ArabSR
04.06.20,10:00
Ahojte, hľadám niekoho kto sa vyzná v mzdovom účtovníctve a v mzdách. Ide o to, že som si na svojej výplatnej páske (resp na výplatných páskach) všimol isté "nezrovnalosti". Rád by som našiel niekoho, kto sa mi na tie výplatne pásky pozrie (vycenzurujem osobné info seba aj firmy) a povie mi, čo s čím má súvis a aký to má dopad. Mohol by som zbehnúť za našou účtovníčkou, ale ona mi asi nepovie čistú pravdu - asi bude viazaná mlčanlivosťou, nariadenie z hora a pod... Ďakujem

edit: Prikladám pásky za posledný rok. Ide o to že mzda mi rástla, ale dovolenkový priemer mi klesá. Dovtípil som sa, že to spôsobuje položka NÁHRADY, ale neviem sa dopátrať, čo to ti náhrady sú. Vygooglil som si zoznam (https://www.mzdovecentrum.sk/clanok-z-titulky/nahrady-mzdy-platene-zamestnancovi-2.htm) ale do ničoho z toho nespadám. Ako sa voči takémuto zvyšovaniu mzdy môžem brániť?

- je to v poriadku že základná zložka mzdy - zmlúvny plat je menej ako polovica celkovej mzdy? (žiaden doklad o zvýšení mzdy nemám, žiaden dodatok, len ústna dohoda :-/ )

- môže mi dovolenka prepadnúť aj keď od Septembra 2019 som prakticky nemohol ísť na dovolenku a minúť si ju? (kolega PN sept okt nov

- následne zaúčanie nového dec 19) Na výplatnej páske marec 20 je jasne vidno, ako mi 1 deň dovolenky znížil výplatu (nie zvýšil ako je to bežné vid 8/19 a 9/19)
ivka70
04.06.20,08:03
Uctovnicka nema dovod ti klamat s vysvetlenim tvojej vlastnej vyplatnej pasky.- na to mas plny narok.
Ak chces, dohod si do prispevku udaje polozka + suma z pasky, aj s hodinami. Aj s tym, aku mas mzdu (mesacnu/hodinovu) a co presne sa ti nepozdava.- vysvetlime
ArabSR
04.06.20,08:47
Ahoj, doplnil som príspevok
ivka70
04.06.20,09:02
Priemer na dovolenky sa pocita z predchadzajuceho stvrtroka.
Nahrady ho nemenia, lebo tie su z neho pocitane a do priemeru sa opat nerataju

je to v poriadku že základná zložka mzdy - zmlúvny plat je menej ako polovica celkovej mzdy?
nie je na tom nic v neporiadku

môže mi dovolenka prepadnúť aj keď od Septembra 2019 som prakticky nemohol ísť na dovolenku a minúť si ju?
Dovolenk uza rok 2019 mozes cerpat do konca roka 2020, to znamena, ze narok z roku 2019 ti zatial nemohol prepadnut.
ak so vsak nevycerpal dovolenku z roku 2018, ta ti prepadla , do roku 2020 sa uz neprenasa.


Ak mas od januara 2020 vyssi plat, jeden den dovolenky v januari ti hrubu mzdu znizi, lebo je pocitany z priemeru za oktober-december 2019. Priemer sa zvysi pomerne k platu az od marca 2020.
ArabSR
04.06.20,09:17
- "Nahrady ho nemenia, lebo tie su z neho pocitane a do priemeru sa opat nerataju" - lenže moje zvýšenie mzdy bolo zahrnuté / vložené do náhrad - chápem to tak, že náhrady sa nijako nepočítali, sa jednoducho určila suma a hotovo - to je moje zvýšenie platu (mám na mysli položku náhrady - 650€)

včera aj dnes som na dovolenke, je jún, malo by sa to pohnúť. uvidíme.

