Onko
29.05.20,16:02
Ahojte,
prikladám fotky mojej hrušky pre domom. Vyzerá to tak, že rovnaká pliaga postihla aj moju jabloň v kvetináči hore na balkóne.
Neviete mi, prosím, povedať, čo to je, a ako s tým bojovať?
Ďakujem.
buchač
29.05.20,14:12
Mne sa tie svyne realizujú na ríbizľách...zaujímavé, že na čiernych nie, len na červených.
Pustili sa aj do červenej ruže.

Niekedy má jeden chuť najradšej použiť ... https://www.youtube.com/watch?v=5IB92_vXZ_Y
Jarka 1
29.05.20,14:40
To sú vošky. Práve som prišla so záhrady a tiež sú nimi nenormálne napadnuté jablone aj broskyne, hruška menej. Teraz som skúsila umyť pár listov octovou vodou 1 diel octu na 10 dielov vody. Večer zarobím do postrekovača a striekam ako divá. Tento krát to vyskúšam, že aspoň 5 dní po sebe.

Už som striekala 1x chémiou, 1x čili postrek, 1x bio postrek z obchodu, ale vraj to pomôže, len ak sa to opakuje niekoľkodní po sbe.
Chobot
29.05.20,16:26
Klasické vošky. Ocot, cesnak, čili ... to je všetko zbytočné. Niekto chváli prípravok Rock Effekt, u mňa to s voškami ani nepohlo. Tam pomôže len chémia.

Mne sa na vošky osvedčil Mospilan. Existujú ale rôzne iné prípravky, napr. Spintor je trochu viac Bio, ale menej účinný.

A zároveň je dobré kúpiť si Chemstop Ecofix a tým natrieť taký 5-10 cm pás kmeňa. Je to trvalo lepivý vosk, ktorý zabraňuje mravcom loziť na strom a tam vynášať vošky. Mravce si tie vošky na strome chovajú. Dobré je to natrieť hneď na jar a náter opakovať, keď už predchádzajúci prestane lepiť.

https://eshop.ekoclovek.sk/signalizacia-skodcov/chemstop-ecofix/?variantId=1161
Jarka 1
29.05.20,16:41
Ten Rock Effekt so skúsila. Najprv to zabralo, ale o pár dní už bez efektu. Zrejme aj s tým treba striekať opakovane.
letavizu 1
05.06.20,19:05
Ak nechces mat vosky na stromoch musis na kmen natriet lepidlo na mysi , uzky pasik aby sa tam nedostali mravce, tie si totiz na jar ked zacnu stromy kvitnut a rasit listy vynesu vosky na strom a pestuju si ich. krmia sa ich sladkymi vykalmi , pestuju si ich, vosiek je viac druhov cez cierne az zelene a sede, ked uz ich mas na listoch staci ich postriekat mydlovov vodov , zarucene vykapu, trochu mydla narajbat cca 30 mg 2 litre vody a striekat.
letavizu 1
05.06.20,19:10
Este dodam , nepouzivaj chemiu na postreky, zabijes vela uzitocneho hmyzu ktory rastlinam pomaha mimo ine aj vcely ktore su velmi dolezite, je dost prirodnych nicitelov skodcov a aj ty budes zdravsia , nebudes jes chemiu ktoru si tam sama nastriekas a potom zies.