otázka
12.09.06,12:58
A je to tu. Za mesiace február a marec mi vyrúbil DÚ pokutu vo výške 4000 Sk za oneskorené podanie tlačiva /v apríli/, aj napriek tomu, že ma na podateľni ubezpečovali o tom, že postih za to nebude. Mám ešte nejakú nádej to vyriešiť?
Tweety
12.09.06,11:02
A je to tu. Za mesiace február a marec mi vyrúbil DÚ pokutu vo výške 4000 Sk za oneskorené podanie tlačiva /v apríli/, aj napriek tomu, že ma na podateľni ubezpečovali o tom, že postih za to nebude. Mám ešte nejakú nádej to vyriešiť?
Skús napísať odvolanie podľa zákona o dani a poplatkoch.
nikulik
12.09.06,11:05
A je to tu. Za mesiace február a marec mi vyrúbil DÚ pokutu vo výške 4000 Sk za oneskorené podanie tlačiva /v apríli/, aj napriek tomu, že ma na podateľni ubezpečovali o tom, že postih za to nebude. Mám ešte nejakú nádej to vyriešiť?

4 000,-Sk??????:eek: :eek: :eek:
To nemyslíš vážne!?
Ja som dávala február, marec a apríl až 01.06.2006. Ta to mi koľko vyrubia??:confused:
jankasm
12.09.06,11:06
4 000,-Sk??????:eek: :eek: :eek:
To nemyslíš vážne!?
Ja som dávala február, marec a apríl až 01.06.2006. Ta to mi koľko vyrubia??:confused:

1 neskoro podané tlačivo = 2000,-Sk
Romana
12.09.06,11:07
mne tiež prišla pokuta 2000,- za 1 den oneskoreného podania danového priznania. Problém nebol z mojej strany ale na pošte mi dali pečiatku nasledujúceho dňa nakoľko som odniesla danové 14,30 a poštu chodia v tom čase prevziať (menšia obec). So žiadným vysvetlovaním som na danovom nepochodila a pokutu pekne zaplatila.
otázka
12.09.06,11:07
Skús napísať odvolanie podľa zákona o dani a poplatkoch.
Celkom vážne. Čo mám do toho odvolania napísať? V tom období bol taký chaos okolo toho.
Tweety
12.09.06,11:11
Celkom vážne. Čo mám do toho odvolania napísať? V tom období bol taký chaos okolo toho. Uviesť § zákona...! Normálne skutkový stav, t.j. mesiac ZD, dátum podania oznámenia, uviesť dôvod, prečo nebolo načas a tak., Za pokus to stojí a zákon to umožňuje..
nikulik
12.09.06,11:12
1 neskoro podané tlačivo = 2000,-Sk

To vážne? A kto o tých pokutách rozhoduje?
Lebo ja som hlásenie za rok 2004 dávala až nejak v septembri, nestihla som to do marca, a ešte mi žiadna pokuta neprišla.
otázka
12.09.06,11:17
Uviesť § zákona...! Normálne skutkový stav, t.j. mesiac ZD, dátum podania oznámenia, uviesť dôvod, prečo nebolo načas a tak., Za pokus to stojí a zákon to umožňuje...

Veď o ten dôvod ide, prečo nebolo načas. Čo by obstálo?
Paula
12.09.06,11:18
DÚ fyzicky nestíhajú promptne pokutovať každého. Napokon, často sa ohlásia s nezrovnalosťou v Prehľadoch či Hláseniach spätne za staré roky :)
Milan Benka
12.09.06,11:23
Surovo napíšte žiadosť o odpustenie pokuty, dôvody prečo neuvádzajte.
Pokuty do 2000,- ak sa nemýlim DU odpúšťa. Skúste si to niekto preveriť u známych na DU .
ZuzanaP
12.09.06,11:25
DÚ fyzicky nestíhajú promptne pokutovať každého. Napokon, často sa ohlásia s nezrovnalosťou v Prehľadoch či Hláseniach spätne za staré roky :)


Hlásenia za roky 2002,2003 som robila minulý rok cez leto, nám prišlo predvolanie. Moja predhcodkyňa sa vôbec nezaoberala nejakými hláseniami, prehľadmi. Ja som samozrejme nemala ani šajnu, kto v tejto firme pracoval, mala strašný bordel v mzdových papieroch a všeličom inom.:(
Tweety
12.09.06,12:19
Uviesť § zákona...! Normálne skutkový stav, t.j. mesiac ZD, dátum podania oznámenia, uviesť dôvod, prečo nebolo načas a tak., Za pokus to stojí a zákon to umožňuje...

Veď o ten dôvod ide, prečo nebolo načas. Čo by obstálo?
Napr. pri plnení iných povinností sme sa s podaním oneskorili, a tak podobne...
otázka
12.09.06,12:26
No dúfam, že sa spýtajú aké to boli povinnosti. To čo radí Benka sa mi zdá také povýšenecké, no neviem, idem rozmýšľať.
Tweety
12.09.06,12:28
No dúfam, že sa spýtajú aké to boli povinnosti. To čo radí Benka sa mi zdá také povýšenecké, no neviem, idem rozmýšľať. Ak budeš písať list, tak sa nespýtajú. Za pokus to stojí,list napíš, odvolaj sa a uvidíš.:cool: Na odvolanie máš zákonný nárok, nič tým nepokazíš.
Milan Benka
12.09.06,12:40
V odvolaní ako dôvod plnenie iných povinností neobstojí.

Čo som napísal v predch. mojom príspevku nebolo povýšenecké. Za opýtanie nič nikto nedá. Tak ak máte známych na DU - spýtajte sa na takú možnosť.
Mne to bolo poradené, ale nakoniec som to nemusel využiť. Takže som to neoveroval.
otázka
12.09.06,12:43
Takže napíšem odvolanie bez udania dôvodu, prečo to nebolo odovzdané načas.
Milan Benka
12.09.06,12:50
Nie odvolanie, ale žiadosť o odpustenie.

Odvoláva sa proti rozhodnutiu a v tomto prípade sa proti nemu nedá na základe čoho odvolať.
otázka
12.09.06,12:59
Takže aj 500 Sk kolok? Ak áno, aké je jeho použitie. Myslím tým že ho mám nalepiť na Źiadosť o odpustenie?
Tweety
12.09.06,13:02
Takže aj 500 Sk kolok? Ak áno, aké je jeho použitie. Myslím tým že ho mám nalepiť na Źiadosť o odpustenie? Zatiaľ nič nedávaj, oni potom pošlú tlačivko , pretože odpustenie je štátna dávka,tam potom budú chcieť kolok.
otázka
12.09.06,14:23
Ďakujem Vám za odpovede a rady.
abel
12.09.06,14:40
Hlásenia za roky 2002,2003 som robila minulý rok cez leto, nám prišlo predvolanie. Moja predhcodkyňa sa vôbec nezaoberala nejakými hláseniami, prehľadmi. Ja som samozrejme nemala ani šajnu, kto v tejto firme pracoval, mala strašný bordel v mzdových papieroch a všeličom inom.:(
Pokuty sa dávajú až za oneskorenia od 1.1.2004. U nás s nikým nedebatujú, žiadne odpustenie, žiadna milosť. Za každý mesiac (štvrťrok) 2000.- Sk.
ZuzanaP
12.09.06,15:24
Ale pokuta nám prišla, ak sa dobre pamätám, tak aj za tie roky 2003.
Paula
12.09.06,15:45
Asi preto, že v čase vyrúbenia pokuty už platila možnosť pokutovať...teda nezávisle od odbobia, za ktoré ju vymerali.
ceterova viola
12.09.06,16:08
to veru DU je veľmi rýchly a pokutu v momente naparí za zrážkovú daň.
Svetlana1
13.09.06,12:31
Mne povedali, že za tieto oznámenia pokuty dávať nebudú, lebo aj oni mali v tom na začiatku roka nezrovnalosti. Dokonca mi aj zle vysvetlila obdobie, ktoré sa tam mám uviesť. Musela som ho dodatočne opravovať a aj to som ju na to upozornila. A s tým odpúšťaním pokuty tiež nemám dobré skúsenosti. DÚ ich vraj neodpúšťa.Ale za pokus to určite stojí. Ak o to požiadaš daj vedieť ako to dopadlo.
učtovníčka
21.09.06,08:46
Už sa to začína zbierať aj u mňa. Robila som pre 5 klientov oznámenie o zrážkovej dani tak že som ho dala až v apríli za prvé 3 mesiace.Veď v tom bol taký chaos že mi nikto nevedel povedať na daňovom aké tlačivá treba použiť, či to bude súčasťou prehľadu. Ani soft ktorý používam to ešte neriešil lebo tiež nevedeli ako to má byť. Teraz sú už všetci múdri a ty ťava plať za chyby a môžeš robiť ďalej charitu. Mám to takých klientov čo pár mesiacov do roka zamestná brigádnika a k tomu pár faktúr, takže si ani na tú pokutu u neho nezarobím. Ako to riešite vy? Vzťahuje sa na takéto prípady nejaká poistka? Po prekonaní počiatočnej "depky" prosím o radu alebo aspoň sústrasť.
Milan Benka
21.09.06,10:39
Podľa posledných správ podanej žiadosti o odpustenie pokuty DU od 01.09.2006 vyhovie. Max. horná hranica pokuty na odpustenie je 3000,- SKK.
(Aspoň u nás).
buba
21.09.06,10:51
no a teraz mi poradte čo robiť mám pracovníkov, ktorí robia aj v jednej spoločnosti na hlavný pomer tam majú podpísané daň. vyhlásenie a u mňa robia na KPČ majú príjem 4000,- a u mňa má hlásenie podpísané ale že si neuplatňujú odp,.položku, a to som dávala podpisovať lebo im robím aj ročné zúč. no teraz som si to akosi neuvedomila ,že od 1.1.06 je zrážková daň, iba dnes ma napodlo, že mali mať asi zrážkovú daň čo teraz?
ZuzanaP
21.09.06,11:08
Požiadať DÚ o preúčtovanie z preddavkovej dane na zrážkovú formou listu, kde uvedieš sumu, podať opravné prehľady, ak si do nich zaratávala aj zrážkovú daň, podať dodatočne oznámenia o zrážkovej dani a čakať čo bude ďalej.:mee:
Ivček
21.09.06,13:01
Ahojte. Ja som len dnes zislitla, že teraz existuje aj zrážková daň. Máme dohodárov, ktorí nemajú podpísané vyhlásenie, a sú evidovaní na ÚP alebo ako Dobr.nezamestnaní. Ich príjem nie je väčší ako 5000,-Sk. Mala a mám takýmto zamestnancom dať zrážkovú daň? Naša účtovníčka tvrdí, že nie.
Tweety
21.09.06,13:02
Ahojte. Ja som len dnes zislitla, že teraz existuje aj zrážková daň. Máme dohodárov, ktorí nemajú podpísané vyhlásenie, a sú evidovaní na ÚP alebo ako Dobr.nezamestnaní. Ich príjem nie je väčší ako 5000,-Sk. Mala a mám takýmto zamestnancom dať zrážkovú daň? Naša účtovníčka tvrdí, že nie.
Áno, bolo potrebné uplatniť ZD z tohto príjmu.
Ivček
21.09.06,13:05
Nejako sa to prejaví aj v ročnom zúčtovaní, ak oň požiada? A ak by mal iného zamestnávateľa, kde má podpísané vyhlásenie aj tak mu uplatňujem ZD?
Tweety
21.09.06,13:09
Nejako sa to prejaví aj v ročnom zúčtovaní, ak oň požiada? A ak by mal iného zamestnávateľa, kde má podpísané vyhlásenie aj tak mu uplatňujem ZD?AK má podpísané vyhlásenie, uplatníš preddavkovú daň, ale ak nemá a nepoberá DB, tak musí uplatníš ZD, ktorá pri ročnom zúčtovaní dane sa môže považovať za preddavkovú, ale mesačne ju musíš uplatniť. Je to § 43 odst. 3 písm.1 Zákon o dani z príjmu.
Ivček
21.09.06,13:11
Ahojte. Ja som len dnes zislitla, že teraz existuje aj zrážková daň. Máme dohodárov, ktorí nemajú podpísané vyhlásenie, a sú evidovaní na ÚP alebo ako Dobr.nezamestnaní. Ich príjem nie je väčší ako 5000,-Sk. Mala a mám takýmto zamestnancom dať zrážkovú daň? Naša účtovníčka tvrdí, že nie.
abel
21.09.06,13:12
Ak sú skutočne evidovaní na ÚP alebo sú dobrovoľne nezamestnaní, môžu podpísať vyhlásenie u Vás a potom už to nie je zrážková daň.
Milan Benka
21.09.06,13:13
Ahojte. Ja som len dnes zislitla, že teraz existuje aj zrážková daň. Máme dohodárov, ktorí nemajú podpísané vyhlásenie, a sú evidovaní na ÚP alebo ako Dobr.nezamestnaní. Ich príjem nie je väčší ako 5000,-Sk. Mala a mám takýmto zamestnancom dať zrážkovú daň? Naša účtovníčka tvrdí, že nie.

