nika.sum
29.05.20,08:34
Dobry den, potrebovala by som poradit. V r.2017 si vlastnici bytov na schodzi odsuhlasili zmenu sposobu prepoctu upratovania z osobomesiacov na prepocet na bytovu jednotku. Schodze sa nezucastnila nadpolovicna vacsina, ale hlasovalo sa az po uplynuti viac ako hodiny od zaciatku schodze. Jednohlasne bol novy prepocet odsuhlaseny s tym ze to uz platilo aj pre rok 2017. Vo vyuctovaniach 2017 a 2018 to tak bolo aj prepocitavane. Pocas r.2019 spravca robil personalne zmeny a vo vyuctovani r.2019 znovu pouzil prepocet na osobomesiace. Ekonomka tvrdi, ze nebol urobeny dodatok k zmluve o sprave a ze to musi byt schvalene nadpolovicnou vacsinou vsetkych vlastnikov. Prosim vie mi niekto potvrdit ci ma pravdu alebo sa mozeme nejako branit voci tomu, kedze chybu urobili uz len tym, ze nas na to ani neupozornili?
Onko
29.05.20,08:43
Ak je spôsob rozúčtovania uvedený v zmluve o správe, tak zmeniť to možno iba zmenou samotnej zmluvy. Ekonómka má pravdu a okrem vrátenia k pôvodnému spôsobu rozúčtovania v roku 2019 by mala urobiť opravné vyúčtovanie aj pre roky 2017 a 2018, keďže boli urobené chybne.
Brániť sa voči tomu, že niekto postupuje podľa zmluvy, nemôžete, jedine tú zmluvu zmeniť správnym spôsobom.
sito
29.05.20,17:26
Ahoj, nika.

V roku 2017 platilo toto. "Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome."

Zo zákona ste o tom mohli hlasovať po hodine, aj schváliť. Ale, mali ste to v zmluve, aj máte. V tom prípade je treba k zmluve dodatok s ktorým musí súhlasiť nadpolovičná väčšina. A tá nesúhlasila so zmenou. No to vám mal správca vysvetliť a nie konať v rozpore so zmluvou o výkone správy.

V súčastnosti platí to isté, ale bez tej hodiny čakania na hlasovanie a maličká zmena je v podpisovaní. Ak si vlastníci schvália osobu, ktorá podpíše zmluvu prípadne dodatok k zmluve za všetkých, nemusia ju ostatní vlastníci podpisovať. Takže treba zvolať schôdzu, prípadne vyhlásiť písomné hlasovanie k zmene spôsobu rozpočítania nákladov za upratovanie a osobu, ktorá zmluvu, dodatok podpíše. Ak by ste rozhodli o zmene a o osobe nie, musela by zmluvu podpísať nadpolovičná väčšina všetkých vlastníkov. Rozhodnúť treba v roku 2020 od 1.1. 2021.

" ak hlasujú o zmluve o výkone správy, jej zmene, zániku alebo výpovedi a o poverení osoby oprávnenej podpísať tieto právne úkony po schválení vlastníkmi bytov a nebytových priestorov v dome,"
nika.sum
02.06.20,05:13
Dakujem, mali by sme ziadat nahradu, ze nas na to neupozornili....
ivka70
02.06.20,05:21
Vy ste podpisali novu zmluvu o sprave s novym spravcom bez toho, aby ste ju chceli zmenit, citat viete, kto vas mal na co upozornovat?
sito
02.06.20,06:06
ivka, ale oni nemenili správcu, správca vymenil zamestnanca a ten rozhodol, že za rok 2019 po starom, starým spôsobom. Dôvod? Neodbornosť.

Ale už od 1.1.2016 Musí mať správca odborného pracovníka, ktorý by mal poznať, byť vyškolený v "základné právne predpisy týkajúce sa výkonu správy bytových domov (ďalej len „výkon správy“)" Keby mali spôsoby rozpočítania spoločných nákladov domu za služby na jednotlivé byty ako prílohu k zmluve o výkone správy, bolo by to v poriadku. Ich rozhodnutie by platilo keď o ňom rozhodli po hodine konania schôdze.

