Martin1998
20.05.20,12:01
Po zaslaní výkazu do SP a zaplatení časti len za zamestnanca mi v salde vyskakuje nedoplatok.Čestné prehlásenie bolo zaslané, tak neviem teraz čo s tým.
mondes
20.05.20,10:35
Martin1998
20.05.20,10:42
Nejde o účtovanie. Ide o nedoplatok v saldokonte v SP. Výkaz bol zaslaný komplet za zamestnanca aj za zamestnávatela podľa usmernenia na stránke SP.Zaplatená bola čať za zamestnanca a časť za zamestnávateľa teraz vyskakuje ako nedoplatok.
mondes
20.05.20,10:52
Asi nerozumiem, ale...... je problém odvody za zamestnávateľa v saldokonte neuvádzať? V Olympe pri generovaní príkazu na úhradu je potrebné riadok s odvodami pre zamestnávateľa vymazať. V salde sa to nedá?
Martin1998
20.05.20,11:07
Asi to píšem nezrozumiteľne. Tak skúsim ešte raz.V mojom účtovnom programe je to všetko v poriadku.To si všetko urobím ako treba.Jedná sa mi o Sociálnu poisťovňu.Ide o saldokonto Sociálnej poisťovne,kde si každý mesiac porovnavame platby s výkazmi.Tento mesiac však výkaz nemôže logicky súhlasiť s platbou, keďže časť za zamestnávateľa máme odpustenú.Takže tam mám nedoplatok.Mysleli sme si, že to SP bude mať nejako ošetrené, aby tam nevyskakoval nedoplatok .Pripájam usmernenie SP.

Povinnosť vykazovať poistné sa ani pri odpustení odvodov za apríl nemení
07.05.2020

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že zamestnávatelia sú aj v prípade odpustenia odvodov za časť zamestnávateľa za mesiac apríl 2020 povinní poistné na sociálne poistenie vykázať a predložiť mesačný výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie. Sú povinní tak urobiť v zákonom stanovených termínoch, v rovnakej štruktúre a forme. Povinnosť vykazovať poistné na sociálne poistenie za mesiac apríl 2020 sa teda nemení. Zachovaný zostáva aj spôsob vykazovania, tzn. zamestnávateľ vykazuje poistné za zamestnávateľa aj za zamestnanca a napriek tomu, že má odpustené odvody za časť zamestnávateľa, nevykazuje z tohto dôvodu nulové poistné.
širi1
20.05.20,11:16
niekde som čítala, že ich treba požiadať aby to vymazali a aby ste neboli "neplatič" dlžník SP
Martin1998
20.05.20,11:29
No to sa mi asi sníva. Tak oni odpustia odvody a my si máme žiadať, aby nás neviedli ako neplatičov? Ja síce takúto informáciu nemám, ale skúsim niekde overiť.
širi1
20.05.20,11:30
na slovensku možné takmer všetko
mondes
20.05.20,11:56
Martin1998, aha...ale to všetci, ktorí nezaplatili odvody sú uvedení ako dlžníci. Je potrebné žiadať SP o vymazanie firmy zo zoznamu dlžníkov, tak, ako píše širi1. .....ale vraj SP už o tom vie a vraj to má dať do poriadku. Možno len treba počkať. Všetko sa robí narýchlo a nestíhajú.
Martin1998
20.05.20,12:10
Máš pravdu. Práve som volala do SP a pani mi povedala,že zatiaľ spracúvajú ešte veci za marec.O probléme vedia, ale pravdepodobne až od polovice júna budú riešiť apríl. Odvody sú odoslané správne aj platba je v poriadku.Nemáme žiadať o vymazanie zo zoznamu dlžnikov.
veronikasad
20.05.20,12:24
v salde na stránke SP, alebo v tvojom účte ?
Martin1998
20.05.20,12:29
V salde na stránke SP. Ale už je to vyriešené. Viď. odpoveď na komentár od mondes
j.bencekova
20.05.20,13:07
Mne sa podarilo dovolať na SP Košice. Overovala som to saldo aj či im bola doručené to čestné vyhlásenie, lebo spätný mail žiaden. Pani zlatá bez problémov overila žiadosť o odpustenie a vysvetlila, že saldo takto majú všetci ani maily nikomu ešte nechodili lebo to musí spracovať Bratislava. Takže zatiaľ je to v poriadku. Asi bude potrebné pozrieť saldo aj neskôr keď príde nejaký potvrdzujúci mail.