mira1110
28.05.20,15:24
zdravim. prosim o radu. dá prejst z viazanej zivnosti na volnu? ide o to, ze syn pracuje v holandsku na slovensku zivnost, cize plati dan, odvody na slovensku. zmenili sa podmienky v jeho firme, plus na to epidemia, karantena, prepustalo sa, nasiel si novu pracu, ale uz na holandsku zmluvu. rád by si nechal aj slovensku zivnost, pre pripad...ale dozvedela som sa, ze sa to dá len pri volnej zivnosti a nesmie odvadzat odvody na slovensku, kedze za neho plati zamestnavatel v holandsku....vedeli by ste mi poradit, ako sa ma orientovat v tomto pripade? dakujem
Onko
28.05.20,13:52
To s tou viazanou/voľnou živnosťou sa mi zdá ako nezmysel, možno ma tu niekto opraví, ale nemyslím si, že pracovná zmluva v Holandsku bránila nejako mať viazanú živnosť na Slovensku. S odvodmi by tam mohli byť komplikácie, zdravotné poistenie je možné mať iba v jednej krajine, ale v existencii živnosti to nebráni.

Sú tri možnosti:
- mať živnosť aktívnu - to je ako doteraz, je podnikateľom, má živnosť, má príjmy, platí odvody, aj keby nemal príjmy zo živnosti, musel by platiť povinné odvody, kým nebude mať vymeranú inú výšku, takže len "pre prípad" sa asi veľmi neoplatí
- mať živnosť neaktívnu - to je pozastavená živnosť, živnosť má, ale nie je podnikateľom, nemôže mať príjmy, neplatí odvody, no ak by prišla príležitosť, môže si živnosť obnoviť, nemôže fakturovať hneď, ale vyžaduje si to trochu byrokracie
- nemať živnosť - zrušená živnosť, to je asi to, čo nechce

Asi pozastavenie živnosti je to, v čom sa treba zorientovať, nie zmenu živnosti.
mira1110
28.05.20,14:01
asi je to hlupost s tou volnou zivnostou, pretoze on ma viazanu na oblast stavebnictva a keby sa dalo neskor zase pracovat na zivnost, robil by v tom istom, aspon kym sa neskoncí tato situacia s koronou...zatial, ked si neni novou pracou isty, nechce zivnost rusit...pozastavenie a znovuotvorenie obnasa vysoke poplatky a vybavovacky, a na slovensko sa teraz dost spatne jazdi.. :) ...tu ide o to, ze by nemal platit odvody v dvoch krajinach, zamestnavatel bude platit len holandsku...ale co s tou zivnostou na slovensku a co s odvodmi, kde sa na to pytat, alebo co ma dokladovat, ze za neho plati ina krajina odvody?
Katy a R
28.05.20,14:03
ja by som povedala, že nechávať si živnosť, ak ju nepotrebuje, je zbytočné. Voľnú živnosť v prípade potreby si spraví za pár minút. (ak teda nebude dlhý šór pred úradom - ak áno - tak chvíľku počká;). Stojí to tuším 5 eur.
Ak ale má v Holandsku normálne zamestnanie - tak neviem, prečo by si musel tú živnosť rušiť ? - je nejaký konkurenčný dôvod, alebo čo?
Ak chce len pozastaviť (dobu si určí podľa daných variant) - tak sa to dá aj elektronicky (a je to aj lacnejšie ), nemusí sem cestovať. Od dátumu pozastavenia, resp ukončenia už nepodniká, teda ani odvody neplatí na SK.
k poistnému niečo tu, aj tlačivo potrebné tam nájdeš. https://lnk.sk/iku4
ak si živnosť nechá (stále je SZČO) - treba riešiť príslušnosť k predpisom. predpokladám, že holandská bude - tak bude všetko platiť tam:)
Onko
28.05.20,14:19
Žiadne vysoké poplatky, oznámenie o pozastavení a jeho zmena stojí 4 €, elektronicky 2 €. To je určite menej, než zaplatí na odvodoch pri aktívnej živnosti.
Ak nechcete zo živnosti platiť odvody, tak istota je len vtedy, ak živnosť bude prerušená alebo zrušená. Odvody je možné platiť len v jednej krajine, ale to neznamená, že odvody z druhej krajiny sú odpustené, iba sa bude v jednej krajine platiť za všetko. Ak sa budú platiť v Holandsku, tak nedá sa vylúčiť, že sa tam bude platiť niečo aj za slovenskú živnosť, ak bude aktívna.
Na podrobnosti sa treba pýtať vo svojej zdravotnej a sociálnej poisťovni.
mira1110
28.05.20,15:39
dakujem..
mira1110
28.05.20,15:58
pretoze pracoval na slovensku zivnost v holandskej firme, teraz par tyzdnov pracuje v inej firme, ale tam uz musi na holandsku zmluvu, vlastne robi to iste,len momentalne je zamestnanec...takze mu zostala sk zivnost a nevie ako s nou nalozit, chcel platit tieto prve mesiae, kym sa tam zorientuje, dalej zivnost aj odvody, ale ja viem o tom, nesmie platit odvody v dvoch krajinach, eu legislativa a dvojite zdanenie? uvazoval o moznosti trochu neskor, kym sa situacia s pandemiou akotak ustali, zase na sk zivnost ...ja som asi zle rozumela pani na socialke, ked mi hovorila o zruseni zivnosti, ze pozastavenie je spoplatnene vyssou sumou, hovorila nieco o polroku, a to uz si vobec nepamatam :) ale tie peniaze nie su tak podstatne ako to, ze sa nevedel normalne dostat na slovensko, tak to riesime takto krkolomne.
Katy a R
28.05.20,16:17
podľa mňa je zrušenie výhodnejšie, ako pozastavenie (Kvôli dobe) - a vôbec to nie je krkolomné - len si to treba pozrieť! zjavne si tak nespravila;) - doplnila som
mira1110
29.05.20,07:07
nespravila :D a dakujem za doplnenie a vysvetlenie :) ide aj o A1, uz len sa spravne rozhodnut...