magi007
16.05.20,22:37
Zdravim,
predosle roky som RZD riesil pre manzelku vylukou, len preratal cisla z ceskeho RZD od zamestnavatela a podal danove na SK.

Ale teraz ide o pripad ze dlhodoby TPP skoncil 30.11.2019.
V decembri 2019 nemala ziadny prijem.
Cesky zamestnavatel jej dal v decembri "Potvrzeni o zdanitelnych prijmech ze zavisle cinnosti, srazenych zalohach na dan z techto prijmu a danovem zvyhodneni" za rok 2019 za mesiace 1-11. ALE "bez rocneho zuctovania zaloha a danoveho zvyhodneni", kedze to sa v CR robi az v marci ako aj u nas. Samozrejme predosle roky jej cesky zamestnavatel urobil RZD v CR.

Teraz nie som si isty ako jej mam podat danove priznanie ? ci len rovnako ako predosle roky vylukou a s danou NULA aj ked RZD sa v CR defacto neudialo ? asi tym pride o nejaky ten preplatok ale v nahanat dnes RZD v CR bude asi nerealne.

Alebo nahodit cisla a zdanit to na SK (sice to uz netusim ze ako, lebo s tymto nemam skusenosti) ... a je potom mozny vobec danovy preplatok ak platila dane v CR , tipujem ze asi tazko.

Ako mame postupovat ? aby bol kazdy spokojny aj DU aj manzelka a neboli z toho problemy ?

dakujem za akekolvek rady
veronikasad
16.05.20,20:45
Treba si zistiť, či nie si povinný podať DP aj v ČR, keďže zamestnávatel ti RZD neurobil (s DP v ČR nemám skúsenosti).

Na SK robíš DP z celosvetových príjmov, voči minulému roku sa nič nemení. Len ak v Potvrdení z zdan.príjmoch nie je uvedené poistné zrazené zamestnancovi, treba si ho od zamestnávatela vyžiadať.
Prepočítaš priemerným kurzom NBS a uplatníš metodu vyňatia príjmov.
veronikasad
16.05.20,20:46
pri metode vyňatia príjmov žiadny preplatok dane zaplatenej v ČR nečakaj.
Katy a R
17.05.20,10:28
Slovenské DP spravíš normálne - metóda vyňatia príjmov.
Ale ja by som určite kontaktovala zamestnávateľa - predpokladám, že aj oni majú posunuté termíny, možno jej ešte spravia RZD? - aj keď ozaj to mala riešiť skôr! A ak aj nie - na nete nájdeš české DP a poučenie k nemu.(spravíš). Okrem toho, že asi má aj povinnosť v ČR - tak sa aj oplatí spraviť - minimálne preto, že za celých 12 mesiacov nemá uplatnené to "zvýhodnenie", prípadne iné "slevy" - takže nejaký preplatok by MOHOL byť☺
magi007
17.05.20,13:17
dakujem, tu slovensku cast vie ze vynatie prijmov, lenze ona nema ceske RZD ci DP
magi007
17.05.20,13:18
dakujem, presne ceska cast tohto problemu je nejasna, ale nasla kamaratu co jej to DP urobi
magi007
17.05.20,13:19
nasla kamaratu co jej to DP urobi ;-)
magi007
17.05.20,13:22
jasne, jedine v pripade ze si poda danove priznanie v CR a tam by preplatok mal byt, kedze 5 mesiacov mala 100% prijem, 6 mesiacov cca 40% prijem z homeoffice a 1 mesiac ziadny prijem, kedze TPP ukoncila 30.11.2019, ked sa to vsetko spriemeruje tak daco z toho bude ;-)
Katy a R
17.05.20,16:22
ja by som povedala, že je to jasné (musí) ! určte zarobila viac, ako 15 tis Čk za celý rok - či? kuk zákon
magi007
17.05.20,17:25
No aj ten polovicny mesacny prijem co mala v mes 6-11 bol vyssi :-) Cize uvidime ako dopadne DP v CR, kedze nemala rovnaky plat pocas 12 mesiacov, ale 1-5mes to bolo 100%, 6-11mes tobolo okolo 55% a 12.mesiac to bolo 0 kedze dala vypoved ku koncu novembra.
Anik
18.05.20,13:30
Urobiť DP ako píšu dievčatá použiť metódu vyňatia ak nie je uvedená výška odvodov a nedá sa len tak ľahko zistiť môže to ísť kľudne bez udania výšky odvodov. Ak je to A zaškrtnúť a vyplniť odd. 9. aj s poznámkou, že na potvrdení z ČR to nebolo. SVK DP tým bude vysporiadané. V ČR je tiež potrebné urobiť DP či tam bude aj nejaký preplatok ľahko vypočítate. Tlačivo sa dá vypísať, vytlačiť a poslať na miestne príslušný finančný úrad do ČR.
magi007
19.05.20,06:58