Takže pochybil správca, nie spoluvlastníci domu. Ale ako sa hovorí nová metla ... Mali byt spoluvlastníci domu na to upozornení a požiadaní, aby vec znovu odhlasovali a uzavreli dodatok k zmluve o výkone správy domu. Alebo rozpočítanie spoločných nákladov domu na jednotlivé byty riešiť v prílohe zmluvy, do budúcna.

https://www.zakonypreludi.sk/zz/2015-246
ivka70
02.06.20,06:11
mas pravdu, nejako som dedukovala, ze vymenili spravcu :)
nika.sum
02.06.20,07:35
Nie nevymenili :-), u spravcu boli personalne zmeny. Zial spravca nas na to neupozornil, ze treba aj dodatok k zmluve, ak budeme menit raz spravcu urcite si to dame radsej ako prilohu, toto nas vôbec nenapadlo. Nemyslela som si, ze takato hlupost sa musi tak zlozito menit....A odpoved na moj mail, ze je ich chyba, ze nas na to neupozornili a 2 roky robili chybne vyuctovanie: : zamestnanci co to sposobili tu uz nepracuju :-(....super, keby nebol v nasom dome taky problem dostat vacsinu vlastnikov dokopy, tak by sme uz asi spravcu zmenili. Ale urcite k tomu pride....
sito
02.06.20,09:11
Monika, až keď bude cítiť väčšina v dome tlak na krk ako Floyd. Potom, možno áno, príde väčšina. Ale ako rozhodne o nepoznanom? Toj tu bola debata, tiež o rozpočítavaní nákladov za služby, teda službu, jednu. Ale pri nej určuje spôsob rozopčítania nákladov na jednotlivé byty zákon. Upratovanie spoločných priestorov to nie je. No a bolo mi napísané, že zbytočne radím, píšem, Aj tak to nikto nečíta. Tak som aj váhal, či odpovedať na tvoju otázku. Nakoniec so to riskol, snáď padne na úžitok niekomu kto si ju prečíta. ;):)

https://www.zakonypreludi.sk/zz/2016-240 :D
nika.sum
02.06.20,12:02
Dakujem, ja si kazdu radu vazim...u nas sa asi v dome zmeni nieco len ak sa vymeni nadpolovicna vacsina vlastnikov za vlastnikov, ktori vidia dalej ako po svoj prah. U nas by vsetko chceli, ale najlepsie zadarmo, horkotazko sme fond oprav zvysili na 0,65 eur/m2. Mame velke byty a zial tym ze sme 4posch.dom ovela vacsie naklady na prepocet domacnosti napr.na strechu, spolocne priestory, rozvody ci vytahy (na 48 bytov mame 6 vytahov, v kazdom vchode 2, jeden vpravo a druhy vlavo) ale budu porovnavat co platia ti alebo oni....je to velmi tazko, ja uz som ako jeden z troch zastupcov rezignovala a idem v udrziavacom module, bojim sa kazdej jednej havarie, ci poruchy....s ludmi je to velmi tazke
Onko
02.06.20,12:07
Podľa mojich praktických skúseností so správcami silno pochybujem o nejakej šanci na nejakú náhradu. V najlepšom prípade neurobia vôbec nič a pôjdete ďalej, v horšom prípade vám spravia opravné vyúčtovanie za roky 2017 a 2018, kedy oni účtovali v rozpore so zmluvou, a ešte vám dajú preplatiť náklady na opravné vyúčtovanie, ktoré sami zapríčinili. Šanca, ako nejako donútiť správcu k niečomu, je jedine súd. Alebo potom zmeniť správcu a riskovať z kaluže odkvap, alebo si založiť spoločenstvo a robiť si všetko sám.
nika.sum
02.06.20,12:10
Prebehla som a ulozim si ti v pc, nech si vklude precitam, dakujem za link ...ono nie ze by sme asi chceli citat, len aj ja pri tom vsetkom co.musim studovat do prace, nevladzem, resp.nestiham riesit este aj tieto veci, hlavne ked vidim , ze v nasom dome, ziadna vdaka...tiez som prebehla aj zakon o bytoch a NP, len predsa ked sa tomu niekto venuje, vie presnejsie co a ako....na poradu chodim obcas, ale som rada, ze ste este tu sikovnici ????
nika.sum
02.06.20,12:13
Ved to, spravca s tym pocita, preto to zial zostane tak ako to je, kym sa nam nepodari odhlasovat dodatok, s tym spravca pocita.....u nas boli navrhy na zmenu, ale vobec netusim akeho noveho spravcu, kedze su vsetci rovnaki asi a spolocenstvo s pristupom akym maju moji susedia, ani nahodou....
sito
02.06.20,16:47
Monika, ale správca vám nemá čo nahradiť, on vás nepoškodil, on spravuje dom a službu, upratovanie vám rozpočítal do posledného haliera. Už v tom sedemnástom roku vám to správca nemal spraviť. Ale ľudia si zvykli, už. A tá nová to svojím rozhodnutím viac v dome rozvírila. Kvôli tomu sa domu neoplatí súdiť so správcom. Neviem od kedy máte uzavretú zmluvu o výkone správy, koľko krát sa za tú dobu menila 182ka. Požiadajte o zmenu zmluvy aby bola v súlade so 182kou. A rozpočítanie spoločných nákladov si dajte ako prílohu k zmluve. Samozrejme musíte byť väčšina, za.
sito
03.06.20,18:16
Monika, tá debata, ktorú som Ti spomínal vyššie začala takto.