Prečo sa to znova pýtaš?

Odpoveď máš v predchádzajúcom príspevku.
Ivček
21.09.06,13:18
Ďakujem, takže teraz to musím všetko opraviť, potvrdenia a aj tie oznámenia musím poslať. Bože mňa šéf asi dorazí, ked prídu tie pokuty: veď my máme každý mesiac nejakého dohodára.
To tlačivo zrážková daň sa mi nedá otvoriť ani oznámenie, ktoré sú na porade písané. Nachádzajú sa aj v tlačivách poraďáckych? Ak áno, kde?sekcia
domi2
21.09.06,13:31
No viete čo to je ale vrchol.Ak mi dajú pokutu určite sa odvolám, ja som bola na školení v januári a hneď som nabehla na daňový úrad sa zaregistrovať na zrážkovú daň a panie daňováčky nevedeli ani čo to je .Bez srandy kukali na mňa ako vyorané myši, že vraj oni o žiadnej zrážkovej dani nevedia,lebo nemali ešte školenie a dokonca neboli žiadne tlačivá, ja som si ich cez poradu stiahla z DU myslím Košice od niektorého poraďáka a tiež som dala neskôr hlásenie.Tak to by bola už naozaj voči nám nefér.
Tweety
21.09.06,15:46
No viete čo to je ale vrchol.Ak mi dajú pokutu určite sa odvolám, ja som bola na školení v januári a hneď som nabehla na daňový úrad sa zaregistrovať na zrážkovú daň a panie daňováčky nevedeli ani čo to je .Bez srandy kukali na mňa ako vyorané myši, že vraj oni o žiadnej zrážkovej dani nevedia,lebo nemali ešte školenie a dokonca neboli žiadne tlačivá, ja som si ich cez poradu stiahla z DU myslím Košice od niektorého poraďáka a tiež som dala neskôr hlásenie.Tak to by bola už naozaj voči nám nefér.
To, že daňováčky ešte na začiatku roka nevedeli nič o ZD je smutné ,ale je to problém DÚ, ale my sa musíme riadiť Zákonom o dani z príjmu, ktorý v tomto prípade stanovuje ZD zo ZČ od 1.1.06. Neznalosť zákona neospravedlňuje ani zamestnancov DÚ ani daňovníka.:eek:
veget
21.09.06,16:21
Dnes mi správkyňa poradila odvolať sa voči pokute na základe "Zákona o správe daní a poplatkov" § 103 odst. 1 písm d, dá sa odpustiť pokuta do 3000 Sk. Vraj nám ju odpustia, nakoľko naozaj v januári ani daň. úrady nevedeli vysvetliť akou formou oznamovať zrážkovú daň a na aké číslo účtu ju odvádzať.
Tweety
21.09.06,16:23
Dnes mi správkyňa poradila odvolať sa voči pokute na základe "Zákona o správe daní a poplatkov" § 103 odst. 1 písm d, dá sa odpustiť pokuta do 3000 Sk. Vraj nám ju odpustia, nakoľko naozaj v januári ani daň. úrady nevedeli vysvetliť akou formou oznamovať zrážkovú daň a na aké číslo účtu ju odvádzať.
Áno táto možnosť tu je, treba ju využiť. Ak odpustia, tak to bude dobre.:)
domi2
21.09.06,16:53
Je to pekné ,,neznalosť zákona neospravedlňuje,, ale ako sa riadiť týmto zákonom, keď ani tvorca zákona ho nedotiahol do príslušného konca, a jeho správca ho neovláda
Tweety
21.09.06,16:56
Je to pekné ,,neznalosť zákona neospravedlňuje,, ale ako sa riadiť týmto zákonom, keď ani tvorca zákona ho nedotiahol do príslušného konca, a jeho správca ho neovláda
To je tiež pravda, ale je potrebné postupovať v rámci zákona, treba na svoju obranu využiť všetky zákonné možností,napr. aj Zákon o dani a poplatkoch, ktorý umožňuje odvolať sa proti rozhodnutiu DÚ.:eek:
liba2
21.09.06,17:31
Ja len tak trochu podpichnem: je to síce milé že nám pokutu odpustia, ale nás to okrem nervov, práce s písaním odvolania a i., bude stáť ešte aj kolok k žiadosti.
A prečo ? Všetky DÚ veľmi dobre vedia ako to bolo v jan. - marci, že nebolo tlačivo ani správny výklad - ja som tiež svoju správkyňu poučila, že tlačivo sa predkladá mesačne a nie po skončení Q (lebo som bola správne naštartovaná po diskusiach tu na porade :D ). Takto :eek: :eek: na mňa pozerali keď mi museli dať za pravdu.
DÚ-y mohli začať pokutovať za nesplnenie povinnosti k 15. marcu , t.j. nie skoršie prípady, lebo to odhadujem na 85% firiem nepodalo načas a správne. Ale oni to na nás skúšajú.....
Milan Benka
21.09.06,17:59
Ja len tak trochu podpichnem: je to síce milé že nám pokutu odpustia, ale nás to okrem nervov, práce s písaním odvolania a i., bude stáť ešte aj kolok k žiadosti.
A prečo ? Všetky DÚ veľmi dobre vedia ako to bolo v jan. - marci, že nebolo tlačivo ani správny výklad - ja som tiež svoju správkyňu poučila, že tlačivo sa predkladá mesačne a nie po skončení Q (lebo som bola správne naštartovaná po diskusiach tu na porade :D ). Takto :eek: :eek: na mňa pozerali keď mi museli dať za pravdu.
DÚ-y mohli začať pokutovať za nesplnenie povinnosti k 15. marcu , t.j. nie skoršie prípady, lebo to odhadujem na 85% firiem nepodalo načas a správne. Ale oni to na nás skúšajú.....,

Ak sa nemýlim, kolok sa dáva k odvolaniu, nie však k žiadosti o odpustenie.
D betka
21.09.06,19:27
Ahoje. Máme zamestnankyňu na kratší prac.čas, ktorá má podpísané vyhlásenie. Jej príjem je do 5000,- mesačne a predd.na daň jej nevychádzajú nakoľko sa uplatňuje pomerná časť NZ. Neviem či je to správne nakoľko má živnosť. Nemali by sme odvádzať zo mzdy zrážkovú daň?
Milan Benka
22.09.06,05:30
Ahoje. Máme zamestnankyňu na kratší prac.čas, ktorá má podpísané vyhlásenie. Jej príjem je do 5000,- mesačne a predd.na daň jej nevychádzajú nakoľko sa uplatňuje pomerná časť NZ. Neviem či je to správne nakoľko má živnosť. Nemali by sme odvádzať zo mzdy zrážkovú daň?

