Denissa83
21.05.20,15:19
Ahojte,
Prosím o radu:
Exmanžel neplatil výživné, preto som oznámila podozrenie z trestného činu na polícii. Bol mi už doručený trestný rozkaz, ktorým sa ex odsudzuje na trest odňatia slobody. Ako je to s náhradným výživným? Viem, že je potrebné v tomto prípade viesť aj exekučné konanie 2 mesiace. Ale zaujíma ma to, že ak exmanžel dllží veľkú čiastku na výživnom a momentálne mi došla úplne mizivá čiastka z ústavu na výkon väzby (predpokladám, že to sú zrážky z pracovnej odmeny odsúdeného) - môžem si tak, či tak žiadať úrad práce o náhradné výživné (a teda osloviť nejakého exekútora najprv) alebo v tom prípade, ak mu začali zrážať vo vazeni na úhradu výživného - už je náhradné výživné bezpredmetné?
Ďakujem pekne za každú odpoveď.
veronikasad
21.05.20,15:12
Môžeš si uplatniť vo vyske rozdielu medzi vyplatenou sumou a sudom stanoveným výživným, najviac do výšky 3.7 nasobku ziv.minima na neplnolete dieťa
willma
22.05.20,07:12
Bola zmena zákona - obráťte sa na UPSVAR
Mária27
22.05.20,08:50
Podľa § 80 zákona o rodine : Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny môže poskytovať náhradné výživné na zabezpečenie výživy oprávneného podľa osobitného predpisu.17a)

Poznámka 17a) = Zákon č. 201/2008 Z. z. o náhradnom výživnom

tu si ho prečítaj https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2008/201/
§ 2 ods. 1):
Oprávnená osoba má nárok na náhradné výživné, ak
a) rodič oprávnenej osoby alebo iná fyzická osoba, ktorej bola právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou uložená povinnosť platiť výživné oprávnenej osobe (ďalej len „povinná osoba“), neplní vyživovaciu povinnosť v plnej výške, v lehote a spôsobom určených právoplatným rozhodnutím súdu alebo súdom schválenou dohodou najmenej dva po sebe nasledujúce mesiace od splatnosti poslednej splátky výživného a ak exekučné konanie na vymoženie pohľadávky na výživnom trvá najmenej dva mesiace od doručenia návrhu na vykonanie exekúcie súdu a povinná osoba nezačala platiť výživné alebo ....