alexxandra
12.09.06,11:14
Dobry den,

chcem sa poradit v nasledovnej veci:

Jeden klient zamestnava dochodkynu formou pracovnej zmluvy,riadne plati odvody atd. Teraz isla pani do kupelov a vystavili jej tam PN-ku. Tak mi cela nestastna odtial telefonovala,ze vraj podla noveho pracujuci dochodca nesmie mat PN-ku ... neviem,uslo mi nieco? Je tam nejaka zmena alebo obmedzenie? Dakujem :-)
Martinella
12.09.06,09:23
Dobry den,

chcem sa poradit v nasledovnej veci:

Jeden klient zamestnava dochodkynu formou pracovnej zmluvy,riadne plati odvody atd. Teraz isla pani do kupelov a vystavili jej tam PN-ku. Tak mi cela nestastna odtial telefonovala,ze vraj podla noveho pracujuci dochodca nesmie mat PN-ku ... neviem,uslo mi nieco? Je tam nejaka zmena alebo obmedzenie? Dakujem :-)
Môže mať PN-ku, náhradu príjmu jej platíte ako zamestnávateľ počas prvých 10 dní, ale od 1.8.2006 už nemá nárok na nemocenské dávky keďže podľa zmeny zákona o soc.poistení od 1.8.2006 na nemocenské poistenie už starobní dôchodcovia, dôchodcovia ktorým bol priznaný predčasný starobný dôchodok a invalidní dôchodcovia s mierou poklesu zárobk.činnosti nad 70% neplatia poistné na nemocenské poistenie ani za nich neodvádza zamestnávateľ.
Topas
12.09.06,09:53
Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom, len doplním, že náhrada bude vypočítaná z pravdepodobného zárobku. Na školení nám bolo povedané, že potvrdenie o dočasnej práceneschopnosti dôchodcu treba zasielať sociálnej poisťovni, aj keď nárok na nemocenské nie je.
Martinella
12.09.06,09:57
Súhlasím s predchádzajúcim príspevkom, len doplním, že náhrada bude vypočítaná z pravdepodobného zárobku. Na školení nám bolo povedané, že potvrdenie o dočasnej práceneschopnosti dôchodcu treba zasielať sociálnej poisťovni, aj keď nárok na nemocenské nie je.

Potvrdenie netreba posielať na soc.poisťovňu, keďže nie je nemocensky poistená.
jankasm
12.09.06,10:13
Potvrdenie netreba posielať na soc.poisťovňu, keďže nie je nemocensky poistená.

V tomto sa názory poisťovní v rôznych okresoch líšia. Naša pobočka odo mňa nechcela pri PN invalidnej dôchodkyne s poklesom schopnosti nad 70%, ktorá už nie je nemocensky poistená, teda nemá nárok na nemocenské dávky vôbec nič. Vraj si mám ten lístok len evidovať ako ospravedlnenie neprítomnosti zamestnankyne.
Iná pobočka, niekto to tu písal, zase vyžadovala doručiť PN ešte dokonca aj s potvrdením o príjme od zamestnávateľa :eek: :confused: . Neviem síce z akého dôvodu, keďže jej už nejdú nič vyplácať.

Takže normálne jej vyplať náhradu príjmu za prvých 10 dní, nahlás to na ZP, rovnako len tých prvých 10 dní a čo sa týka SP zavolala by som radšej na príslušnú pobočku.
alexxandra
12.09.06,10:21
Aha,dakujem :-) tomu rozumiem :-)
alexxandra
12.09.06,10:26
este otazocka - co s marodkou,ktora vznikla este v juni a trvala do augusta? Tam bude mat za august narok? Ja sa domnievam,ze ano,pretoze to je poistne plnenie este z obdobia,kedy si platila, ale v tomto state je vsetko mozne :-) Stretli ste sa s tym? Dakujem
ajobs
12.09.06,10:27
Pre budúcnosť sa môže dať taký zamestnanec, ktorá od 1.8.2006 nemá nárok na nemocenské dávky dobrovoľne nemocensky poistiť. Musí však byť DNP minimálne 270 dní v posledných 2 rokoch.
ajobs
12.09.06,10:28
este otazocka - co s marodkou,ktora vznikla este v juni a trvala do augusta? Tam bude mat za august narok? Ja sa domnievam,ze ano,pretoze to je poistne plnenie este z obdobia,kedy si platila, ale v tomto state je vsetko mozne :-) Stretli ste sa s tym? Dakujem