Živnosť na to nemá vplyv. Ak si uplatňuje nezdaniteľné minimum, tak sa nejedná o zrážkovú daň ani v prípade príjmov do 5000,_
evita
22.09.06,05:52
Dnes mi správkyňa poradila odvolať sa voči pokute na základe "Zákona o správe daní a poplatkov" § 103 odst. 1 písm d, dá sa odpustiť pokuta do 3000 Sk. Vraj nám ju odpustia, nakoľko naozaj v januári ani daň. úrady nevedeli vysvetliť akou formou oznamovať zrážkovú daň a na aké číslo účtu ju odvádzať.
Súhlasím s Veget. Ja som na radu našej daňovej pracovníčky napísala "Žiadosť o odpustenie sankcie", ale až po uplynutí lehoty (myslím 15 dňovej) po doručení rozhodnutia o uložení pokuty a vycitovala som § 103... ako uvádza Veget. Neskôr mi zaslali nejaké tlačivo, ohľadom uvedenia všetkých možných štátnych dávok, pomocí, úverov a dotácii, ktoré sme dostali, to som vyplnila, zaslala a hneď mi prišlo rozhodnutie o odpustení sankcie a to pre všetky firmy na ktoré som to žiadala. A daňová pracovníčka mi hneď povedala, že to najskôr nemali vôbec sankciovať, no prišlo usmernenie že áno, tak si svoju robotu vykonať musia. Naša byrokracia nemá konca - kraja. ;)
Tweety
22.09.06,06:13
Ahoje. Máme zamestnankyňu na kratší prac.čas, ktorá má podpísané vyhlásenie. Jej príjem je do 5000,- mesačne a predd.na daň jej nevychádzajú nakoľko sa uplatňuje pomerná časť NZ. Neviem či je to správne nakoľko má živnosť. Nemali by sme odvádzať zo mzdy zrážkovú daň?
Aká pomerná časť NZ? tomu nerozumiem? NZ sa uplatňuje v celej sume pripadajúcej na jeden mesiac.:cool:
Ivček
22.09.06,06:39
Ešte by som sa chcela opýtať. Ak je zamestnanec chorý časť mesiaca a jeho hrubá mzda bude menšia ako 5000,- Sk a má podpísané vyhlásenie, akú daň uplatňujem? zrážkovú alebo preddavkovú?
Tweety
22.09.06,06:41
Ešte by som sa chcela opýtať. Ak je zamestnanec chorý časť mesiaca a jeho hrubá mzda bude menšia ako 5000,- Sk a má podpísané vyhlásenie, akú daň uplatňujem? zrážkovú alebo preddavkovú?
Jeho daň bude preddavková, pretože má podpísané vyhlásenie k zdaneniu.:eek:
Ivček
22.09.06,06:46
Čiže, ja mu priznám nezdaniteľnú sumu aj v prípade, že je chorý. Ďakujem.
V tých potvrdeniach sa píše len preddavková daň a v Oznámení zrážková?
Pýtam sa lebo akurát som doopravovala potvrdenia, kde som mala zahrnutú aj zrážkovú daň.
Tweety
22.09.06,06:50
Čiže, ja mu priznám nezdaniteľnú sumu aj v prípade, že je chorý. Ďakujem.
V tých potvrdeniach sa píše len preddavková daň a v Oznámení zrážková?
Pýtam sa lebo akurát som doopravovala potvrdenia, kde som mala zahrnutú aj zrážkovú daň.
Áno preddavková- ak je podpísané vyhlásenie, ZD ak nie je podpísané.
Ak mal príjem za mesiac,t.j. nebol chorý celý mesiac, tak mu uplatniš nezdaniť. časť.
Ivček
22.09.06,08:30
Bola som si pre tie oznámenia na DÚ a v tej kolonke kalendárny mesiac, v ktorom bola zrazená daň sa píše napr. za mzdu 8/2006 - zrazená 9/2006? a dátum oznámenia napr. 15.10.2006?
kacena26
22.09.06,08:45
ja by som sa chcela spítať zda za 8 mes. zaplatená zrážková dan 20.9. a podané oznámenie do 15.10. mi máme vyp.termín až 20 v mesiaci.
je to ok?
dakujem
Ivček
22.09.06,08:47
Fajn. Tak ešte napíšem žiadosť o preúčtovanie zrážkovej dane a idem to zaniesť. Síce oneskorene, ale dúfam, že sa nejako s nimi dohodnem. ďakujem ešte raz, nebyť Vás všetkých tak som v poriadnej kaši.
Tweety
22.09.06,08:52
ja by som sa chcela spítať zda za 8 mes. zaplatená zrážková dan 20.9. a podané oznámenie do 15.10. mi máme vyp.termín až 20 v mesiaci.
je to ok?
dakujem
Ak bola odmena vyplatená 20.9., a vtedy aj daň odvedená je to OK. Oznámenie je tiež v termíne.
kacena26
22.09.06,08:57
rozmýšlam aká odmena ale už som na to prisla - mzda. ano je tiez vyplatená 20.
Dakujem ti...
D betka
23.09.06,16:24
NZ sa uplatňuje v celej sume na jeden mesiac aj keď sa jedná o zamestnanca na kratš.prac.čas? Kde si to viem pozrieť? Ďakujem
Tweety
23.09.06,16:44
NZ sa uplatňuje v celej sume na jeden mesiac aj keď sa jedná o zamestnanca na kratš.prac.čas? Kde si to viem pozrieť? Ďakujem
Je to zákon o dani z príjmu.:eek: § 11 Nezdaniteľné časti základu dane
Orsz
23.09.06,19:45
Ak bola odmena vyplatená 20.9., a vtedy aj daň odvedená je to OK. Oznámenie je tiež v termíne.

Tweety, v zákone o dani z príjmov, je predsa stanovené, že zrážková daň musí byť do 15.dňa po sledovanom mesiaci zaplatená - a to myslím, že by malo byť bez ohľadu na ostatné stanovené termíny výplat, aspoň mne to bolo takto povedané na DU - hovorila som o tom s pracovníčkou styku s verejnosťou.
Takže zaplatenie dane 20. dňa je neskoro. Čo ty na to?
Paula
23.09.06,21:58
Tweety, v zákone o dani z príjmov, je predsa stanovené, že zrážková daň musí byť do 15.dňa po sledovanom mesiaci zaplatená - a to myslím, že by malo byť bez ohľadu na ostatné stanovené termíny výplat, aspoň mne to bolo takto povedané na DU - hovorila som o tom s pracovníčkou styku s verejnosťou.
Takže zaplatenie dane 20. dňa je neskoro. Čo ty na to?

Odmena vyplatená 20-teho, daň odvedená 20-teho. Nevidím tu ani deň omeškania.

§43, ods.10: Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka (v našom prípade je to 20.9.)..
§43, ods. 11: Platiteľ dane je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci mesiac (v našom prípade bola daň zrazená v septembri pri výplate v septembri , daň stačí odviesť do 15. októbra) .
Orsz
24.09.06,03:03
Odmena vyplatená 20-teho, daň odvedená 20-teho. Nevidím tu ani deň omeškania.

§43, ods.10: Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka (v našom prípade je to 20.9.)..
§43, ods. 11: Platiteľ dane je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci mesiac (v našom prípade bola daň zrazená v septembri pri výplate v septembri , daň stačí odviesť do 15. októbra) .

Paula, ale to je odmena za 8.mesiac, nie 9.mesiac. Takže mali by sme sa držať §43, ods.11. To čo píšeš je správne pre odmenu za 9.mesiac. Ale pre 8.mesiac je tým posledným dňom 15.9.2006.
liba2
24.09.06,06:29
....mzda za 8 mes. zaplatená zrážková dan 20.9. a podané oznámenie do 15.10. my máme vyp.termín až 20-ho v mesiaci.
§43 ods. 10:
"Zrážku dane je povinný vykonať platiteľ dane pri výplate, poukázaní alebo pri pripísaní úhrady v prospech daňovníka..."

Teda daň bola zrazená 20.9. pri výplate.

§43 ods. 11:
"Platiteľ dane je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Túto skutočnosť je platiteľ dane súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak. Zrážka dane sa vykonáva zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie."

Teda povinnosť odviesť daň zrazenú 20.9. je 15-ty deň po skončení mesiaca v ktorom bola daň zrazená - v našom prípade 15.10.
Paula
24.09.06,08:38
Odpoveď na otázku stiahnutá zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) (často kladené otázky):

Otázka:
Aké povinnosti má zamestnávatľ, ak začne zamestnávateľ, ak začne zamestnávať pracovníkov na dohody o vykonávaní práce?

Odpoveď:
Ak začne daňovník vyplácať odmeny na základe dohôd uzatvorených podľa Zákonníka práce, stáva sa zamestnávateľom, je povinný registrovať sa na príslušnom daňovom úrade ako platiteľ dane zo závislej činnosti. Odmeny z dohôd sú predmetom dane zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Povinnosť zraziť daň/preddavok na daň (vo výške 19% po znížení odmeny o povinné poistné, ak sú odmeny vymeriavacím základom pre výpočet poistného) z predmetnej odmeny nastáva dňom výplaty. Ak vyplácaná odmena nepresiahne sumu 5 000 Sk a jej príjemca (zamestnanec) si neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus (podpísaním tlačiva "vyhlásenia k zdaneniu príjmov..."), z uvedenej odmeny sa vyberie daň zrážkou v zmysle § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov a predmetná daň sa odvedie do 15 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom bola odmena vyplatená. Ak výška vyplatenej odmeny je nad 5 000 Sk, resp. zamestnanec má podpísané vyhlásenie, zrazí sa z odmeny preddavok na daň v zmysle § 35 zákona o dani z príjmov, ktorý sa odvedie do 5 dní po výplate. Povinnosti zamestnávateľa z daňového hľadiska sú ustanovené v § 39 zákona o dani z príjmov
Orsz
24.09.06,17:57
Odpoveď na otázku stiahnutá zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) (často kladené otázky):

Otázka:
Aké povinnosti má zamestnávatľ, ak začne zamestnávateľ, ak začne zamestnávať pracovníkov na dohody o vykonávaní práce?

Odpoveď:
Ak začne daňovník vyplácať odmeny na základe dohôd uzatvorených podľa Zákonníka práce, stáva sa zamestnávateľom, je povinný registrovať sa na príslušnom daňovom úrade ako platiteľ dane zo závislej činnosti. Odmeny z dohôd sú predmetom dane zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. Povinnosť zraziť daň/preddavok na daň (vo výške 19% po znížení odmeny o povinné poistné, ak sú odmeny vymeriavacím základom pre výpočet poistného) z predmetnej odmeny nastáva dňom výplaty. Ak vyplácaná odmena nepresiahne sumu 5 000 Sk a jej príjemca (zamestnanec) si neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus (podpísaním tlačiva "vyhlásenia k zdaneniu príjmov..."), z uvedenej odmeny sa vyberie daň zrážkou v zmysle § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov a predmetná daň sa odvedie do 15 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom bola odmena vyplatená. Ak výška vyplatenej odmeny je nad 5 000 Sk, resp. zamestnanec má podpísané vyhlásenie, zrazí sa z odmeny preddavok na daň v zmysle § 35 zákona o dani z príjmov, ktorý sa odvedie do 5 dní po výplate. Povinnosti zamestnávateľa z daňového hľadiska sú ustanovené v § 39 zákona o dani z príjmov

No ja to robím 15.dňa po sledovanom resp.odpracovanom mesiaci, takto som sa s daniarkou o tom bavila na začiatku roka a tak som to pochopila.
Teraz zisťujem, že mám čas, pretože u nás je výplatný termín 30. A teda nemusím sa s tým ponáhlať. Ešte si to raz overím na DU.
buba
26.09.06,04:11
AK má podpísané vyhlásenie, uplatníš preddavkovú daň, ale ak nemá a nepoberá DB, tak musí uplatníš ZD, ktorá pri ročnom zúčtovaní dane sa môže považovať za preddavkovú, ale mesačne ju musíš uplatniť. Je to § 43 odst. 3 písm.1 Zákon o dani z príjmu.
Včera som bola zaniesť na´daň. úrade oznámenie o zrážkovej dani a dala som si to prezrieť nakoľko som to písala prvý krát a daňarka mi povedala, že sa to uplatňuje iba pri dohodách tak som to zobrala a išla som domov šťastná, ale doma som rozmýšlala a zistila som že asi nemá pravdu čo vy na to?
veget
26.09.06,04:27
Nemá pravdu. Zober napr. dôchodcu na HPP bez podpísaného vyhlásenia s hrubým príjmom 5000 Sk. Odvádzame zrážkovú daň.
buba
26.09.06,04:50
Ja viem , ale je to strašné ako my máme pracovať, keď nás zle informujú a im prejde všetko a my musíme platiť pokuty no ale život je o inom
abel
29.09.06,07:05
Aspoň niečo pozitívne - posledný odstavec - hlásenia o zrážkovej dani budú štvrťtočne.
maca88
29.09.06,10:15
Chcela by som sa prostrednictvom Vás odbornikov uistiť, či budeme platiť pokutu DU alebo nie. Mame dohodara ktory bol zamestnaný od 1.8. -31.8.2006, v dohode máme uvedené, že mzda mu bude vyplatená po ukončení práce, najneskôr však do 11-teho dňa nasled. mesiaca. Mzda mu bola vyplatená 8.9.2006, kedy bola aj zrazená daň a odvedená na DU. Poslala som Oznámenie 9.9.2006 omylom obyčajne poštou, ale na DU list nedorazil, niekde sa po ceste stratil.
Včera mi na DU oznamili že im mám poslať znovu oznámenie a mám čakať na pokutu 2000 Sk, neplatí v našom prípade termín na odovzdanie oznámenia do 15.10.2006?
Musí sa termín odoslania oznámenia zhodovať s termínom zrazenia dane?