Ale vo všeobecnosti, zamestnávateľ mi je povinný vyplatiť iba základnú mzdu - prémie a náhrady sa môžu "stratiť / ľkrtnúť" (podľa mojej pásky) - bez udania dôvodu


... edit mne mzda nenarástla v januári 20, ale už v októbri. Okt Nov Dec je predsa 4Q ... ale aj keď mi mzda narástla, dovolenkový priemer sa stále znižoval. A v tom vidím problém, lebo zvýšenie platu sa šuplo do náhrad nie do prémií, bonusov, základnej mzdy a pod. A ak sa majú náhrady rátať z niečoho, nemôžu sa predsa náhrady nafúknuť o dvojnásobok ak ostatné zložky mzdy ostali nezmenené - alebo som úplne mimo?
ivka70
04.06.20,10:02
Nahrady su bezne nahrada za navstevu lekara, prekazky v praci na strane zamestnanca ci zamestnavatela.
U teba je to dost podozriva polozka, lebo v hodinach jej nic nezodpoveda a je podozrivo rovnaka ...
Co sa za touto polozkou skryva, je otazne, na to ti musi odpovedat uctovnicka.

Nahrady sa do priemeru na dovolenku nepocitaju, preto je tvoj priemer taky nizky.
ArabSR
04.06.20,10:47
Dakujem, ja som na to prisiel aj sam, ale nie som studovany v tomto smere a tak som to potreboval pocut od niekoho nezainteresovaneho, bez navodu. Lebo az pojdem kriziacku vypravu, musim mat data v rukach. Aj ked sme mali prekazky v praci, tvarili sme sa ze nie su a robili sme normalne (nie len ja ale vsetci) tudis nahrady su uplne vymyslena polozka - ja som nebol v zahranici na pracovnej ceste, ani som nebol doma lebo korona, ani preto ze nefungovali radiatory a bola zima v kancli... 100% casu a aj viac sa makalo. A odmena je optimalizacia uz od septembra 2019 na ukor mojej dovolenky. TZ ak pojdem na dovolenku, dostanem podstatne menej -> trest za to ze si dovolim oddychovat. Ludskou recou. Presne toto mi uctovnicka nepovie, lebo nesmie. Nie je to jej vina, ona sa snazi nam co najviac pomoct (to je ina tema) ale ked pride nariadenie od CEO alebo konatela tak si haji svoje zaujmy - "platim hypo a mam deti - sorry" Je mi jasne ze nelegalne to nie je, ale nemoralne ano. U mna to nie je obhajitelne nakolko mam TPP 8h denne ... preto ma to stve, ked si otvorim hubu, dostanem 585,85€ v hrubom bez naroku na hoc co. :-/ otazka je, koho to bude boliet viac, ako vravi kamarat "ja firmu nepotrebujem, firma potrebuje mna" Este raz, dakujem. Zvysok si nastudujem aj sam - smer mam. Ide sa vypalovat :D
veronikasad
04.06.20,13:04
Kolko mas rokov? Pracujes v podnikateľskej sfére?
ArabSR
04.06.20,14:25
Ahoj, sice nechapem pointu tvojich otazok ale kludne odpoviem do sukromnej spravy. (len ti ju neviem poslat :D )
veronikasad
04.06.20,16:57
Chcela som skontrolovat nárok na dovolenku, ten je závislý od veku zamestnanca.
A výpočet mzdy zamestnancov v štátnej a verejnej službe je trochu iny ako v podn.sfere
veronikasad
04.06.20,19:03
K čerpaniu dovolenky :

K 31.12.2019 máš zostatok nevyčerpanej dovolenky za rok 2018 8.5 dňa, ak máš menej ako 33 rokov (preto som sa pýtala na vek) a ročný nárok na dovolenku len 4 kal.týždne a dovolenku si nevyčerpal do konca roku 2018 - táto dovolenka prepadla, lebo nevyčerpaná dovolenka sa môže preplatiť len v rozsahu nad 4 kal.týždne. (vo výplatnej páske za 01/20 sa už nezobrazuje.

Aby si sa tejto situácii vyhol aj v roku 2020 - nevyčerpaná dovolenka za rok 2019 - využi § 113 odst.2 Zákonníka práce :

Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.

U mzdárky si zisti čo sa skrýva za fixnou položkou náhrady v sume 650€ mesačne. Náhrada za používanie súkr.motor.vozidla to zrejme nebude ...
Náhrada mzdy za prekážky v práci (dovolenky, prekážky v práci) nevstupuje do sumy pre výpočet priemerného zárobku, ale toto sa mi nezdá, lebo sú z nej platené všetky zdravotné aj sociálne odvody.