kubkokubko
27.05.20,17:05
Pri porovnávaní tržieb kvôli príspevku som narazila na otázku, ktorú sa mi už dlhšie nedarí vyriešiť. V apríli 2019 sme okrem tržieb za služby dostali aj dosť vysoké poistné plnenie za ukradnuté auto z havarijného poistenie. Účtujeme v JU, teda je to ostatný prijem POZD. Keďže to dosť významne ovplyvní výpočet % poklesu tržieb a síce je to príjem, ale nie v pravom zmysle slova z výkonu podnikania, tak som zavolala na úrad práce a tam mi povedali, že sa to do tržieb nezapočítava. Potom som zas našla v ich manuále: "Tržba je časť výnosu. Tržby sú peňažné príjmy získané za predaj produktu, za prenájom pozemkov, budov, zariadení a pod. Pri fyzických osobách idú do tržieb skutočné prijaté, resp. uhradené výnosy, teda to, čo v jednoduchom účtovníctve, alebo evidencii príjmov v peňažnom denníku." A poistné plnenie evidujem v príjmoch v peňažnom denníku. V tom istom poučení sa píše: "Za účelom spresnenia a jednotného výkladu pojmov LexCorona sa tržbou rozumejú: b) príjmy z predaja výrobkov, tovarov a služieb po odpočítaní zliav u daňovníka účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva, A som zase na začiatku, viete mi prosím niekto poradiť? Ďakujem vopred za radu
Mila123
27.05.20,16:54
nepočíta sa to ani v JU a ani v PU
kubkokubko
27.05.20,17:13
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď Mila123