Ďakujem
Paula
29.09.06,10:18
Chcela by som sa prostrednictvom Vás odbornikov uistiť, či budeme platiť pokutu DU alebo nie. Mame dohodara ktory bol zamestnaný od 1.8. -31.8.2006, v dohode máme uvedené, že mzda mu bude vyplatená po ukončení práce, najneskôr však do 11-teho dňa nasled. mesiaca. Mzda mu bola vyplatená 8.9.2006, kedy bola aj zrazená daň a odvedená na DU. Poslala som Oznámenie 9.9.2006 omylom obyčajne poštou, ale na DU list nedorazil, niekde sa po ceste stratil.
Včera mi na DU oznamili že im mám poslať znovu oznámenie a mám čakať na pokutu 2000 Sk, neplatí v našom prípade termín na odovzdanie oznámenia do 15.10.2006?
Musí sa termín odoslania oznámenia zhodovať s termínom zrazenia dane?

Ďakujem

Áno, termín do 15.10.06 pre vás platí, nakoľko vyplatené a zrazené bolo v 9/06.
maca88
29.09.06,10:40
Aj ja som si to myslela, kým ma nezneistili na DU

ďakujem za odobrenie :o
Paula
29.09.06,10:45
Už iba na záver k tejto téme by som poradila všetkým, ktorých mieni DÚ "dobehnúť", aby tam išli so zákonom v ruke, resp. príslušnú časť pricvikli ako prílohu k odvolaniu sa proti pokute :) .
Marína
29.09.06,11:00
maca88, ešte si over na kópii oznámenia, či si uviedla správny mesiac vyplatenia odmeny. Niektorí si to mýlia a napíšu v kolónke "Kalendárny mesiac v ktorom bola zrazená daň" nie mesiac, v ktorom bola zrazená, ale za ktorý mesiac bola zrazená.
maca88
29.09.06,11:41
Ďakujem za upozornenie. Uviedla som spravne 9-mesiac.

Prajem pekný deň a aj víkend
Marcela
abel
29.09.06,11:51
Už iba na záver k tejto téme by som poradila všetkým, ktorých mieni DÚ "dobehnúť", aby tam išli so zákonom v ruke, resp. príslušnú časť pricvikli ako prílohu k odvolaniu sa proti pokute :) .
Pauli, ja už by som nikde nechodila s poúčaním ani so zákonmi. Na podatelni najčastejšie vedia, odkedy dokedy je obedňajšia prestávka a kto čo kde kedy s kým. Odporúčam zasielať poštou doporučene alebo prísť do podatelne s pozdravom, očariť ich úsmevom a odísť. Kontrolóri Ti takú blbosť určite nepovedia, že za august to malo byť do 15. septembra. A na poúčanie štátnych zamestnancov predsa prispievame našimi daňami. Ale tiež by som bola za to, aby si tie školenia platili sami, keď chcú takúto prácu vykonávať. Zrejme by si inak vážili svoje miesta aj svojich klientov.
otázka
04.10.06,12:19
Takže dnes mi prišla z DÚ výzva na odstránenie nedostatkov podania-doplnenie.
Mám doložiť PD za 09/2006, výpisy z BÚ za 3 mesiace, potvrdenia o návšteve školy detí, príjem manželky /som SZČO/, doklady potvrdzujúce úhradu preukázateľných výdavkov na bývanie...
Slovom, som znechutená...
Moje argumenty jednoducho nezabrali, človek sa môže aj rozkrájať, na kompetentných miestach dávajú zavádzajúce informácie na 100% naschvál.
Jata
11.10.06,13:39
Takže dnes mi prišla z DÚ výzva na odstránenie nedostatkov podania-doplnenie.
Mám doložiť PD za 09/2006, výpisy z BÚ za 3 mesiace, potvrdenia o návšteve školy detí, príjem manželky /som SZČO/, doklady potvrdzujúce úhradu preukázateľných výdavkov na bývanie...
Slovom, som znechutená...
Moje argumenty jednoducho nezabrali, človek sa môže aj rozkrájať, na kompetentných miestach dávajú zavádzajúce informácie na 100% naschvál.
:eek: prosím Ťa, aký dôvod bol uvedený na žiadosti o odpustenie pokuty v tvojom prípade, keď pýtajú také hlušiny???
..pokutu zaplatí šéf-ako daňovník, ale odo mňa si to zinkasuje-veď prečo by mal platiť za moje chyby?...predpokladám že každý šéf nejak takto uvažuje...:cool:
takže to by som mala skôr ja - ako mzdová účtovníčka požiadať o odpustenie pokuty "pre daňovníka"???
Nakoľko sa daňový úrad s pokutami neponáhľal (za 2 a pol roka nazbiera viac :cool: ) mám už 6 pozdravov..čo sú zhruba dve výplaty..teraz neviem, či dva mesiace byť na bazálnom metabolizme, alebo postupne splácať..byť o chlebe a vode zabalená v deke, keďže aj plyn ide hore???:(
..keď sa darí, tak sa darí...hlavne že nám nechýba zmysel pre humor...

...poraďáci ste aj tak super...
Paula
11.10.06,13:48
Takže dnes mi prišla z DÚ výzva na odstránenie nedostatkov podania-doplnenie.
Mám doložiť PD za 09/2006, výpisy z BÚ za 3 mesiace, potvrdenia o návšteve školy detí, príjem manželky /som SZČO/, doklady potvrdzujúce úhradu preukázateľných výdavkov na bývanie...
Slovom, som znechutená...
Moje argumenty jednoducho nezabrali, človek sa môže aj rozkrájať, na kompetentných miestach dávajú zavádzajúce informácie na 100% naschvál.

To kvôli odpusteniu pokuty za nedostatky v hláseniach potrebujú zmapovať existenciu Tvojej domácnosti, aby si ich presvedčila, že nemáš na pokutu kvôli oneskoreniu sa v podaní lajstra? Také čudo má teraz "na krku" známa kvôli penále za oneskorené platby do SP. Musí dokladať svoje príjmy a výdavky (nielen zo živnosti)za niekoľko rokov nazad.
otázka
11.10.06,14:20
Som z toho tiež "dojatá". Pokuta prišla vlastne manželovi, ale ja som mu robila mzdy. A hlavne nezabudnem na to, keď som sa pýtala daňováčky na to/lebo ma ubezpečovala, že sa to robí za 1.štvrťrok, lebo v tom bol maximálny chaos/, či môžem k 1.štvrťroku zapísať na to isté tlačivo aj apríl. Kašlem na celé dokladovanie materiálov, ktoré si vyžiadali. Oni si nepriznajú nič. Som sa zaprisahala, že na DÚ budem chodiť s kamerou.
Janka6685
11.10.06,14:42
Ešte v 03/2005 som chcela vedieť, ako sa platí daň z príjmu za zamestnancov. Teta na DÚ mi povedala, že štvrťročne, vtedy, keď budem nosiť prehľady. Tu na porade som samozrejme zistila, že sa to platí mesačne. Išla som sa preto opýtať na DÚ a teta mi povedala, že SAMOZREJME sa to platí mesačne:eek: a tvárila sa pri tom, že či som blbá. Vtedy mi pokutu nedali, lebo to bolo málo na vyrubenie pokuty. Teraz to bude iné. Chcem preto vedieť, či sa pokuty dajú platiť aj "na splátky"?
Marína
11.10.06,15:50
Janka, musíš o to písomne požiadať DÚ a podľa ich odpovede sa zariadiš.
Paula
11.10.06,15:58
[quote=Janka6685Teta na DÚ mi povedala[/quote]

K tomuto sa zopakujem z inej témy:

Zásadne netreba veriť tomu, čo povedia v tej ktorej poisťovni. Treba pozrieť do zákona, resp. na stránky poisťovní na internete - a viete aj to, čo tety v poisťovni nevedia - potom žiadna pokuta nehrozí a vy môžte kľudne spávať:)

A dodávam : To platí aj pre mnohé iné inštitúcie, teda aj poniektoré DÚ.
Janka6685
12.10.06,13:42
Janka, musíš o to písomne požiadať DÚ a podľa ich odpovede sa zariadiš.

