IvetaH
01.06.20,15:48
Jednému zamestnancovi som neurobila ročné zúčtovanie, všetko mal včas a OK, ale proste mi to ušlo. Štve ma to ukrutne, bude mať vratku dane.
Môžem to dorobiť ako opravu mzdy za marec? Veľmi nerada by som volala, nech si podá daňové priznanie. Jednak je to naša chyba a ešte aj asi po lehote by to bolo len dodatočné - ešte by aj zaplatil 30 € navyše.
Ďakujem za každú radu.
Žabinka
01.06.20,14:16
mzdy neviem, v tom ti neporadím, ale DP je možné podať ako riadne aj po 31.3.
pozri na stránke FS v časti koronavírus - Daň z príjmov..
Otázka
Mám zdaňovacie obdobie kalendárny rok 2019 a nepredĺžil som si lehotu na podane daňového priznania prostredníctvom oznámenia, v akej lehote mám povinnosť podať daňové priznanie za rok 2019 a aj zaplatiť daň ?
Odpoveď
Takýto daňovník je povinný podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2019 v lehote do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie ak napr. vláda vyhlási skončenie pandémie v júli 2020, lehota na podanie daňového priznania a zaplatenie dane je do 31. augusta 2020.
veronikasad
01.06.20,14:30
Nic neopravuj, dohodni sa s nim, ze mu urobíš DP typu A, kvoli pandemii si este v lehote, bez pokuty. Preplatok vrati DU priamo na jeho ucet.
avalik
02.06.20,04:45
67/2020
§ 24

Hlásenie a ročné zúčtovanie
(1) Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti poskytnutých jednotlivým zamestnancom bez ohľadu na to, či ide o peňažné plnenie alebo nepeňažné plnenie za uplynulé zdaňovacie obdobie, o zrazených preddavkoch na daň, o zamestnaneckej prémii, o daňovom bonuse a o daňovom bonuse na zaplatené úroky, ktorého posledný deň lehoty na jeho podanie podľa osobitného predpisu24) uplynie počas obdobia pandémie sa podáva v lehote do konca druhého kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie a v tejto lehote je daň z príjmov aj splatná.

(2) Ročné zúčtovanie a výpočet dane z príjmov podľa osobitného predpisu,35) ktorého lehota vykonania podľa osobitného predpisu36) uplynie počas obdobia pandémie, vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný doručiť zamestnancovi doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní37) najneskôr do konca druhého kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie.

(3) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania podľa odseku 2, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za druhý kalendárny mesiac po skončení obdobia pandémie, vráti rozdiel medzi vypočítanou daňou z príjmov a úhrnom zrazených preddavkov na daň z príjmov v prospech zamestnanca a vyplatí zamestnaneckú prémiu,38) daňový bonus alebo jeho časť39) a daňový bonus na zaplatené úroky alebo jeho časť40) do výšky ustanovenej osobitným predpisom.11)