saabinna
23.05.20,15:24
Dobrý deň,
chcem sa poradiť, aké máme možnosti.
Žijeme v obci na Slovensku v pohraničnej oblasti (aj syn tu má trvalý pobyt) a nachádza sa tu len škôlka s vyučovacím jazykom maďarským. Je nejaká možnosť, kde sa dá zistiť pod akú štátnu slovenskú škôlku patríme?
Ďakujem
Ďakujem za rady.
ivka70
23.05.20,14:03
Skus sa obratit na zriadovatela - obec, okres, kraj.
Mozno pomoze pohladat v sieti MS
https://www.minedu.sk/siet-skol-a-skolskych-zariadeni-slovenskej-republiky/
buchač
23.05.20,15:02
Najlepšie bude, ak sa nebudeš riadiť pokynmi zriaďovateľom.
Veď si zájdi do najbližšej (alebo vyhovujúcej) slovenskej škôlky a hoď reč s riaditeľkou.
Ak je riaditeľka normálna a má v škôlke miesto, nuž žiaden iný problém nevidím.

Je to bežná prax, proti ktorej zvyčajne nik nenamieta...toto sa bežne robí v dedinách, kde je plno cigánov...biele deti sa umiestňujú v susedných dedinách....lebo v domácich škôlkach/školách sa to hemží cigánčatmi.
korela
24.05.20,19:46
Nechcete vyvinúť aktivitu, aby sa slovenská škôlka zriadila aj u vás?
Ja som mala iný problém, chcela som aspoň druhé dieťa umiestniť do maďarskej, pri prvom mi to nenapadlo, riaditeľka nechcela ani za svet, miesto bolo, jednak bola škôlka veľmi pekná, veď aj ostatné, ale mne išlo práve o ten jazyk, najlepšie sa učí ako materinský, viem podľa seba, som presvedčená, že po týždni by tam už zapadlo.
Každá reč je pre človeka iba prínosom do života. Osobne to pokladám práve za jednu zo šánc pre život.
buchač
24.05.20,21:00
korela (Dnes 21:46) Nechcete vyvinúť aktivitu, aby sa slovenská škôlka zriadila aj u vás?
...
Každá reč je pre človeka iba prínosom do života. Osobne to pokladám práve za jednu zo šánc pre život.
=================
Pre koľko detí ?...jedno, dve, desať ? Na území, kde sa našinec pomaly ani len nedohovorí po slovensky ? Zabudni na také niečo...pokiaľ by sa niečo také udialo, tak decko skončí aj ZŠ.
...
Ale šak hej...každá reč je prínosom.
Ale nie takým spôsobom, ako sa to robí...v podstate ide o násilné pomaďarčovanie....a také niečo sme tu už predsa mali.
korela
24.05.20,22:03
Vždy sa musia chopiť iniciatívy ľudia a nie stromy. Spomínam si, ako Bugy jeden čas neustále pri každej polit. debate kritizoval, v akom zlom stave je ich školstvo, ich školy pritom mali v mojom okolí vysoký nadštandard. Taký luxus priestorový aj učiteľský nemali ani tie najlepšie súkromné školy. Keď im na štátnych školách prechádzalo, že v triede je počet žiakov od dvoch po max 10 žiakov, aj tých 10 je možno veľa, a škola sa nezrušila. To trvalo roky. V tom čase sa rušili po Slovensku slov. školy.
Nenašiel sa v médiách nikto, kto by z toho pripravil potrebný materiál a poriadnu analýzu stavu. Ministerstvo muselo mať predsa prehľad, iba sa zdvihnúť a urobiť jeden! jediný rozhovor. Ešte by sa to dalo vytiahnuť a argumentovať faktami.
A prečo by nemohla byť v obci škôlka pre tri deti? Nechápem.
buchač
24.05.20,22:24
korela (Dnes 00:03) Vždy sa musia chopiť iniciatívy ľudia a nie stromy. Spomínam si, ako Bugy jeden čas neustále pri každej polit. debate kritizoval, v akom zlom stave je ich školstvo,
...
A prečo by nemohla byť v obci škôlka pre tri deti? Nechápem.
=============
Bugár je niečo podobné ako Polák...maďar a či cigán = vsio rovno...klamú len sa im z huby práši.
....
Čomu nechápeš ?
1. Lebo by sa maďari v obci búrili
2. Lebo peniaze
Čo je na tom nepochopiteľné ???
bettylou
25.05.20,07:36
halva XXII. :D