Dakujem:) .
Jata
12.10.06,14:33
Nemá pravdu. Zober napr. dôchodcu na HPP bez podpísaného vyhlásenia s hrubým príjmom 5000 Sk. Odvádzame zrážkovú daň.
wuaaw..
:eek: zamestnávame dôchodcu v hlav.prac.pomere bez podpísaného vyhlásenia s príjmom 6900,- Sk, tých 19% je preddavok na daň, alebo zrážková daň??? mám v tom chaos...:confused:
dávam to do kvartálneho prehľadu, ale daňový bonus u ostatných pracovníkov je sumárne vyšší, takže "odvedené preddavky" sú nulové a zvyšok do výšky daňového bonusu pýtam od daňového úradu... tiež sa ma týka termín 15., alebo klasicky 30 dní po skončení kvartálu odovzdám prehľad???
Denda
12.10.06,14:42
wuaaw..
:eek: zamestnávame dôchodcu v hlav.prac.pomere bez podpísaného vyhlásenia s príjmom 6900,- Sk, tých 19% je preddavok na daň, alebo zrážková daň??? mám v tom chaos...:confused:


Žiadnu paniku. Zrážková daň sa týka príjmu do 5000,- Sk.
Paula
12.10.06,14:50
dávam to do kvartálneho prehľadu áno, ale daňový bonus u ostatných pracovníkov je sumárne vyšší, takže "odvedené preddavky" sú nulové a zvyšok do výšky daňového bonusu pýtam od daňového úradu... tiež sa ma týka termín 15., alebo klasicky 30 dní po skončení kvartálu odovzdám prehľad??? do 30-tich dní po skončení kvartálu

odpoveď v modrom
Jata
13.10.06,06:39
vďaka, to som si vydýchla...:o
Jata
13.10.06,06:47
Takže dnes mi prišla z DÚ výzva na odstránenie nedostatkov podania-doplnenie.
Mám doložiť PD za 09/2006, výpisy z BÚ za 3 mesiace, potvrdenia o návšteve školy detí, príjem manželky /som SZČO/, doklady potvrdzujúce úhradu preukázateľných výdavkov na bývanie...
Slovom, som znechutená...
Moje argumenty jednoducho nezabrali, človek sa môže aj rozkrájať, na kompetentných miestach dávajú zavádzajúce informácie na 100% naschvál.
...výpisy z BÚ za 3 mesiace..myslia tým podnikateľský účet???..to mám okopírovať aspoň 50 strán??? :mee: :mee:
Marína
13.10.06,07:56
Na DÚ sa predkladajú originálne doklady. Potvrdia Ti ich prevzatie.
JankaMa
13.10.06,09:48
Prosím o radu?
Môžem poslať 13.10. doporučene a prvou triedou tlačivo o zrážkovej dani ak je 15. nedeľa. Na DÚ to príde až 16. 10. Nebude to po termíne?
Ďakujem
Tweety
13.10.06,09:51
Prosím o radu?
Môžem poslať 13.10. doporučene a prvou triedou tlačivo o zrážkovej dani ak je 15. nedeľa. Na DÚ to príde až 16. 10. Nebude to po termíne?
Ďakujem Nie, nebude, pretože je podstatný dátum podania. V termíne je aj dátum 16.10.2006.
Paula
13.10.06,09:55
Prosím o radu?
Môžem poslať 13.10. doporučene a prvou triedou tlačivo o zrážkovej dani ak je 15. nedeľa. Na DÚ to príde až 16. 10. Nebude to po termíne?
Ďakujem

Nebude po termíne, ak mzda/odmena, ktorej sa hlásenie týka , bola vyplatená v septembri 2006.
Danka Kosibová
20.11.06,08:35
ahoj Benka, vies mi prosim poskytnut vzor tej ziadosti na odpustenie pokuty, na zaklade kt. Ti vyhoveli, ide mi hlavne o dovod, kt. si uviedla. dakujem pekne.
ormika
20.11.06,08:45
ahoj Benka, vies mi prosim poskytnut vzor tej ziadosti na odpustenie pokuty, na zaklade kt. Ti vyhoveli, ide mi hlavne o dovod, kt. si uviedla. dakujem pekne.
Nie som síce benka, ale ak ti môžem poradiť aj ja z vlastnej skúsenosti...:)
nepíš tam žiadny dôvod. A neviem či to tu už niekto písal, lebo som nečítala všetky príspevky dozadu, ale k žiadosti o odpustenie pokuty potrebuješ doložiť z inšpektorátu práce doklad, že nezamestnávaš nelegálne a až potom môžeš ísť so žiadosťou na daňový úrad. Na DÚ ešte vypisuš nejaké potvrdenie, teraz mi nenapadá ako sa volá, je to ich interný doklad.
Jata
20.11.06,09:39
ahojte poraďáci,
podľa mojich informácii daňový úrad na odpustenie pokuty akceptuje doloženie dokladov podľa §103 zákona 511/1992, tj. že daňovník vie preukázať, že daná pokuta ľudovo povedané ho "zruinuje", resp. iný mimoriadný dôvod, ale aký, to asi nikto nevie...
...všetci moji známi dostali na žiadosť o odpustenie odpoveď: "nevyhovuje sa žiadosti"..
a ak je niekto, komu tú pokutu naozaj odpustili, mohol by postúpiť návod.. určite by tým veľmi pomohol, veď aj tak si to finančne odskáču práve tí, ktorí sú denne zasypaní papiermi a okolo seba majú vždy otvorenú nejakú účtovnú príručku, snažia sa, snažia....:mee:
ormika
20.11.06,09:55
ahojte poraďáci,
podľa mojich informácii daňový úrad na odpustenie pokuty akceptuje doloženie dokladov podľa §103 zákona 511/1992, tj. že daňovník vie preukázať, že daná pokuta ľudovo povedané ho "zruinuje", resp. iný mimoriadný dôvod, ale aký, to asi nikto nevie...
...všetci moji známi dostali na žiadosť o odpustenie odpoveď: "nevyhovuje sa žiadosti"..
a ak je niekto, komu tú pokutu naozaj odpustili, mohol by postúpiť návod.. určite by tým veľmi pomohol, veď aj tak si to finančne odskáču práve tí, ktorí sú denne zasypaní papiermi a okolo seba majú vždy otvorenú nejakú účtovnú príručku, snažia sa, snažia....:mee:
Firmu ktorú účtujem dostala 3x po 2000 Sk pokuty. Neboli z mojej viny :) . Všetky na základe žiadosti boli odpustené. Napísala som bežnú žiadosť, vôbec som tam nepísala dôvod. DÚ asi odpúšťa pokuty na základe toho ako má firma splnené záväzky voči DÚ, či platí všetko včas....
nina100
22.11.06,07:39
Dobrý den, ja mám otázku či dáva DÚ pokutu aj za opravné prehľady a oznámenia? Prehľad bol poslaný načas, len s chybou, na ktorú sme teraz prišli a chceme to opraviť. Môže nám DÚ vyrubiť nejakú pokutu za opravu tohto tlačiva? Ďakujem
Danka Kosibová
22.11.06,07:42
nina, v Tvojom pripade nedostanes pokutu, prvotnu povinnost si si splnila...tak san nemas coho obavat.
Danka Kosibová
22.11.06,07:43
ahoj ormika, posli nam prosim vzor ziadosti o odpustenie....a o aky paragraf si sa oprela...dikes
ormika
22.11.06,08:10
ahoj ormika, posli nam prosim vzor ziadosti o odpustenie....a o aky paragraf si sa oprela...dikes
Pridala som Vám súbory, ktoré treba vybavovať postupne takto:
1. Žiadosť na inšpektorát práce o nelegálnom zamestnávani.
Ak Vám príde odpoveď, tak potom
2. Žiadosť na DÚ o odpustenie pokuty, na DÚ sa vypisuje ešte taká ich
interná tabuľka.
Ak Vám už príde z DÚ rozhodnutie o odpustení pokuty, tak dolu je napísané že je povinnosť informovať ministerstvo financií že bola udelená minimálna pomoc. Takže na MF pošlete
3. Oznámenie na MF Bratislava

V udelení pokuty z DÚ je písaná 15-dňová lehota na odvolanie. Tak to nech Vás nemätie, lebo my nepíšeme odvolanie, ale žiadosť o odpustenie pokuty, takže tá lehota sa na nás nevzťahuje.
Prajem veľa šťastia ;)
Jata
22.11.06,08:32
ahoj Ormika,
chcela som sa opýtať k tej žiadosti o nelegálnom zamestnávaní...to len prídem na inšpektorát práce s touto žiadosťou? nepotrebujú niečo dokladovať? napr: zmluvy zamestnancov..alebo nejaké čestné prehlásenie, že nezamestnávame niekoho nelegálne???
vďaka za info
Danka Kosibová
22.11.06,08:39
ornika, velmi pekne dakujem....pomohla si mi...idem na to...:-) este mam otazku z insp. prace Ti za kolko prisla odpoved? a nerobili pred tym u teba kontrolu na ciernu pracu?
ormika
22.11.06,08:45
ahoj Ormika,
chcela som sa opýtať k tej žiadosti o nelegálnom zamestnávaní...to len prídem na inšpektorát práce s touto žiadosťou? nepotrebujú niečo dokladovať? napr: zmluvy zamestnancov..alebo nejaké čestné prehlásenie, že nezamestnávame niekoho nelegálne???
vďaka za info
Prídeš na inšpektorát, dáš im svoju žiadosť a buď ju pošlú domov žiadateľovi alebo žiadateľ si príde asi na tretí deň preto na IP. Záleží na dohode. Nič iné k tomu nepotrebuješ. ANi zmluvy, ani prehlásenie, proste nič.
ormika
22.11.06,08:46
ornika, velmi pekne dakujem....pomohla si mi...idem na to...:-) este mam otazku z insp. prace Ti za kolko prisla odpoved? a nerobili pred tym u teba kontrolu na ciernu pracu?
Trvá to asi týždeň, po dohode s IP aj skôr. A kontrolu predtým a zatiaľ ani potom nerobili.
A asi by som mohla dať tie dokumenty do tlačív, hádam by mohli pomôcť ostatným?
Danka Kosibová
22.11.06,08:48
dakujem ormika...ano,iste vela ludom pomozes, lebo napriklad ani ja som o tejto moznosti vobec nevedela....daj to do tlaciv. a pomenuj to nejako vystizne :-)
Muška
22.11.06,08:53
Keď som neposlala to Oznámenie na MFSR - odpustené penále z DÚ v 10/2005, myslíte si , že tak mám urobiť dodatočne, alebo byť pekne tichúčko?
ormika
22.11.06,08:56
Keď som neposlala to Oznámenie na MFSR - odpustené penále z DÚ v 10/2005, myslíte si , že tak mám urobiť dodatočne, alebo byť pekne tichúčko?
Treba si pozrieť zákon o tej minimálnej pomoci, nemám ho, ale na DÚ mi povedali, že to treba poslať do 30 dní po ukončení štvrťroka v ktorom sa minimálna pomoc poskytla.
Muška
22.11.06,08:59
Ja som na to myslela, ale nás DU teda neupozornil. My sme podali žiadosť , ale nakoniec sme vlastne spadli do toho generálneho pardonu.
Jan B
22.11.06,10:33
A je to tu. Za mesiace február a marec mi vyrúbil DÚ pokutu vo výške 4000 Sk za oneskorené podanie tlačiva /v apríli/, aj napriek tomu, že ma na podateľni ubezpečovali o tom, že postih za to nebude. Mám ešte nejakú nádej to vyriešiť?

Myslim si ze to ma suvis s touto temou tak to tu pridavam. Nestalo sa vam nieco podobne ?
Toto je uz len moj dopyt na DRSR ale urcite z neho vycitate problem.

