SlecnaZ
29.05.20,13:09
Vážení diskutujúci,

prosím Vás o radu v téme cestovných náhrad.

Nastúpil k nám nový kolega, ktorý bude pracovať z domu, ale bude musieť pracovne cestovať do našich spoločností do rôznych kútov Slovenska. Pravdepodobne bude cestovať svojím autom, ale pre spoločnosť by to bolo veľmi drahé. Dohodli sa, že bude zatiaľ cestovať vlakom, len na niektoré miesta je to priveľmi komplikované.
Otázka znie: vraj kedysi existovala nejaká možnosť, že sa dá dohodnúť so zamestnancom maximálna suma za cestovanie. Že sa spíše smernica a každý kto bude cestovať na pracovnú cestu, dostane náhradu ako za cestu vlakom v 2.triede a nie skutočné náklady. Ak pôjde svojím autom, bude ho to stáť asi viac, ak pôjde napr. stopom, tak ušetrí.

Pozerala som zákon o cestovných náhradách a našla som tam iba paušalizáciu cestovných náhrad, čo ale nevieme úplne pre tento prípad aplikovať, nakoľko nevieme koľko krát kam pôjde.
Chceme iba obmedziť to, že sumu mu vyplatíme ako za cestu vlakom a on nech si ide ako mu vyhovuje. Zamestnanec s tým súhlasí.

Existuje takéto niečo?

Ďakujem pekne za každú odpoveď.
Chobot
29.05.20,15:32
Dá sa. Je to § 7 ods. 10) zákona o cestovných náhradách č. 238/2002:

10) Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.
SlecnaZ
01.06.20,13:13
Dakujem velmi pekne za odpoved. Toto som tam veruze prehliadla. A mate skusenost, ako to ma byt pisomne dohodnute? Staci v cestovnom prikaze alebo normalne dohodu?
Chobot
02.06.20,07:38
Nie je to nijak bližšie špecifikované, takže stačí v cest. prikaze uviesť, že ako dopravný prostriedok bude použiťý osobný automobil s náhradou podľa § 7 ods. 10 zákona o cest. náhradách.