janulka5595
21.05.20,06:33
Ahojte, zas jedna otazka, ale tentoraz sa tyka mojho znameho, ktori sa dostal do velmi podobnej situaci ako ja
V r. 2019 na zaklade dedickeho konanie zdedil 1/2 nehnutelnosti, kt. v r, 2020 financne vysporiada - chap: vlastnik druhej 1/2 ho vyplati
Je toto povazovane za predaj nehnutelnosti alebo len fin. vysporiadanie po DK?
Dedil to v priamom rade po otcovi, jeho otec bol vlastnikom viac ako 5 rokov.
Bude musiet platit dan z prijmu z predaja nehnutelnosti, alebo bude plnenie oslobodene?
Ak bude oslobodene od DzP, ostava stale povinnost platit aj 14% do ZP? Alebo to tak isto upadne ked by bol oslobod. od DzP?
V pripade, ak tu ciastku bude dostavat v splatkach, bude povinnost podat danove priznanie?
Dakujem Vam za odpovede


OPRAVA: upresnim ze to bude vlastne zmluva na vysporiadanie podielového spoluvlastníctva kde sa pise ze: Účastníci č. 1 a č. 2 sa dohodli na zrušení spoluvlastníctva. Účastník č. 1 je zároveň povinný vyplatiť ( účastníkovi č. 2) xxxxxx€ ako protihodnotu za odstupujúci podiel.
ivka70
21.05.20,04:49
Je to predaj, vysporiadanie v DK by muslo byt priamo v DK a nededil by nehnutelnost, len by dostal peniaze. Cize nebola by zmena v katastri na neho (co v tomto pripade bola)
Do jeho vlastnictva sa pocita aj cas vlastnenia nehnutelnosti otcom, teda vlastni viac ako 5 rokov, nema povinnost podat DP kvoli predaju.
tym padom nebude platit ani dan ani ZP.
Vyplacanie v splatkach nema vplyv na DP.
Xanti
21.05.20,04:50
Ide o predaj nehnuteľnosti,
dedil v priamom rade po otcovi, otec vlastnil viac ako 5r . Predaj je oslobodený od dane aj od platenia odvodov do ZP.
janulka5595
21.05.20,09:04
Dakujem, upresnim ale ze teraz mi dal vediet ze to bude vlastne zmluva na vysporiadanie podielového spoluvlastníctva kde sa pise ze: Účastníci č. 1 a č. 2 sa dohodli na zrušení spoluvlastníctva. Účastník č. 1 je zároveň povinný vyplatiť ( účastníkovi č. 2) xxxxxx€ ako protihodnotu za odstupujúci podiel. V tomto pripade sa neico meni prosim?
janulka5595
21.05.20,09:06
Vedeli by ste prosim prip. zmenit nazorr aj po upresneni otazky, ci sa nic nemeni a plati to aj v tomto pripade?
janulka5595
21.05.20,09:10
Nic na tom nemeni to, ze 1/2 fin, vysporiadania bude uhradena pri podpise zmluvy a druha polovica stale po 1/6 splacana stale ku koncu roka pod dobu 6 rokov?
ivka70
21.05.20,09:11
Pre toho, kto odstupuje, nemeni.
Je to v podstate kupna zmluva, podmienky nemaju vplyv na DP.
Nemusi ho podavat.

Ak by ten, kto prebera nehnutelnost, chcel ju predat do 5 rokov, ten uz za tu polovicu, co nededil, ma povinnost podat DP.