Mam otazku o vyklad novely zakona 511/1998 o sprave dani a poplatkov
č.609/2003 platnu od 1.1.2004.
Podľa stareho znenia zakona bol platitel dane z prijmov zo zavislej cinnosti a
funkcnych pozitkov povinny predkladat do 30 dni po uplynuti kalendarneho stvrtroka
prehlad. V starom zneni zakona neboli urcene sankcie za nedodrzanie tohto terminu.
Od 1.1.2004 novelou 609/2003 bol z §31 vynaty odst. 17, ktory urcoval lehotu na
predkladanie tohto prehladu a tato povinnost bola zakomponovana do zakona o dani z
prijmov. Tak isto bol § 35 upraveny a doplneny o pokutu vo vyske 2000,- Sk
za nesplnenie si tejto povinnosti v lehote.
Prehlad za 4Q roku 2003 som podaval na tlacive, ktore vo svojej hlavicke odkazuje
na zakon 366/1999 Z.z. o daniach z prijmov v ktorom este nebol § ktory urcoval
termin na podanie prehladu a dalej odkazuje na § 31 odst.17 zakona 511/1998
ktory tuto lehotu urcuje. Podla mojho vykladu a pochopenia SOM PODAVAL PREHLAD NA
TLACIVE KTORE ZODPOVEDA ZNENIU ZAKONA PRED 1.1.2004, kde nieje ani riesena pokuta
za oneskorene podanie takehoto prehladu. Kedze som prehlad za 4Q 2003 podal az
4.februara 2004 Danovy urad mi ulozil pokutu podla ich vykladu, na zaklade novely
zakona 511/1998 Zb. ktora platila az od 1.1.2004, cize sa jedna podla mojho
vykladu o retroaktivne jednanie.
Muška
22.11.06,10:46
a odpoveď ??
Jan B
22.11.06,10:57
Pisal som to len dnes, len teraz zacinaju na DU pracovat na roku 2003.
Takze stastne a vesele sviatky priatelia.
ormika
22.11.06,11:08
Pisal som to len dnes, len teraz zacinaju na DU pracovat na roku 2003.
Takze stastne a vesele sviatky priatelia.
Môj klient dostal pokutu už za II.Q.2006.
evina
22.11.06,11:17
Myslim si ze to ma suvis s touto temou tak to tu pridavam. Nestalo sa vam nieco podobne ?
Toto je uz len moj dopyt na DRSR ale urcite z neho vycitate problem.

Mam otazku o vyklad novely zakona 511/1998 o sprave dani a poplatkov
č.609/2003 platnu od 1.1.2004.
Podľa stareho znenia zakona bol platitel dane z prijmov zo zavislej cinnosti a
funkcnych pozitkov povinny predkladat do 30 dni po uplynuti kalendarneho stvrtroka
prehlad. V starom zneni zakona neboli urcene sankcie za nedodrzanie tohto terminu.


Podľa môjho názoru sankcia za nedodržanie tohto termínu bola určená aj v znení zákona platného do 31.12.2003. Povinnosť nepeňažnej povahy si mala určenú v § 31 odst. 17 zákona 511/1992...

§ 35
Pokuty
(1) Tomu, kto nesplnil povinnosť nepeňažnej povahy vyplývajúcu z tohto zákona alebo z osobitného predpisu alebo uloženú rozhodnutím podľa tohto zákona, môže správca dane opakovane uložiť pokutu do výšky 1 000 000 Sk; za nepodanie majetkového priznania podľa § 40 správca dane môže uložiť fyzickej osobe pokutu vo výške 2 000 Sk. Opakovane možno uložiť pokutu, ak uloženie pokuty neviedlo k náprave a protiprávny stav trvá.





Od 1.1.2004 novelou 609/2003 bol z §31 vynaty odst. 17, ktory urcoval lehotu na
predkladanie tohto prehladu a tato povinnost bola zakomponovana do zakona o dani z
prijmov. Tak isto bol § 35 upraveny a doplneny o pokutu vo vyske 2000,- Sk
za nesplnenie si tejto povinnosti v lehote.
Prehlad za 4Q roku 2003 som podaval na tlacive, ktore vo svojej hlavicke odkazuje
na zakon 366/1999 Z.z. o daniach z prijmov v ktorom este nebol § ktory urcoval
termin na podanie prehladu a dalej odkazuje na § 31 odst.17 zakona 511/1998
.
Tento termín však bol určený zákonom 511/1992, § 31 odst. 17 platného k 31.12.2003.




. Podla mojho vykladu a pochopenia SOM PODAVAL PREHLAD NA
TLACIVE KTORE ZODPOVEDA ZNENIU ZAKONA PRED 1.1.2004, kde nieje ani riesena pokuta
za oneskorene podanie takehoto prehladu. Kedze som prehlad za 4Q 2003 podal az
4.februara 2004 Danovy urad mi ulozil pokutu podla ich vykladu, na zaklade novely
zakona 511/1998 Zb. ktora platila az od 1.1.2004, cize sa jedna podla mojho
vykladu o retroaktivne jednanie.
Podľa môjho výkladu má bohužiaľ pravdu DÚ. Podľa zákona 511/1992 platného do 31.12.2003 ako píšem vyššie si mala podať Prehlad do 30. dňa.......čo si neurobila. Predložila si neskoro a sankcie a pokuty sa určujú na základe platného zákona v tom období, kedy Ti na chybu prídu, alebo v zmysle prechodných ustanovení ak je tam tento problém riešený /čo v prípade novely k 1.1.2004 nie je/- teda DÚ postupuje správne podľa
znenia § 35 zákona 511/1992 platného od 1.1.2004 doteraz

(6) Ak daňový subjekt nepredloží v ustanovenej lehote hlásenie alebo prehľad podľa osobitného zákona, 6ec) správca dane mu uloží pokutu 2 000 Sk.....
Jan B
22.11.06,12:01
Podľa môjho názoru sankcia za nedodržanie tohto termínu bola určená aj v znení zákona platného do 31.12.2003. Povinnosť nepeňažnej povahy si mala určenú v § 31 odst. 17 zákona 511/1992...

To mi je jasne s tym nepolemizujem

§ 35
Pokuty
(1) Tomu, kto nesplnil povinnosť nepeňažnej povahy vyplývajúcu z tohto zákona alebo z osobitného predpisu alebo uloženú rozhodnutím podľa tohto zákona, môže správca dane opakovane uložiť pokutu do výšky 1 000 000 Sk; za nepodanie majetkového priznania podľa § 40 správca dane môže uložiť fyzickej osobe pokutu vo výške 2 000 Sk. Opakovane možno uložiť pokutu, ak uloženie pokuty neviedlo k náprave a protiprávny stav trvá.

Tu ide o to slovko MOZE co vsak do 31.12.2003 ako som sa informoval nikdy za prehlady nerobili. Ta tolerancia bola dost pestra keby dali 1000000 tak by som asi ani nemukol vsak to dovoloval zakon.


Tento termín však bol určený zákonom 511/1992, § 31 odst. 17 platného k 31.12.2003.

Jasne, o terminy mi nejde.

Podľa môjho výkladu má bohužiaľ pravdu DÚ. Podľa zákona 511/1992 platného do 31.12.2003 ako píšem vyššie si mala podať Prehlad do 30. dňa.......čo si neurobila. Predložila si neskoro a sankcie a pokuty sa určujú na základe platného zákona v tom období, kedy Ti na chybu prídu, t.j. podľa znenia:

Myslim ze sa to obcas v zakonoch stava, ale nieje to pravidlom, pretoze by to bolo chore. Jozo by potom nedostal pokutu lebo DU mu urobil kontrolu skor nez tu bol nejaky novy zakon zial Fero uz na to doplatil a mal taku istu chybu ako Jozo. Tak to podavas vo svojej obhajobe.

(7) Ak daňový subjekt nesplní registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa § 31 alebo registračnú alebo oznamovaciu povinnosť podľa osobitného zákona, 11ab) správca dane mu uloží pokutu najmenej 2 000 Sk a najviac 100 000 Sk; pri dani z nehnuteľnosti najmenej 200 Sk, ak ide o fyzickú osobu.

Tohto problemu sa ale tyka odst.6 Ak danovy subjekt nepredlozi hlasenie ... ulozi pokutu 2000 Sk- . Podla znenia tu nejde ani o registraciu ani oznamovaciu povinnost.
Jan B
22.11.06,12:04
Tak som to tak trochu zamotal, ked som odpovedal na citat, dufam ze sa z toho ostatny vyznaju.
evina
22.11.06,12:06
Tohto problemu sa ale tyka odst.6 Ak danovy subjekt nepredlozi hlasenie ... ulozi pokutu 2000 Sk- . Podla znenia tu nejde ani o registraciu ani oznamovaciu povinnost.



Áno ďakujem opravím, ale nemení to nič na podstate, že pokutu Ti v zmysle zákony vymerali oprávnene podľa môjho názoru.
evina
22.11.06,12:13
Myslim ze sa to obcas v zakonoch stava, ale nieje to pravidlom, pretoze by to bolo chore. Jozo by potom nedostal pokutu lebo DU mu urobil kontrolu skor nez tu bol nejaky novy zakon zial Fero uz na to doplatil a mal taku istu chybu ako Jozo. Tak to podavas vo svojej obhajobe.


No ja nič neobhajujem, len vychádzam zo zákona. DÚ Ti vždy dá pokutu v znení zákona, ktorý je práve platný /podľa iného ani nemôže, lebo taký neplatí/.´Korekciu súčasne platného predpisu môže urobiť len Prechodné ustanovenie nového zákona /teda v našom prípade platného k 1.1.2004/. Prechodné ustanovenie nerieši tento problém, to znamená, že sa postupuje podľa súčasne platného znenia zákona. V´čšinou tieto problémy aj riešia v prechodných ustanoveniach /práve , aby nenastali také prípady ako uvádzaš Ty/ , ale v tomto prípade nemali asi potrebu, nakoľko výška sankcie je principiálne totožná v starom a novom znení, bez ohľadu na slovo "môže" a keďže "môže" tak sa DÚ rozhodne., že urobí... a za slovkom môže máš sumu 1 000 000 SK....