Všetky udalosti, ktoré vznikli do 31.7.2006 sa posudzujú podľa pôvodného zákona, takže má nárok na nemocenské dávky.
Gabi03
12.09.06,10:29
Pre budúcnosť sa môže dať taký zamestnanec, ktorá od 1.8.2006 nemá nárok na nemocenské dávky dobrovoľne nemocensky poistiť. Musí však byť DNP minimálne 270 dní v posledných 2 rokoch.

dobrovoľne nemocensky poistení 270 dní (zrejme najskôr) od 1.8.06.
ajobs
12.09.06,10:31
dobrovoľne nemocensky poistení 270 dní (zrejme najskôr) od 1.8.06.

Ak už bol takýto zamestnanec DNP aj pred 1.8.2006, samozrejme, že sa to počíta do tých 270 dní. V zákone nie je uvedené, že by sa toto obdobie počítalo od 1.8.2006.;)
Gabi03
12.09.06,10:35
Ak už bol takýto zamestnanec DNP aj pred 1.8.2006, samozrejme, že sa to počíta do tých 270 dní. V zákone nie je uvedené, že by sa toto obdobie počítalo od 1.8.2006.;)

Ak by bol dobrovolne poistený pred 1.8.06, táto téma je bezpredmetná, pretože mu potom od začiatku patrí nemocenské (ak nie je ZCom).
jankasm
12.09.06,10:42
Ak by bol dobrovolne poistený pred 1.8.06, táto téma je bezpredmetná, pretože mu potom od začiatku patrí nemocenské (ak nie je ZCom).

Nárok na nemocenské z dobrovoľného poistenia by však mal len vtedy, ak to jeho dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo do začiatku vzniku PN 270 dní.
Gabi03
12.09.06,10:43
Nárok na nemocenské z dobrovoľného poistenia by však mal len vtedy, ak to jeho dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo do začiatku vzniku PN 270 dní.

Áno. :) Myslím, že sa všetci rozumieme, možno len nie celkom presne vyjadrujeme. :rolleyes:
ajobs
12.09.06,12:52
Ak by bol dobrovolne poistený pred 1.8.06, táto téma je bezpredmetná, pretože mu potom od začiatku patrí nemocenské (ak nie je ZCom).

Ja som myslel na taký prípad zamestnanca, ktorý poberá starobný, predčasný starobný dôchodok, alebo invalidný dôchodok s mierou poklesu 70% a viac, je už pred 1.8.2006 dobrovoľne nemocensky poistený, ale PN mu vznikne po 1.8.2006. Potom platí:
- prvých 10 dní poberá náhradu príjmu od zamestnávateľa
- ďalšie dni poberá nemocenské z DNP (ak splnil podmienky).
Gabi03
12.09.06,13:12
Ja som myslel na taký prípad zamestnanca, ktorý poberá starobný, predčasný starobný dôchodok, alebo invalidný dôchodok s mierou poklesu 70% a viac, je už pred 1.8.2006 dobrovoľne nemocensky poistený, ale PN mu vznikne po 1.8.2006. Potom platí:
- prvých 10 dní poberá náhradu príjmu od zamestnávateľa
- ďalšie dni poberá nemocenské z DNP (ak splnil podmienky).

