wegamizi
25.05.20,08:48
Dobry den. Prosila by som o radu a usmernenie. V susedstve postavili budovu dvojpodlaznu, ktora ma 11 bytov. Ked vsak pozrieme do katastra, su to vlastne pospajane rodinne domy, ktore sa tvaria ako bytovy dom. Moja otazka: Podla akeho zakona, alebo kriterii sa posudzuje tato stavba? Napr. odpady, poskodenie nasho plotu, koho oslovit? Spravcu nemaju, dovernika nemaju. Aky zakon na zodpovednost sa na nich vztahuje? Dakujem
ivka70
25.05.20,07:55
Ak ide o rodinne domy, tak zjavne je to skolaudovane tak, ze kazdy dom ma najviac 3 byty a preto sa na nich zakon o bytovych domoch nevztahuje.

Su to susedia ako kazdy iny sused, oslovujes priamo majitelov.
wegamizi
25.05.20,08:31
Dakujem, tak a napr. nadoby na smetie musi mat kazdy dom svoj, alebo mozu mat konatjner spolocny ako bytovy dom? Lebo maju kontajner, podla prihlasenych poctu ludi im objemovo staci, ale podla skutocneho stavu nestaci. Sustavne maju smetie aj po zemi a pri vetre rozfukava odpad do okolia. Totiz to byvaju tam ludia neprihlaseni, v prenajmoch, kde sa tazko dokazuje, za tam ziju a nie su na navsteve
ivka70
25.05.20,09:04
Nadoba moze byt spolocna aj pre pol ulice, alebo moze mat aj kazdy dom vlastnu.
To musi riesit mesto, to ma definovanu politiku na zber a odvoz komunalneho odpadu.
Ak to chces riesit, treba dat staznost na mesto kvoli znecistovaniu verejneho priestranstva.
Dost ale pochybujem ,ze s tym pohnes.
wegamizi
25.05.20,11:28
Uz sme dali na mesto podnet. A preco myslis, ze nie je riesenie? Vsetci chodime v ruskach, hygiena na prvom mieste a takyto neporiadok by nevadil? To nie je potesujuce
ivka70
25.05.20,17:17
Nevyriesis, ze nemaju dostatok smetnych nadob, kedze tam byvaju neprihlaseni ludia.
A kedze im samym na poriadku velmi nezalezi, ty zo susedstva to len tazko vyriesis. A mesto vlastne ani nema koho pokutovat za neporiadok - zacarovany kruh.
wegamizi
25.05.20,17:32
Presne. Byvaju tam ludia nacierno.
Dakujem aj tak za radu.
dmc
25.05.20,18:37
je zalezitostou mesta vymahat poplatok za odpad. Je mozne ho vymahat od majitel nahnutelnosti ako aj od toho kto ma k nehnutelnosti nejaky vztah, najomny, uzivaci a podobne. Ludia tam nebyvaju na cierno - urcite maju najomnu zmluvu. Kto je prihalseny na platenie za odpad je uz ine cafe.
wegamizi
25.05.20,20:10
Byvaju tam ludia nacierno v prenajme. Dokazat sa to neda. Ale vieme to. Majitel je jedna osoba, ale odpad tvoria napr.tri osoby na cierno byvajuce v prenajme. Neda sa to dokazat. Je to obtiazne. Povedia, ze su na navsteve a pod. Nikto ich z mesta nebude striehnut
buchač
25.05.20,20:46
wegamizi (Dnes 11:31) Dakujem, tak a napr. nadoby na smetie musi mat kazdy dom svoj, alebo mozu mat konatjner spolocny ako bytovy dom?
==================
Toto rieši Zákon č. 223/2001 o odpadoch
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2001/223/20160101
Mária27
26.05.20,10:44
Aj ten istý počet osôb v rôznych domoch produkuje rôzny odpad, niektorí musia platiť viac. Ak sa nedohodnú, nech si dajú vlastné nádoby a hoci ich aj uzamknú. Jednoducho, odpad patrí do nádob, ktorých musí byť dosť alebo dosť veľkých a treba to zaplatiť.
Mária27
26.05.20,11:40
Pridať kontajner a rozpočítať na všetkých - potom začnú rátať sami.
misoft
26.05.20,14:27
Ale to musí rozhodnúť ten,. čo prašule za smetie berie...
wegamizi len môže obecnému primášovi na stôl ísť buchať...
Mária27
26.05.20,14:36
tak, tak
wegamizi
09.06.20,09:03
Dakujem