Nové znenie neumožňuje DÚ nedať pokutu....min. 2000 Sk musí uložiť a staré mu umožňovalo uložiť aj 2000 SK... len v tom je rozdiel....
Jan B
22.11.06,13:19
Jasne dakujem za odpoved.
Len by ma este zaujimalo ci sa tu niekto najde, kto si pamata ze mu za podobny preslap pred 1.1.2004 niekto ulozil pokutu ?
Kedze ma k tomu nikdy nikto podobnymi pokutami netlacil, viem ze som od roku 1996 podaval hlasenia v rozmedzi + 10 dni po termine a vzdy to bolo v pohode. Samozrejme ze si to teraz uz strazim. Len posledne mi usiel 30.oktober a ja som si myslel ze staci 31. Tiez je to ale v principe blbost ako aj sami uznali na DU ze vyplatu moze zamestnavatel vyplatit az 31.
no prehlad musi podat do 30. Vsak na Slovensku nic noveho.
Andrea.S.
22.11.06,13:30
no tak to som prekvapena tak to sa podarilo aj mne tento mesiac....poslať oneskorene.....
Jata
22.11.06,16:17
K tej pokute za 4.q.2003...
Jedna známa tiež dostala pokutu za tento kvartál ešte hneď začiatkom, ako začali chodiť pokuty za r.2004, 2005, 2006. Keď si zisťovala info, aká je možnosť na odpustenie pokuty, povedali jej, že posielali aj rok 2003, ale nemá ho platiť, čo jej potom spätne telefonicky potvrdili ako oficiálne storno pokuty, zrejme jej dodatočne prišiel aj papier.. Na daňovom jej potvrdili, že platné pokuty sú počnúc 1.q.2004..
...a včuľ buď múdry???...
...už nás zachráni asi ten typ Orniky???..tlačivo z Inšpektorátu práce...
Jata
22.11.06,16:32
Keď som neposlala to Oznámenie na MFSR - odpustené penále z DÚ v 10/2005, myslíte si , že tak mám urobiť dodatočne, alebo byť pekne tichúčko?
Mne odpustili penále po kontrole zo sociálky v r.2004 (kontrolovali posl.5 rokov). Prišlo mi od nich aj tlačivo pre MF o minimálnej pomoci, ešte som si myslela, že o čo im ide, keďže v tom tlačive som mohla vyplniť akurát iniciály, ostatné nevyzeralo, žeby sa ma týkalo, ale ako tak čítam poradu, tak sa ma asi týkať malo...:eek: ..
neviem, či sa mi oplatí byť moc iniciatívna a poslať toto tlačivo dodatočne s takým dlhým omeškaním, pokiaľ viem, sankcie za oneskorené zaslanie môže byť do 100.000,-..:mad:
...:) ..ešte aj ja chcem poďakovať Ormike za tie priložené žiadosti...
ňakoľko som nevedela o tejto možnosti, poslala som iba žiadosť o odpustenie a došlo mi už aj zamietnutie... :confused:
môžem aj v tomto prípade napísať znovu žiadosť o odpustenie s doložením žiadosti z Inšpektorátu práce? či už len pekne zaplatiť...???:mee:
Cecilia
23.11.06,07:38
Za mesiac november a december mám tri dohody o brigádnickej práci študentov. Keď som sa išla na DÚ prihlásiť za plátcu dane zo závislej činnosti, povedala mi pani, že som prihlásená. Zrejme niekedy pred dvomi -tromi rokmi som mala dohodu o vykonaní práce, ale potom som sa neodhlásila, ani som nepodavala žiadne šrvťročné ani mesačné prehľady, teda ani nulové. Je pokuta aj za toto?
Ďakujem.
Tweety
23.11.06,08:01
Za mesiac november a december mám tri dohody o brigádnickej práci študentov. Keď som sa išla na DÚ prihlásiť za plátcu dane zo závislej činnosti, povedala mi pani, že som prihlásená. Zrejme niekedy pred dvomi -tromi rokmi som mala dohodu o vykonaní práce, ale potom som sa neodhlásila, ani som nepodavala žiadne šrvťročné ani mesačné prehľady, teda ani nulové. Je pokuta aj za toto?
Ďakujem.Nepoteším, je aj za nepodanie prehľadov.
sysula
23.11.06,08:08
Za mesiac november a december mám tri dohody o brigádnickej práci študentov. Keď som sa išla na DÚ prihlásiť za plátcu dane zo závislej činnosti, povedala mi pani, že som prihlásená. Zrejme niekedy pred dvomi -tromi rokmi som mala dohodu o vykonaní práce, ale potom som sa neodhlásila, ani som nepodavala žiadne šrvťročné ani mesačné prehľady, teda ani nulové. Je pokuta aj za toto?
Ďakujem.

:mee: pokuta je 2,000.- Sk za každý prehľad:mee:
slimak
23.11.06,08:22
Chcem ta upokojit,pokuta nebude.
§39 ods.9

9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49

a) prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil, a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok (ďalej len prehľad ),

Nevyplatil si nic, nemal si povinnost
Muška
23.11.06,08:26
Mne odpustili penále po kontrole zo sociálky v r.2004 (kontrolovali posl.5 rokov). Prišlo mi od nich aj tlačivo pre MF o minimálnej pomoci, ešte som si myslela, že o čo im ide, keďže v tom tlačive som mohla vyplniť akurát iniciály, ostatné nevyzeralo, žeby sa ma týkalo, ale ako tak čítam poradu, tak sa ma asi týkať malo...:eek: ..
neviem, či sa mi oplatí byť moc iniciatívna a poslať toto tlačivo dodatočne s takým dlhým omeškaním, pokiaľ viem, sankcie za oneskorené zaslanie môže byť do 100.000,-..:mad:
...:) ..ešte aj ja chcem poďakovať Ormike za tie priložené žiadosti...
ňakoľko som nevedela o tejto možnosti, poslala som iba žiadosť o odpustenie a došlo mi už aj zamietnutie... :confused:
môžem aj v tomto prípade napísať znovu žiadosť o odpustenie s doložením žiadosti z Inšpektorátu práce? či už len pekne zaplatiť...???:mee:

Ja som to vymyslela s tým tlačivkom, takto......vyplnila som si ho a založila...akože poslané :D

Nám tiež prvýkrát došlo zamietnutie /jednalo sa o penále/ a asi po roku sme požiadali opäť o odpustenie - a bolo nám odpustené :)
Danka Kosibová
23.11.06,09:40
este ma napadla jedna otazka v tejto suvislosti. vzhaldom na to,ze nepisem odvolanie,ale pisem ziadost o odpustenie pokuty som povinna pokutu v lehote do 15 dní zaplatit, bez ohladu na vysledok ziadosti o odpustnie pokuty? keby to bolo odvolanie,kt. ma odkladny ucinok, je mi jasne,ze nemusim zaplatit a pockam si na vyjadrenie k odvolaniu. no ked je to ziadost o odpustnie pokuty a vyjadrenie nebudem mat do 15 dní, neporusujem zakon tym,ze pokutu nezaplatim?
ormika
23.11.06,09:45
este ma napadla jedna otazka v tejto suvislosti. vzhaldom na to,ze nepisem odvolanie,ale pisem ziadost o odpustenie pokuty som povinna pokutu v lehote do 15 dní zaplatit, bez ohladu na vysledok ziadosti o odpustnie pokuty? keby to bolo odvolanie,kt. ma odkladny ucinok, je mi jasne,ze nemusim zaplatit a pockam si na vyjadrenie k odvolaniu. no ked je to ziadost o odpustnie pokuty a vyjadrenie nebudem mat do 15 dní, neporusujem zakon tym,ze pokutu nezaplatim?
Pani na DÚ mi povedala že to zaplatiť nemusím. Veď určite aj do tých 15-tich dní tú žiadosť o odpustenie pokuty pošleš, nebudeš to predsa odkladať, ale vybavíš to čo najskorej.
Danka Kosibová
23.11.06,09:57
ormika,jasne,ze poslem do 15-dní,len nebudem mat do 15-dní rozhodnutie....tak som to myslela,ci to nie je preto problem. ze ani to nebude zaplatene, ani nebude podane odvolanie v lehote do 15 dní...alebo ci tu ziadost o odpustienie pokuty budu brat ako odvolanie...
Jan B
23.11.06,10:16
Vo veci zaplatenia pokuty a ziadosti o jej odpustienie ma pracovnicka DU informovala tak, ze ak ju zaplatim, potom uz nemusim nic pisat, pretoze je to akoby som suhlasil s povodnym rozhodnutim. Cize nemam nic platit a podat si ziadost o odpustenie pokuty. Ak ju neodpustia potom ju zaplatim.
Jan B
23.11.06,10:20
Logiku to ma, ale to by sme Ta museli zvolit do parlametu, aby si to aj v praxi presadil. Myslim ze by sme tam hore viac potrebovali ludi so zdravim sedliackym rozumom ako vzdelanych inteligentov. Za co kandidujes ?
Jan B
23.11.06,10:23
Chcem ta upokojit,pokuta nebude.
§39 ods.9

9) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný predkladať miestne príslušnému správcovi dane v lehote podľa § 49

a) prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej činnosti, ktoré zamestnancom vyplatil, a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok (ďalej len prehľad ),

Nevyplatil si nic, nemal si povinnost

(Zas som to poplietol. Aby ste vedeli komu to patri.)

Logiku to ma, ale to by sme Ta museli zvolit do parlametu, aby si to aj v praxi presadil. Myslim ze by sme tam hore viac potrebovali ludi so zdravim sedliackym rozumom ako vzdelanych inteligentov. Za co kandidujes ?
evina
23.11.06,10:33
(Zas som to poplietol. Aby ste vedeli komu to patri.)

Logiku to ma, ale to by sme Ta museli zvolit do parlametu, aby si to aj v praxi presadil. Myslim ze by sme tam hore viac potrebovali ludi so zdravim sedliackym rozumom ako vzdelanych inteligentov. Za co kandidujes ?

Novelou zákona 534/2005 je o už presne zakomponované aj v zákone. Dovtedy podľa mojich skúseností DÚ požadovali nulové Prehľady... a záleží ako sa Vám ich podarí presvedčiť, že nemali :)

(11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane 122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.
Jan B
23.11.06,11:07
Novelou zákona 534/2005 je o už presne zakomponované aj v zákone. Dovtedy podľa mojich skúseností DÚ požadovali nulové Prehľady... a záleží ako sa Vám ich podarí presvedčiť, že nemali :)

(11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane 122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti.

