14.05.20,14:19
ak urobíš prevod - a ak naozaj ide o veľkú čiastku, je možné, že to banka posúdi ako neobvyklú opreáciu - a môže mať otázku k nadobudnutiu. Ale ak je všeto OK - tak sa nie je čoho báť;)
u nás platí https://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-297
... doplnenie
že u nás dar (ajpeňažný) nie je zdaniteľným príjmom:)
buchač
14.05.20,15:04
Prevezenie takej väčšej sumy cez hranice nie je len tak možné...
--------------------------
Ta fasa...skúsiš len raz...iba raz...a big problém na svete.
======================
aby nebolo treba zbytočne platiť dane či iné vysoké poplatky.
--------------------------
...buď rada, že to nie je naopak...že nie si v opačnom garde.
Lebo veľký Sam si odhryzne dosť veľký kus koláča.


P.S.:
Šak by som od radosti skákal po plafón, keby mi nejaké (dokonca vyššia suma) lóve prišli na účet.
...a nejaké prípadné poplatky by som absolútne neriešil....
ivka70
14.05.20,16:43
granada
15.05.20,10:12
Srdečná vďaka