KvetkaK
15.05.20,09:10
Chcem sa poradiť, či je veľký problém, keď na účte 042 zaradenie majetku je skôr ako je zaevidovaná faktúra. Príklad kúpili sme pozemok v apríli, aj vklad bol urobený v apríli a faktúra na uvedený pozemok mi prišla až v máji (samozrejme dátum dodania je apríl), čiže ju mám v účtovníctve zaúčtovanú s májovým dátumom. Kedy je správne zaradiť tento majetok? Teda až v máji keď som zaúčtovala faktúru, alebo môže byť aj apríl?
Ďakujem za každú radu.
Tweety
15.05.20,08:10
Účet 042 nie je účet zaradenia majetku. Je to účet, na ktorý účtujeme obstaranie HM majetku. Môžeš účtovať aprílovým dátumom. Ale aj tak to máš zle lebo zaradenie pozemkov účtujeme cez 031.
KvetkaK
15.05.20,08:24
Zaradenie pozemku mám na účte 031, ale obstaranie som myslela na účte 042, či to je nesprávne? Keď si dám kartu účtu tak mám skôr zaradenie zaúčtované ako samotnú faktúru. Či to nevadí? Ako to má byť správne? Lebo počas roka mám aj technické zhodnotenie budovy niekedy skôr dátum dodania ako mi poslali faktúru. Či dať zaradenie aj tohto technického zhodnotenia až keď mám v rukách faktúru alebo môže byť aj skôr?
Tweety
15.05.20,09:01
no, nemôžeš zaradiť skôr ako si to obstarala
KvetkaK
15.05.20,09:04
Aj keď tá faktúra je vystavená v apríli, ale príde mi až v máji? Nemôžem zaradiť ten pozemok už v apríli?Ďakujem za Tvoj čas.
Tweety
15.05.20,09:05
ak je dodanie v apríli, tak účtuješ aprílovým dátumom, najprv je obstaranie, potom zaradenie
KvetkaK
15.05.20,09:14
Prepáč, mi to ešte nedá. Ja tomu rozumiem. Ide o to, že faktúra bola vystavená už v apríli, ale do účtovníctva sa mi dostala až v máji, keď mi ju poslali a vtedy o nej účtujem.Čiže dátumy vystavenia a dodania sú apríl, ale zaevidovanie je máj. Je dôležité, kedy je účtovný prípad, nie kedy bol majetok skutočne obstaraný?.
Ďakujem za cenné rady.