Tie nulove prehlady myslim ze pytali vsade a aj pokutovali, podobne DPHcke nulove priznania.
Vdaka za poucenie, len teraz som si to vsimol. Myslim ze ta 595/2003 §39 odst 11 plati od noveho roku, no mne este nik na DU nepovedal, ked som bol aj s NULAMI ze to netreba. Kto to ma vsetko sledovat, ked ani uradnici to nestihaju.
Urcite ani nasi zakonodarci uz nepamataju co schvalili pred rokom.
Velmi rad citam taketo detektivky ked pointu musim hladat v dalsich zakonoch na ktore ma povodca odkazuje. Asi sa im svet zda krajsi ked je zlozity.
Marína
23.11.06,11:20
Novelou zákona 534/2005 je o už presne zakomponované aj v zákone. Dovtedy podľa mojich skúseností DÚ požadovali nulové Prehľady... a záleží ako sa Vám ich podarí presvedčiť, že nemali :)

(11) Prehľad a hlásenie podľa odseku 9 nie je povinný podať len ten zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane 122) alebo zahraničným platiteľom dane podľa § 48, ktorý v príslušnom období nevyplácal príjmy zo závislej činnosti. Našla som takýto komentár k príslušným odsekom § 39.
Komentár k § 39
ods. 9 a 10 Zamestnávateľ má povinnosť predkladať miestne príslušnému správcovi dane tlačivá štvrťročných prehľadov a ročného hlásenia. Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň a aj o vyplatenom daňovom bonuse predkladá zamestnávateľ za každý kalendárny štvrťrok po uplynutí 30 dní kalendárneho štvrťroka a hlásenie o vyúčtovaní dane aj s menným zoznamom zamestnancov každý rok do troch mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia.
S účinnosťou od 15. 12. 2005 bolo do zákona doplnené, že prehľady a hlásenie zasiela (predkladá) správcovi dane každý zamestnávateľ, ktorý vypláca príjmy zo závislej činnosti bez ohľadu na skutočnosť, či z vyplateného príjmu matematicky vypočíta alebo nevypočíta preddavok, a teda nemá odvodovú povinnosť.
Vzor týchto tlačív určuje Ministerstvo financií SR.
122) § 5 ods. 3 zákona Slovenskej národnej rady è. 511/1992 Zb.
Jan B
23.11.06,11:43
Tak az teraz mi to doslo a sme zas tam kde sme boli aj predtym. Cize stojime na mieste. A tolko rozruchu okolo toho aby sa nepovedalo ze tam hore nic nevymyslaju a nerobia.
Takze nepodavam hlasenie len vtedy ked vlastne nerobim vyplatu. Ked nejaku urobim aj za 1 Sk ale z toho nevychaza ziadna dan prehlad musim podat. Ako tazko mi je prisposobovat moje myslenie mysleniu nasich zakonodarcov. Vidim ze do poslanca mam este daleko. No co musim si este pockat.
Janka6685
24.11.06,10:37
Keď som sa bola odhlasovať na DÚ ako zamesntávateľ, pracovník DÚ ma upozornil, aby som uviedla dátum 30. 09., lebo keby som uviedla 01. 10., musela by som za 4. Q poslať nulový prehľad. Takže tak...
evina
24.11.06,10:56
Keď som sa bola odhlasovať na DÚ ako zamesntávateľ, pracovník DÚ ma upozornil, aby som uviedla dátum 30. 09., lebo keby som uviedla 01. 10., musela by som za 4. Q poslať nulový prehľad. Takže tak...

Ale tak to určite nie je podľa zákona. Nemusela si sa ani odhlasovať z DÚ, len oznámiť zmenu do 15 dní, že nevyplácaš žiadne príjmy zo ZČ.... tak hovorí litera zákona...

http://www.porada.sk/showpost.php?p=321358&postcount=24
Cecilia
25.11.07,10:04
Podnikateľ dostal pokutu za neskoršie (o dva mesiace) podanie prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch za zdaňovacie obdobie IV. štvrťrok 2003 v lehote do 30 dní po uplynutí kalend. štvrťroku ustanovenej v § 49 zákona č. 595/2003 Z.z.

Je bežný takýto postup? Kontrolujú podnikateľov za rok 2003 (dá sa ešte čakať pokuta za ďalšie roky?)
alebo kontrolujú podnikateľa od tohto roku 2003 doteraz?
danushka
25.11.07,11:13
Podnikateľ dostal pokutu za neskoršie (o dva mesiace) podanie prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch za zdaňovacie obdobie IV. štvrťrok 2003 v lehote do 30 dní po uplynutí kalend. štvrťroku ustanovenej v § 49 zákona č. 595/2003 Z.z.

Je bežný takýto postup? Kontrolujú podnikateľov za rok 2003 (dá sa ešte čakať pokuta za ďalšie roky?)
alebo kontrolujú podnikateľa od tohto roku 2003 doteraz?

No ja som mala podobný problém s podnikateľom v r.2005. Dostal pokutu 16000,- za 8 štvrťrokov spätne, hoci som ho ústne upozornila na termín. Odteraz dávam všetky termíny na podpis podnikateľom, lebo vždy je na vine účtovník !
NaTvoju otázku, či je bežný takýto postup je ÁNO:mad:, veď to sú čisté korunky do štátnej kasy, tetušky na DÚ rady píšu takéto rozhodnutia a odvolanie zvyčajne nepomáha.
Cecilia
25.11.07,11:23
Ďakujem za odpoveď. Keď bol podnikateľ opraviť chybne vypísané tlačivo za 3.Q.07, tak sa ho pani pýtala či má v poriadku ostatné roky, myslím, že už vtedy sa naňho chystala.
Paula
25.11.07,11:32
tetušky na DÚ rady píšu takéto rozhodnutia


Ak je práca pre ne zároveň aj koníčkom, tak asi áno. Ak to berú len ako nepríjemnú povinnosť, tak asi nie. Menej času zostane na kávičku. :rolleyes:
danushka
25.11.07,11:33
Ďakujem za odpoveď. Keď bol podnikateľ opraviť chybne vypísané tlačivo za 3.Q.07, tak sa ho pani pýtala či má v poriadku ostatné roky, myslím, že už vtedy sa naňho chystala.

Cecilka, možno by stálo za zváženie odvolanie. Toho pána, čo som vyššie spomínala som z toho problému dostala, ale poukázala som v odvolaní na likvidačnosť v jeho situácii. Naozaj toho času mal ženu na materskej, splácal hypotéku a bol v danom roku v strate. Do týždňa chcel DÚ priebežné zhodnotenie účtovníctva pre Vianocami, takže som deň noc sedela nad papiermi a dostali všetko v termíne a nakoniec mu bola pokuta odpustená, ale to bolo skôr šťastie. Niekedy správca dane pomôže, je to individuálne.
gutan52
04.12.07,02:01
Podnikateľ dostal pokutu za neskoršie (o dva mesiace) podanie prehľadu o zrazených a odvedených preddavkoch za zdaňovacie obdobie IV. štvrťrok 2003 v lehote do 30 dní po uplynutí kalend. štvrťroku ustanovenej v § 49 zákona č. 595/2003 Z.z.

Je bežný takýto postup? Kontrolujú podnikateľov za rok 2003 (dá sa ešte čakať pokuta za ďalšie roky?)


3.12.2007 nam prišli z DÚ 2pokuty po 2000,-sk Za nepodnie prehľadu v určenej lehote. Tiež za obdobie 4Q 2003.

Boli tu na porade dobré rady . Napr. v tejto téme pod č.97 i 99. To bolo pred rokom. Platia tieto dobré rady aj dnes? Alebo mám si opraviť v odvolaní sa na §103 odst 1d už na novelizovaný §103 odst 1c?

je možné, že v tomto čase posielajú DÚ takéto "líbesbrify" aj iným, takže správnou odpoveďou sa pomôže nielen nám, ...
KEJKA
04.12.07,08:22
žiaľ, podmienky pre úspešné odvolanie sa sprísnili. Ak neviete preukázať, že ste podali prehľady načas, tak vám odvolanie nepomôže.
gutan52
13.12.07,21:47
žiaľ, podmienky pre úspešné odvolanie sa sprísnili. Ak neviete preukázať, že ste podali prehľady načas, tak vám odvolanie nepomôže.

Odvolanie - žiadosť o odpustenie 2000,-Sk pokuty. Vraj na tú žiadosť je potrebný 500,-Sk Kolok? Je to tak?
Paula
13.12.07,21:49
Neviem, ešte sa mi nestalo ;)
Lydka R
13.12.07,22:10
Odvolanie - žiadosť o odpustenie 2000,-Sk pokuty. Vraj na tú žiadosť je potrebný 500,-Sk Kolok? Je to tak?

Neviem, či sa odpustenie pokuty bude vzťahovať aj na neskoré podanie prehľadu. Ale popýtaj sa priamo na DÚ. Ja mám takú skúsenosť:
Konateľ jednej s.r.o. si vybavil ŽL, neinformoval ma o tom a myslel si, že registrovať sa má, až keď reálne otvorí prevádzku. Samozrejme po neskorej registrácii nasledovala pokuta - 2000 Sk. Na DÚ mi poradili žiadosť o odpustenie (nie odvolanie, pretože tam jednoznačne nebola splnená povinnosť) a bol potrebný 500 Sk kolok. Pokutu sme neplatili, ale rozhodnutie z DU nebolo formulované ako odpustenien pokuty, ale ako finančná pomoc štátu (alebo príspevok, už nepamätám presne) podnikateľovi. A musela som zaslať oznámenie na min. financií, že bola prijatá táto fin. pomoc.
gutan52
14.12.07,20:15
Neviem, či sa odpustenie pokuty bude vzťahovať aj na neskoré podanie prehľadu. Ale popýtaj sa priamo na DÚ. Ja mám takú skúsenosť:
Konateľ jednej s.r.o. si vybavil ŽL, neinformoval ma o tom a myslel si, že registrovať sa má, až keď reálne otvorí prevádzku. Samozrejme po neskorej registrácii nasledovala pokuta - 2000 Sk. Na DÚ mi poradili žiadosť o odpustenie (nie odvolanie, pretože tam jednoznačne nebola splnená povinnosť) a bol potrebný 500 Sk kolok. Pokutu sme neplatili, ale rozhodnutie z DU nebolo formulované ako odpustenien pokuty, ale ako finančná pomoc štátu (alebo príspevok, už nepamätám presne) podnikateľovi. A musela som zaslať oznámenie na min. financií, že bola prijatá táto fin. pomoc.

Lydka, ďakujem. Ja som napísal žiadosť o odpustenie pokuty. Odovzdával som ju v kanc.prvého kontaktu na DU. Preberajúca mi oznámila, že mi tam chýba 500,-Sk kolok.

Dala mi vyplniť ešte ich ID , a keď to chceme podať, musí to tak byť. Vraj od 1.1.2007 sa platí 500,-Sk kolok. Takže ak bude odpustené, tak už len 1500,-. Dobre si to vymysleli. Aspoň 1/4 pre DÚ.
Viera25
15.01.08,11:04
Pokutu zaplatenú DU za oneskorené podanie Prehľadu... môžem dať do nákladov firmy? Ďakujem
Antonia1
15.01.08,11:17
Pokutu zaplatenú DU za oneskorené podanie Prehľadu... môžem dať do nákladov firmy? Ďakujem
môžeš ale v PU je to pripočítateľná položka k ZD
a v JU je to výdavok neovpl.zákl. dane