Áno, ja som ťa pochopila, len mi nejde do hlavy, že hoci poberá xy dôchodok a pritom je zamestnaný, prečo by mal byť (ak hovoríme o období pred 1.8.06) dobrovoľne poistený, keď je poistený na základe pracovného pomeru. Zrejme obyčajného človeka to nenapadne. A nas to napadlo, až keď novela bola uverejnená a začalo sa o tom diskutovať. Alebo by to vedel už niekto skôr? Proste som sa ešte s niečim podobným nestretla.
MZPX
12.09.06,18:41
Čau porada. Zaujala ma táto téma a mám takú malú technickú otázku: ak máme vo firme starobnú dôchodkyňu zamestnanú v riadnom PP, tak vo výplate za mesiac 8/06 jej už jednoducho nestiahnem 1,4% na NP a ani firma túto sumu za ňu neodvedie ? Budem rada, ak ma niekto usmerní a vopred vďaka.
Paula
12.09.06,18:58
Čau porada. Zaujala ma táto téma a mám takú malú technickú otázku: ak máme vo firme starobnú dôchodkyňu zamestnanú v riadnom PP, tak vo výplate za mesiac 8/06 jej už jednoducho nestiahnem 1,4% na NP a ani firma túto sumu za ňu neodvedie ? Budem rada, ak ma niekto usmerní a vopred vďaka.

Áno, zo mzdy za august sa už nemocenské poistenie u tejto zamestnankyne neodvedie.
Jana Motyčková
13.09.06,06:11
Ja som myslel na taký prípad zamestnanca, ktorý poberá starobný, predčasný starobný dôchodok, alebo invalidný dôchodok s mierou poklesu 70% a viac, je už pred 1.8.2006 dobrovoľne nemocensky poistený, ale PN mu vznikne po 1.8.2006. Potom platí:
- prvých 10 dní poberá náhradu príjmu od zamestnávateľa
- ďalšie dni poberá nemocenské z DNP (ak splnil podmienky).
JA by som to upravila :
- prvých 10 dní poberá náhradu príjmu od zamestnávateľa a nemocenské z DNP (ak splnil podmienky)
- ďalšie dni poberá nemocenské z DNP (ak splnil podmienky)
ajobs
13.09.06,09:25
Áno, ja som ťa pochopila, len mi nejde do hlavy, že hoci poberá xy dôchodok a pritom je zamestnaný, prečo by mal byť (ak hovoríme o období pred 1.8.06) dobrovoľne poistený, keď je poistený na základe pracovného pomeru. Zrejme obyčajného človeka to nenapadne. A nas to napadlo, až keď novela bola uverejnená a začalo sa o tom diskutovať. Alebo by to vedel už niekto skôr? Proste som sa ešte s niečim podobným nestretla.

Vedel to každý, kto sledoval legislatívny proces novely zákona č.461/2003 Z.z. Prvé znenia zákona boli vo vláde a v NR SR už v januári 2006-tam už bolo to ustanovenie o zrušení nemocenského poistenia poberateľov vybraných druhov dôchodkov.
ajobs
13.09.06,09:28
JA by som to upravila :
- prvých 10 dní poberá náhradu príjmu od zamestnávateľa a nemocenské z DNP (ak splnil podmienky)
- ďalšie dni poberá nemocenské z DNP (ak splnil podmienky)

Janka, vďaka za opravu.:)
evika
13.09.06,09:29
ja som mala taký istý prípad,ale náhradu príjmu mi program nevypočítal,
Správca prpgramu mi tvrdí, že dôchdca nemá nárok ani na tú náhradu,že zákon to neukladá.Ako je to teda správne.
ajobs
13.09.06,09:31
ja som mala taký istý prípad,ale náhradu príjmu mi program nevypočítal,
Správca prpgramu mi tvrdí, že dôchdca nemá nárok ani na tú náhradu,že zákon to neukladá.Ako je to teda správne.

Zamestnanec má nárok na náhradu príjmu bez ohľadu na to, či je dôchodca alebo nie.