chantall
12.09.06,12:12
Chcem sa spytat na jednu vec. Planovali sme s manzelom zacat podnikat. Nemame este zivnost ani jeden. Teraz sa nam naskytla dobra ponuka na nakup pocitacov,a zariadeni ktore budem potrebovat. Ale neviem, ci mozeme nakupit tieto veci aj teraz ked nemame zalozenu zivnost. Da sa to potom zahrnut do uctovnictva, aj ked to bolo kupene pred zalozenim zivnosti? A co ak by som na nakup chcela vyuzit podnikatelsky uver(jasne, ze ten is mozem vziat az po zalozeni zivnosti)? Dakujem za odpoved.
Zoltán Kovács
12.09.06,11:18
Chcem sa spytat na jednu vec. Planovali sme s manzelom zacat podnikat. Nemame este zivnost ani jeden. Teraz sa nam naskytla dobra ponuka na nakup pocitacov,a zariadeni ktore budem potrebovat. Ale neviem, ci mozeme nakupit tieto veci aj teraz ked nemame zalozenu zivnost. Da sa to potom zahrnut do uctovnictva, aj ked to bolo kupene pred zalozenim zivnosti? A co ak by som na nakup chcela vyuzit podnikatelsky uver(jasne, ze ten is mozem vziat az po zalozeni zivnosti)? Dakujem za odpoved.

Zakúpený majetok prerd začatím podnikateľskej činnosti sa dá zaradiť do obchodného majetku podnikateľa, najviac spätne 12 mesiacov. Alebo keď to kupujete ešte ako občan dá sa to vložiť do podnikania ako vklad podnikateľa.
andrej_rv
12.09.06,11:52
Zakúpený majetok prerd začatím podnikateľskej činnosti sa dá zaradiť do obchodného majetku podnikateľa, najviac spätne 12 mesiacov. Alebo keď to kupujete ešte ako občan dá sa to vložiť do podnikania ako vklad podnikateľa. Toto podľa mňa nie je celkom správny názor. V § 4 ods. 4 ZDP sa pre daňové uznanie výdavkov vynaložených na zásoby a iné nevyhnutné výdavky vynaložené v súvislosti so začatím podnikania neuvádza lehota 12 mesiacov spätne - za daňovo uznané sa považujú "...výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky...vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník začal túto činnosť vykonávať.."
Ak začne podnikať 1.12. 2006, v zmysle uvedeného sa podľa mňa daňovo uznajú výdavky vynaložené napr. už v januári 2005, teda takmer spred dvoch rokov.
dushan
21.08.08,08:40
Dobry den,
Plati toto iste aj pre s.r.o., kde je jediny spolocnik a konatel jedna osoba, ktora v priebehu 2-3 mesiacov pred zalozenim s.r.o. nakupovala zariadenie predajne, dekoracie do predajne a aj el. spotrebice???
Dakujem