Ada4
12.09.06,09:37
Mohol by nám niekto poradiť ohľadom odpojenia od teplárne? Sme SVB a dali sme výpoveď teplárni od ktorého odoberáme teplo, k 15.12.2006 (výpoveď je 6 mesačné) a teraz vyšla vyhláška 505/2006 z URSO na ekonomicky oprávnených nákladov vyvolané odpojením sa odberateľa od sústavy a spôsob ich výpočtu( nadobúda účinnosť 15.9.2006). Môžu nám vyčísliť teplárne náklady so spätnou platnosťou.
Ďakujem
Chobot
12.09.06,07:58
Mohol by nám niekto poradiť ohľadom odpojenia od teplárne? Sme SVB a dali sme výpoveď teplárni od ktorého odoberáme teplo, k 15.12.2006 (výpoveď je 6 mesačné) a teraz vyšla vyhláška 505/2006 z URSO na ekonomicky oprávnených nákladov vyvolané odpojením sa odberateľa od sústavy a spôsob ich výpočtu( nadobúda účinnosť 15.9.2006). Môžu nám vyčísliť teplárne náklady so spätnou platnosťou.
Ďakujem

Z uvedeného mi vychádza, že ste už odpojení od centrálneho dodávateľa tepla, alebo nie?

AK ste už odpojení a dodávateľ nepožadoval uhradiť oprávnené náklady, tak by už nemali požadovať nič. Jedine, keby v dohode o odpojení bolo, že nákaldy sa vyčíslia dodatočne.

Ak ešte nie ste odpojení, tak môžu požadovať, pretože samotná vyhláška neustanovuje povinnosť uhradiť oprávnené náklady, to určuje zákon č. 657/2004 v § 20 ods. 3:


"(3) Skončiť odber tepla môže odberateľ alebo konečný spotrebiteľ aj dohodou s dodávateľom, ak odberateľ alebo konečný spotrebiteľ uhradí dodávateľovi ekonomicky oprávnené náklady vyvolané odpojením odberateľa alebo konečného spotrebiteľa od sústavy tepelných zariadení dodávateľa."

Vyhláška len určuje spôsob výpočtu týchto nákladov, predtým si to mohli dodávatelia určiť vlasntnou kalkuláciou.
Orim
12.09.06,11:43
Obávam sa, že vám príslušné náklady vyčíslia. Ide o to čo vyčíslia. To že chcú zarobiť je jasné.

a) Keďže sa odpojujete na konci roka, predpokladám, že spotreba za rok bude v úrovni naplánovanej spotreby takže fixné náklady by vám nemali účtovať.
b) Nepredpokladám ani to, že by kôli vám museli likvidovať časť sústavy tepelných zariadení, tu by nemali byť žiadne náklady. Možno nejaké ventily k hydraulickej regulácii ak neboli vaše. Tiež merače spotrebovaného tepla, ale tie si môžu vziať a využiť ich inde.
c) Opätovné vyregulovanie sústavy tu by mohli mať snahu vám to zaúčtovať znovu vyregulovanie, ale to by nemalo byť tak zložité. Spýtajte sa nezávislej firmy čo to obnáša, ale podľa mňa by sa nemuselo nič robiť, pretože sa odpájate a ak je to vyregulované ragulácia nepustí viac ako má do ostatných domov. Maximálne by u seba mali znížiť výkon o ten váš odber a samozrejme aj prietok a tlak teplonosného média. U ostatných to nie je treba meniť.
d) Náklady na práce súvisiace s odpojením tu Vám môžu započítať prácu eventuálne teplonosné médium, záleží ako sa to bude robiť. To nie som schopný takto posúdiť.
e) pomerná časť investičných nákladov, treba dať pozor, či to nemáte už zaplatené, pretože tieto náklady sa vám prenášali každoročne do fixnej časti platieb za teplo. Aby vám tam náhodou nezarátali aj náklady napríklad z inej časti mesta kde sa výstavba robila pozdejšie aly vy s tým nič nemáte. Zitite si koľko boli odpisy, aké staré sú tie rozvody k vám a podobne.
f) náklady na merače spomenul som to v bode b) záleží ako dlho ich máte. Revízia na nich by sa mala robiť raz za 4 roky. Takže každé 4 roky by ste mali dostať merač, u ktorého bola vykonaná (kontrola správnosti odpočtov) O tom by mal byť protokol u majiteľa merača, že bola vykonaná revízia.

Ale určite vám niečo dajú zaplatiť. Toto sú len moje úvahy ....
Všetky platby čo vám naúčtujú by ste mali s nimi prejednať.
GabiZ
15.09.06,10:14
K tomuto dodám nasledovné. Tiež sme dali výpoveď o dodávke tepla, ale veľmi záleží, aký dôvod je vo výpovedi uvedený. Treba si pozrieť zákon o tepelnej energetike č. 657/2004 Z.z. konkrétne §19 a §20 kde sa hovorí, z akého dôvodu dávate výpoveď. Ak ste predtým mali problémy s dodávateľom, upozorňovali ste ho na závady a tie neodstránil (to bol náš prípad), podľa zákona máte právo dať výpoveď na základe zákona (nesplnili zákonom stanovené podmienky dodávky tepla). V žiadnom prípade dohodou, pretože potom platí to, čo citoval Orim vo svojom príspevku
3) Skončiť odber tepla môže odberateľ alebo konečný spotrebiteľ aj dohodou s dodávateľom, ak odberateľ alebo konečný spotrebiteľ uhradí dodávateľovi ekonomicky oprávnené náklady vyvolané odpojením odberateľa alebo konečného spotrebiteľa od sústavy tepelných zariadení dodávateľa."
Ak však ste dali výpoveď zo zákona podľa §20 ods. 1a, účinnosť vyhlášky je od 15.9.2006, nemôže si dodávaľ uplatňovať nároky na náklady spojené s odpojením. My totižto ideme budúci rok realizovať vlastnú kotolňu a tiež sme dávali túto výpoveď s tým, že najskôr som si musela overiť podmienky, ako ju napísať, aby sme sa vyhli týmto problémom. Treba však poznať presne zákon, aby ste sa nedali nachytať. Takže zhrnutie je také, že výpoveď daná dohodou nesie zo sebou tieto riziká, lebo aj keď vyhláška je účinná odo dnes, zákon už jasne hovorí o tom, že pri dohode môže dodávateľ žiadať tieto náklady. Preto hovorím, že je dôležité, akú ste dali výpoveď. Ináč táto vyhláška ide na ústavný súd, takže necháme sa prekvapiť výsledkom, ktorý však nebude tak skoro a mnohým to znepríjemní život a bude sa to naťahovať. Prajem veľa síl.
peton
12.10.06,11:29
Na túto tému som našiel sériu zhromažďovaných článkov na www.spolocenstvo.sk (http://www.spolocenstvo.sk), tak vám dávam na vedomie. :) Možno už máte naštudované, ale pre širší obzor odporúčam.
O tom či sa odpojiť, alebo neodpojiť od CZT je na veľmi dlhú a predlhú diskusiu. Som však toho názoru, že v tomto prípade by mali vziať rozum do hrsti naši "radní páni" a začať hospodáriť v teplárňach a distribučkách tak, aby bola spokojnosť všetkých spotrebiteľov. Nie si za každú cenu nabaľovať svoje vrecká. :mad: