babetka
12.09.06,13:33
Ahojte, môj šef sa chystá na operáciu a vyzerá to tak, že bude dlhšie na PN. Má živnosť a sro. Plánoval ukončiť živnosť a zamestnať sa v sro . Len teraz rozmýšľam, či by nebolo výhodnejšie mesiac pred operáciou sa zamestnať a súčastne si ponechať živnosť, aby mu plynula nemocenská dávka súčastne z oboch poistení. Rozmýšľam správne? Ďakujem za názory.
Dav
12.09.06,12:51
Nemocenské nebude mať z dvoch poistení, a ako živnostník musí platiť preddavky do zdravotnej poisťovne. Vymeriavací základ pre nemocenské dávky je príjem minulého roku.
babetka
12.09.06,13:03
Ďakujem za odpoveď. Ja som to tak pochopila z paragrafu 58 o soc. poistení:
1.Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.
2.Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nem. poistení, nem. dávka sa určí z úhrnu denných vym. základov na určenie výšky nem. dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.
Jozef Mihál
12.09.06,14:54
Len nech sa zamestná - nárok na nemocenské bude mať aj z povinného poistenia SZČO aj z povinného nem.poistenia zamestnanca.
Johanka
12.09.06,15:00
Nemocenské nebude mať z dvoch poistení, a ako živnostník musí platiť preddavky do zdravotnej poisťovne. Vymeriavací základ pre nemocenské dávky je príjem minulého roku.
Prečo by nemal nárok na nemocenské dávky z obidvoch poistení?
Dav
12.09.06,18:34
Otázku som pochopila tak, tak, že sa zamestná tesne pred maródkou. Vymeriavací základ bude mať ako živnostník z roku 2005, kde sa mu nemalo čo napočítať s pracovného pomeru, ktorý mu vznikol, či vznikne až v roku 2006.Ak zruší živnosť, má nárok na dávky v ochrannej lehote 40 dní.
babetka
13.09.06,05:33
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.