svetielko
27.05.20,11:18
Pri porovnaní tržby za vykazovaný mesiac beriete tržbu z DP DPH, alebo z výkazu VZaS, ďakujem
AdaMtiM
05.03.21,06:17
Ja beriem 601,602, 604 tržby a tie porovnávam. Ale v opatrení je , že pri kontrole budú pozerať DPH priznanie. Tak som zvedavá, čo bude, lebo podľa DPH priznania máme úplne iné sumy ako som uviedla v žiadostiach o pomoc. Vari to nebudú považovať za podvod a nebudeme musieť vrátiť pomoc za celý rok ako to bolo teraz medializované. Len v DPH priznaní nemám uvedené všetky tržby, príde mi to veľmi skreslujúci údaj podľa prizania.
tigy
05.03.21,07:02
Ja tiež beriem účty 601, 602 a 604.
V manuáli o posúdení tržieb sa vyslovene píše, že medzi tržbami a DPH môže byť nesúlad, ktorý sa však musí dať pri kontrole vysvetliť...

3. Čo ak vediem podvojné účtovníctvo a som platiteľ DPH, ale údaje o výške mojich tržieb nie sú identické s podaným DPH priznaním?
V tom prípade je platiteľ DPH uviesť pre účely zistenia poklesu tržieb tržby, ktoré spĺňajú definíciu podľa § 2 ods. 15 Zákona o účtovníctve č. 431/2002 Z. z. v zn. n.p. Subjekt je povinný vziať údaj z podaného DPH priznania, avšak následne je potrebné tento údaj o tržbách špeciálne posúdiť. Subjekt si musí overiť, či všetky tržby uvedené v DPH priznaní spĺňajú definíciu tržby podľa vyššie uvedeného ustanovenia. Príkladom sú napr. zálohové platby, tieto z uvedeného údaju vyjme. Následne je subjekt povinný overiť existenciu tržieb, ktoré do DPH priznania nevchádzajú (napr. prenos daňovej povinnosti na odberateľa).
Údaj o tržbách v DPH priznaní a údaj v z účtovníctva nemusí byť identický. Niektoré rozdiely je možné následne vysvetliť údajmi v podanom kontrolnom výkaze alebo súhrnnom výkaze. Ostatné údaje budú pre prípad kontroly založené na argumentácii subjektov, prečo zvolili práve takýto spôsob výpočtu poklesu tržieb za účelom získania príspevku z Opatrenia 2 alebo 3B. Do úvahy je tiež potrebné brať časové rozlíšenie výnosov podľa Postupov účtovania (výnosy v mesiaci, s ktorým explicitne súvisia).
Subjekt je povinný pri výpočte svojich tržieb postupovať konzistentne. Rozdiely s porovnaním údajov v DPH priznaní môžu byť následne predmetnom argumentácie zo strany subjektu. Pri následnej možnej kontrole sa bude výpočet tržieb posudzovať spôsobom, že subjekt nemal záujem obchádzať zákon ani konať protiprávne ale vychádzal z ekonomickej podstaty svojej ekonomickej činnosti, ktorá môže vykazovať svoje špecifiká.