maped
25.05.20,09:53
Poprosím o poradenie.Konateľ nakúpil materiál pre odpočet dph v 05/2020 v cene 6000,-€.
Má v pokladni nulu, teda už mu ide do mínusu a na bankovom účte 1000€. Súkromný účet nemá, teda si nemôže bezhotovostne vložiť na podnikateľský účet. Prosím o poradenie, ako pánovi tieto nákupy zaúčtovať ak trvá na uplatnenie si dph. Viac krát sme to preberali a upozorňovala som ho, že pôžička v hotovosti do pokladne je zakázaná.
Ďakujem veľmi pekne.
a_je_to
25.05.20,14:14
Ja v tom žiadny problém nevidím. Predpokladám, že nakúpil na faktúru. Lebo nákup na bloček z ERP podľa § 74, ods. 3 nesmie presiahnuť 1000 Eur. Faktúru zaúčtuješ na 321 ... doklad o úhrade nepredložil, tak nech to tam visí. Ak sú súčasťou nákupu aj hotovostné bločky z ERP, tak tie účtuj namiesto 211 na 379 a nech tam visia, kým sa nebudú dať zúčtovať s 379/211, alebo poukázaním z BÚ 379/221. Ak záväzky takto presiahnu majetok, poraď mu, nech dá firmu do konkurzu. Že mu vznikla povinnosť. Ozaj a ... z čoho ti uhradí účtovnícke práce ? Pôžička do pokladne je zakázaná pre majiteľa a konateľa, nie pre účtovníka. Ak ju raz tam dá, tak nemáš inú možnosť, než ju akceptovať a účtovať s ňou. Problém je však iný. A to je, že ... v prípade nedostatku obeživa a pokračovaní podnikania takmer vždy ide o vyrábanie nadmerákov a straty. A o to sa už daňováci zaujímajú viac a častejšie, než o nejaké pôžičky v hotovosti. Teraz je síce chaos okolo koronavíru, ale dochádza aj k vyprázdňovaniu štátnej kasy a čoskoro aj problémom s vracaním nadmerákov. Čoskoro ho to asi dobehne ...
maped
25.05.20,14:23
Ďakujem. Sú to viaceré hotovostné bločky z RP ktoré spolu tvoria sumu 6000€. Ak to teda sám chce, môžem urobiť aj tak, že to priamo dám do pokladne s pôžičkou, teda účtovala by som 211/365 2x finančná výpomoc spoločníka po 3000€ a potom bločky 501/211 nákup materiálu? Keď bude mať na účte peniaze z úhrad faktúr, by som dala hneď vrátenie. Viem sa to takto nemôže ale dám si to od neho podpísať, že si to ta želá. Môže byť? Je to takto jednoduchšie. Resp. poúčtovať s účtom 379? Ešte raz ďakujem veľmi pekne.
a_je_to
25.05.20,17:55
no ... keď ti podpíše, tak on rozhoduje, že môže byť. Podľa častosti kontrol účtovníctva to nikto a nikdy nebude riešiť. Iba náhoda ... je blbec. Myslím, že to ani neriešia daňováci, ale finančná polícia, alebo obchodný súd, na základe kvalifikovaného oznámenia. Hlavne vtedy, ak je to prepojené na iný delikt. Inak asi nie, neviem o takom.
ivka70
25.05.20,18:19
Tak mu zuctuj len tolko blockov, kolko je v pokladni penazi. Dalsie az neskor, ked bude mat nejaky prijem.
mondes
26.05.20,06:29
Ja by som to rovno účtovala na 501/365. Samozrejme, že potom je to potrebné vrátiť. A tak, ako píše a_je_to. Môže dôjsť k tomu, že firma bude mať častými nevyrovnanými pôžičkami mínusové vlastné imanie a mala by ísť firma do konkurzu. (aj keď to možno nikto takto nerobí.)