Verwest
21.05.20,16:59
Čaute, mesto má založenú sro resp. je v nej jediným spoločníkom a táto sro chce vykúpiť odo mňa pozemok za cca polovičnú cenu oproti iným podobným pozemkom, ktoré sa predávajú na ten istý účel.

Mesto na mňa tlačí stým, že buď prijmem ich cenovú ponuku alebo mi dajú taký istý m2 kúsok vedľa.

Mne sa nepáči ani jeden ich návrh vzhľadom na to, že cena ktorú ponúkajú je nízka a pozemok ktorý ponúkajú má podľa mňa nižšiu hodnotu.

Majú vôbec právo ma takto tlačiť k múru?

Nejaké info...Mesto resp. ich sro skupuje pozemky, vybuduje tam chýbajúcu infraštruktúru a potom sa to predá investorovi...môžno viacerým neviem...

Jednoducho chcem to predať za trhovú cenu +- nejaká dohoda a nie za polovicu.
marjankaj
21.05.20,17:03
Predaj to niekomu inému. Daj si inzerát.
misoft
21.05.20,18:35
Mesto si môže vravieť, čo chce. Pokiaľ chcú kúpiť, tak cenu určuje PREDAJCA. A na nich záleží, či kúpia, alebo nie.
Že ti chcú "vedľa" dať "nejaký" pozemok? Ponuka síce je, ale akú hodnotu má ten náhradný pozemok? Často nižšiu.

Mesto ťa NEMÔŽE nútiť predať, pokiaľ by vytvárali nátlak - môžeš sa i ty brániť. Stačí nejako zdokumentovať ich nátlak a súd by rozhodol.

Rada: ak tak tlačia - just im nepredaj. Nie je to vo verejnou záujme, vyvlastniť ťa nemôžu.
Verwest
22.05.20,04:28
ok dik info a ešte jedna otázočka, cez malú časť toho pozemku chcú stavať cestu, nemájú na to nejaké právo...samozrejme len na pozemok pod cestou
buchač
22.05.20,05:13
Nejaké info...Mesto resp. ich sro skupuje pozemky, vybuduje tam chýbajúcu infraštruktúru a potom sa to predá investorovi...môžno viacerým neviem...
-------------------
Verwest (Dnes 07:28) ok dik info a ešte jedna otázočka, cez malú časť toho pozemku chcú stavať cestu, nemájú na to nejaké právo...samozrejme len na pozemok pod cestou
=============
A je to info konečne ako tak kompletné....
Už včera som sa pozastavil nad neúplným info ohľadom infraštruktúry.

Takže ty chceš predať za trhovú cenu ?
Ale šak predaj...len či sa ale nájde kupec. Druhá stránka veci je, že dnes predáš a zajtra osloví mesto kupca a bude na neho naliehať. Nakoniec sa stretnete na súde, kde budeš žalovaný za obohatenie.

Cestu chcú stavať ?
Ty by si chcel mať blízo svojho pozemku cestu ? Lebo ja veru nie...a to nevravím, že v prípade predaja toho nezastavaného pozemku by jeho cena klesla.

...a ozaj...preštuduj si vyvlastnenie vo verejnom záujme. Veľa špekulantov s pozemkami utrelo nos.
Platí zákon :

(2) Vyvlastnenie musí byť v súlade s cieľmi a zámermi územného plánovania, ten sa preukazuje územným rozhodnutím, územným súhlasom alebo záväzným stanoviskom obce1) vo vyvlastňovacom konaní.
https://www.epi.sk/zz/2015-282

Nuž ja by som sa toho asi aj zbavil a predal...vraví sa tomu " rýchle peniaze "....a to celého pozemku a nie iba časti.
Verwest
22.05.20,13:08
tak pre mňa je ideálne ak to mesto kúpi za rozumnejšiu cenu ale je polovica z trhovej, to je všetko...vôbec nepotrebujem 100%, len nechcem 50. Cesta je OK, lebo pôjde skrz všetky pozemky, ktoré vykupujú a bude tam priemyselná zóna, čiže cesta cenu pozemku neznehodnotí, skôr naopak. Takže keby mi ponúknu 1€ za m2 alebo výmenu pozemku tak si nezmôžem nič iné len vybrať si z dvoch nezmyslov?
buchač
22.05.20,13:37
Či sa neznehodnotí, to ukáže čas. Osobne si myslím, že skôr nie.
Veru tak, nezmôžeš nič. Ak je cesta v územnom pláne, tak proste smola.

P.S.
... a záhrada v meste ? Pre mňa nič orechové...o ničom.
misoft
22.05.20,15:18
mimotemy
Môj nebohý strýko a jeho synovia by ti o tomto mohli vravieť!
V Prešove to bola veľká aféra, NDS chcela od strýka odkúpiť časť pozemku, kde stál aj dvojgeneračný dom. A navrhli cenu. Lenže tá cena sa odvíjala od posudku podľa zákona, ktorý NIKDY nebol schválený a ani neplatil. Súdili sa. Za polovicu z celého pozemku a celý dom ponúkali toľko, že za to by si nekúpili ani dvojizbový byt na sídlisku. Celkomo - teraz sa drž stoličky - 160 000 Sk!!!!! A hodnota toho bola podľa znalcov vysoko cez 1 500 000Sk. Vyhrážali sa verejným záujmom, územným plánom (ten dom tam stál od 1949). Bolo X súdov a nakoniec - pochybil štát, pochybilo mesto, pochybila NDS. Vytvárali nátlaky, vyhrážali sa vyvlastnrením, vysťahovaním bez náhrady...
Nakoniec NS SR (až tam to bolo) rozhodol, že štát, mesto i spoločnosť sa chovali ako výpalníci, zlodeji a všetky žaloby na strýka ZRUŠIL ako nedôvodne.
Napokon už sa postupovalo podľa úradného znaleckého posudku - a dostali 100% cenu.

Takže aj v jeho prípade - má nárok, aby sa rokovalo o TRHOVEJ cene.
Mária27
23.05.20,10:42
Nemusíš predať pod hodnotu. Ak by aj prišlo k vyvlastneniu, o sumu sa dá súdiť.

pozri napr. Rozsudok Najvyššieho súdu Slovenskej republiky z 11. februára 2014, sp.zn. 3Sžp/23/2013
Nárok na vyššiu vyvlastňovaciu náhradu pre účely výstavby diaľnice – tak, ako táto výška vyplýva z výroku právoplatného rozhodnutia správneho orgánu, ktoré je predmetom súdneho prieskumu v správnom súdnictve - sa vyníma z právomoci správnych orgánov, a tým nepriamo i z právomoci súdov v správnom súdnictve o
preskúmanie zákonnosti vyvlastňovacích rozhodnutí (§ 8 ods. 3 zákona č. 129/1996 Z. z. o niektorých opatreniach na urýchlenie prípravy výstavby diaľníc a ciest pre motorové vozidlá v znení neskorších predpisov).
Tieto nároky si vlastník uplatňuje v civilnom sporovom konaní žalobou proti stavebníkovi diaľnice, resp. proti tomu, v prospech koho k vyvlastneniu došlo.

https://www.nsud.sk/data/files/2163_zbierka_6_2019_spravne.pdf č. 57