... "Zvýšenie alebo zníženie zálohových platieb neovplyvňuje správca, ale majiteľ bytu...teda aspoň u nás je tomu tak.
Ja ale samozrejmé, že majiteľ si nedá nižšie zálohové platby, aby nemal prípadný nedoplatok." ...

Uvedené je podľa mňa a aj podľa zákona, 182ky, blud, zavádzanie.

"Právne úkony týkajúce sa domu, spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, príslušenstva a pozemku zaväzujú všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Správca a spoločenstvo zodpovedajú za záväzky vzniknuté pri výkone správy domu až do výšky splatených úhrad za plnenia alebo do výšky zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv v príslušnom dome. Ak tieto záväzky nie sú kryté zaplatenými úhradami za plnenia alebo úhradami preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv, vlastník bytu a nebytového priestoru v dome zodpovedá za záväzky nad rámec zaplatených úhrad za plnenia alebo preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv v rozsahu svojho spoluvlastníckeho podielu podľa § 5 ods. 1 písm. b)."

Skutočnosť je taká, že správca má všetky podklady podľa ktorých je schopný určiť a aj povinný navrhnúť všetky zálohové platby za služba a platby do FPÚaO. Dom, jeho spoluvlastníci sú povinní rešpektovať návrh správcu, ak je objektívny. Ak ho nerešpektujú, správca nenesie zo zákona zodpovednosť, že nemôže riadne vykonávať správu domu.

... "... prečo by to malo byť samozrejmé? - u mňa je to naopak - že neplatím nič dopredu, čo nemusím. Vždy sa snažím znížiť si zálohovú platbu - ak sa teda dá" ...

Ako čítaš niektorí jedinci si myslia, že môžu si svojvoľne sami určiť, znížiť predpísané platby na účet domu. Ak tak predsa spravia správca má zo zákona povinnosť.

"sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,"

... "Si predstav, že u nás v dome NIKTO neplatí dobrovoľne navyše! Skôr sa znažíme tie zálohové platby znižovať - keď sa dá. A a ani nikoho takého nepoznám - iba na Porade som to čítala." ...

Takúto jednotu by ste v dome potrebovali. Pri zvolaní chôdze sa v dome nenájde NIKTO kto nepríde na schôdzu. No a potom by sa vám jednoduchšie jednalo so správcom o všetkom, aj zmluve o výkone správy. Žiaľ ... verím, že nie je domu, kde nie je lomu. Ale ako vidíš, čierna ovca sa vždy nájde. :D

"a spolocenstvo s pristupom akym maju moji susedia, ani nahodou.... "

To máš pravdu, dala by si si slučku na krk. A ver tomu, že oni by Ti ten štokrlík podrazili.

Ale iné ma zaujalo, že máte len štyri podlažia a v každom vchode dva výťahy. To musel byť riadny CHUJ, čo to tak navrhol. Alebo začali ako vežiak a došla nežná a aj peniaze? U nás a myslím, že nie len u nás sú vo vežiakoch, 12 poschodí dva výťahy. No sú aj štvorposchodové s výťahom. V jednom dome ich dali odstaviť, ale sú tam. No sú aj také, so štyrmi poschodiami kde výťahy vôbec nemajú. Ale, chceli by ich s pribúdajúcim vekom a vrzgajúcimi kolenami.

No čo, len Ti popriať pevné nervy a čo najväčšiu podporu tých tvojich prístupných susedov s ich prístupom. ;):)
nika.sum
03.06.20,18:22
Ja mam stastie byvam na 1.posch a ked nebudu peniaze a vytahy sa odstavia, tak snad aj po styroch sa vyplazim...je to divne, na kazdych 8 bytov jeden vytah a velky luxus, ale je tu viac starsich a tym by vytahy chybali....
sito
03.06.20,18:29
Tak to máš pravdu, že je to luxus. A hodné drahý! Nie len u vás. Ale u vás dvojnásobný, jeden výťah na štyri byty! My máme tri na 42 bytov vo vchode je 14 bytov a tie najviac odčerpávajú peniaze z FPÚaO a pravidelne.