chelsea87
28.05.20,13:35
Ahojte. Potrebujem poradit ohladom zdedenych pozemkov. Po dedicskom konani som podala danove priznanie za pozemky. Odvtedy mi chodi kazdy rok rozhodnutie o vyrubeni dane. Az tohto roku som sa dozvedela, ze z pozemkov, ktore ja neobhospodarujem, nemam platit dane. Pisala som uz aj na Poln. Druzstvo a oni mi vystavili najomnu zmluvu na pozemky, ktore obhospodaruju oni stym, ze oni za tieto pozemky dan uhradia. Takisto vlastnim aj nejake lesy a ttp, ale neviem, kto z nich ma uzitok. Vsetky pozemky su na opacnom konci republiky. Teraz mi znova, ako kazdy rok, prisiel dopis s vyrubenim dane.
Moja otazka je, ako mam postupovat dalej. Budem kontaktovat konkretnu obec, ze doslo k zmene, ale co s ostatnymi pozemkami?
misoft
28.05.20,12:01
Kontaktuj správcu dane (obec) a ukáž im nájomnú zmluvu. Potom by správca dane musel vyrúbiť daň tomu, kto na pozemku obhospodaruje. Zároveň upozorni PD, že si nesplnili povinnosť a neprihlásili sa správcovi dane ako užívateľ pôdy a neplatia zákonné dane za nehnuteľnosť/ pôdu.

Lesy - zistiť, či nie sú v urbariáte, či ich nevyužíva niekto a či oni platia dane. Ak nič také neexistuje - žiaľ, za pozemky musí platiť dane majiteľ. To isté platí aj o ostatných pozemkoch.
Inak - dá sa to (myslíl) zistiť aj na katastri.
Katy a R
28.05.20,12:02
Ak obci doložíš, že tú daň platí ten, čo úžíva - tak ju nemusíš platiť ty. takže aj v tom druhom prípade rovnaký postup. MOŽNO ti na OU poradia - že kto to užíva?
chelsea87
28.05.20,13:31
Dik za odpoved. Na kataster som pozerala, vsetky pozemky by mali byt v jednom katastralnom uzemi. Pisala som aj na urbar, ale odtial sa mi nikto nevyjadril.
chelsea87
28.05.20,13:33
Myslis Okresny urad ci nieco ine?
Katy a R
28.05.20,13:42
obecný úrad - odkiaľ ti chodia dane;) - resp mestský (ak budú vedieť niečo o užívateľovi)