bredikova
12.09.06,13:19
Prosím porďte. Nesprávne som upaltňovala DPH z lízingu za osobné auto 6 mesiacov. Akosi som to prehliadla a teraz si sypem popol na hlavu. Je to mesačne 1200 Sk. Musím teraz opraviť spätne všetky priznania z DPH alebo to môžem urobiť teraz za august naraz ako opravné účtovanie a kam by som to v daňovom priznaní mala dať. :confused:
Zoltán Kovács
12.09.06,11:21
Prosím porďte. Nesprávne som upaltňovala DPH z lízingu za osobné auto 6 mesiacov. Akosi som to prehliadla a teraz si sypem popol na hlavu. Je to mesačne 1200 Sk. Musím teraz opraviť spätne všetky priznania z DPH alebo to môžem urobiť teraz za august naraz ako opravné účtovanie a kam by som to v daňovom priznaní mala dať. :confused:
Ja by som odporúčal podať opravné priznania za každé zdaňovacie obdobie samostatne, nakoľko to bude prehladnejšie, a myslím si, že aj z hladiska metodiky účtovníctva správnejšie ako jednou sumou to opravovať v rámci jedného opravného priznania.
Tweety
12.09.06,11:22
Prosím porďte. Nesprávne som upaltňovala DPH z lízingu za osobné auto 6 mesiacov. Akosi som to prehliadla a teraz si sypem popol na hlavu. Je to mesačne 1200 Sk. Musím teraz opraviť spätne všetky priznania z DPH alebo to môžem urobiť teraz za august naraz ako opravné účtovanie a kam by som to v daňovom priznaní mala dať. :confused: Ak si uplatnila vyššiu sumu, tak by som podala DDP za každý mesiac zvlášť. Rozdiel oproti pôvodnému do r.35.
bredikova
12.09.06,11:29
Ja som si myslela. Ale stále som dúfala že sa tomu vyhnem. Takže pôjdem opravovať. Ďakujem za rýchlu odpoveď
Jana Acsová
12.09.06,12:38
Počet dodatočných daňových priznaní môžete znížiť v prípade, že skumulujete opravu dvoch splátok (resp. za dve zdańovacie obdobia) do jedného DDP.
Podľa § 51 ods. 2 môžete právo na odpočítanie dane uplatniť v zdaňovacom období, kedy vznikla daňová povinnosť, alebo v prvom zdaňovacom období, nasledujúcom po tomto období. Podmienkou je, že do termínu na podanie DP máte faktúru.

Faktúra je pre Vás zrejme splátkový kalendár, takže ju do podania DP za zdaňovacie obdobie, kedy daňová povinnosť vznikla máte. Takže môžeme uvažovať napr.:

Splátka za 01,02/2006 jedno DDP za 02/2006
Splátka za 03,04/2006 jedno DDP za 04/2006
Splátka za 05,06/2006 jedno DDP za 06/2006
atď.
Ak ste štvrťročný platiteľ, rovnako to platí aj pre zdaňovacie obdobie jedného štvrťroka:
Splátka za 01,02,03,04,05,06/2006 jedno DDP za 2. Q 2006.

Uvedené berte ako príklad a rozhodnite sa pre Vás čo najprijateľnejšie zdaňovacie obdobie pre uplatnenie DDP.
Jana Acsová
12.09.06,12:52
Prosím porďte. Nesprávne som upaltňovala DPH z lízingu za osobné auto 6 mesiacov. Akosi som to prehliadla a teraz si sypem popol na hlavu. Je to mesačne 1200 Sk. Musím teraz opraviť spätne všetky priznania z DPH alebo to môžem urobiť teraz za august naraz ako opravné účtovanie a kam by som to v daňovom priznaní mala dať. :confused:Teraz som zbadala, že som odpovedala na dotaz v takom zmysle, že by nebola uplatnená daň vôbec a pritom by právo na jej odpočítanie vzniklo.

Vo Vašom prípade musíte podať všetky DDP za obdobie, kedy bola daň nesprávne odpočítaná.

Predchádzajúcu odpoveď ponechám, ako ilustráciu prípadu, kedy by právo na odpočítanie dane vzniklo, ale nebolo uplatnené a platiteľ sa rozhodol ho využiť až následne.
bredikova
12.09.06,16:19
Už som na nich začala pracovať. Robota navyše za moju nepozornosť a pritom mám iné firmy kde , to robím správne. No človej je tvor omylný. tak mi treba. Ale všetkým Vám ďakujem.
Orsz
12.09.06,17:00
Už som na nich začala pracovať. Robota navyše za moju nepozornosť a pritom mám iné firmy kde , to robím správne. No človej je tvor omylný. tak mi treba. Ale všetkým Vám ďakujem.

Bredikova, buď v pohode. Nepozornosť sa stáva každému. Aj ja som to okúsila, nedá sa všetko zvládať na 100 %. Firmy majú voči mne dôveru, o to viac ma mrzí, keď je niečo v neporiadku. Ja som dávala DDP v 10/05, za 4q/04, 1Q/05 a 2Q/05, kde som si uplatnila DPH z operatívneho prenájmu automobilu, brala som to ako službu, mala som si to lepšie pozrieť, v každom kvartáli to bolo okolo 4000,- DPH, ale pokuta mi neprišla, pretože pri výpočte pokuty nebola vyššia ako 500,-Sk (berie sa každé zdaňovacie obdobie samostatne). Takže v Tvojom prípade tiež nepredpokladám pokutu.