nikola245
04.06.20,11:17
Ahojte, postavili sme dom 2 m od hranice susedovho pozemku. Rozmýšľame nad zhotovením schodov na terasu, ktorá je vo výške 2,5m. Schody by sme chceli dať zo susedovej strany. Boli by asi 1m široké a boli by z oceľovej konštrukcie s výplňou drevených dosiek. Samozrejme so zábradlím. Otázka znie: či nebude problém pri kolaudácii, keďže schody budú len 1m od susedovho pozemku.Sused na pozemku nemá žiadnu stavbu.
korela
04.06.20,09:50
To ešte neznamená, že ešte raz nebude mať, a ak nie aj on, tak nasledujúci majiteľ.
Sami musíte cítiť, že je to primajmenšom neštandardné, inak by ste sa tu nepýtali. Mali by ste dostať najlepšiu odpoveď na staveb,. úrade.
Ak je aj terasa vzdialená od suseda 2 m, asi to tiež nebude v poriadku.
nikola245
04.06.20,10:02
prečo by nebolo v poriadku? Dodržali sme minimálnu vzdialenosť 2 m podľa stavebného zákona. Pýtam sa kvôli tomu, aby nebol problém pri kolaudovaní, aby som neporušila zákon, nie preto, že to cítim neštandardne :). A ak tam niekto v budúcnosti bude stavať, tak už predsa bude rátať s tým, čo tam bude. Z druhej strany schody nemôžme dať, lebo je tam vjazd do garáže a spredu to nejde z toho istého dôvodu. Riešime zábradlie, tak sme už rovno chceli vyriešiť aj schody do záhrady, aby netrebalo do záhrady chodiť dookola celého domu.
Oliwa
04.06.20,10:14
V projekte schody neboli? Keď ste tú terasu robili, vtedy ste nerozmýšľali nad tým, ako sa na ňu zo záhrady (a naopak) dostanete, aby "netrebalo do záhrady chodiť dookola celého domu"? Stačilo posunúť dom o meter ďalej, či úzky pozemok?
korela
04.06.20,10:27
nikola245, uvedom si, že ešte tam nemajú dom, a už im uberáte práva vzhľadom na budúcnosť. Podľa mňa ste tam nemali mať ani terasu, ak nemôže byť zo zákona okno.
Oliwa
04.06.20,11:02
nikola245, veď to nie je terasa, ale rozhľadňa. Sused raz bude mať radosť. Ibaže by ste to "vylepšili" nejakým 4m plotom... A ktovie, možno aj na jeho pozemku raz pribudne stavba s terasou vo výške 2,5m a schodmi meter od hranice pozemku... bude to fifty-fifty, zaželáte si dobré ránko a budete si vzájomne vidieť aj do šálok od kávy...
sito
04.06.20,11:13
A ak vedia veštiť z kávy ... vedia všetko ... :D
nikola245
04.06.20,14:41
Oliva pozemok je úzky. Aby sme dodržali všetky zákonom stanovené hranice, urobili sme dlhý úzky dom. Nič sme neporušili. Schody sú vo vnútri domu, ale idú z obývačky. V projekte vonkajšie schody nie sú.
nikola245
04.06.20,14:42
Korela, ver, že nikomu nechcem uberať práva vzhľadom na budúcnosť. Terasa je orientovaná iným smerom. K susedovi je bok terasy.
nikola245
04.06.20,14:44
Oliva, je to rozhľadňa. Dom je na kopci a preto je tak riešený. Inak sa urobiť nedal. To by sme museli urobiť krtkodom.
nikola245
04.06.20,14:53
A na záver. Ďakujem za cenné rady. Neviem veštiť z kávy a nemám ani úmysel niekoho špehovať. Pýtala som sa, preto , aby to bolo všetko v súlade so zákonom. Ale asi som urobila chybu, pretože stačí položiť otázku a hneď sú tu takéto odpovede, ako niekoho obmedzujem. Prajem príjemný zvyšok dňa všetkým diskutujúcim .
marjankaj
04.06.20,15:02
A čo ak si ten sused oproti tej vašej terase postaví latrínu?
nikola245
04.06.20,15:05
Ďalšia super odpoveď - otázka :). Musel by na ňu urobiť dvojmetrové základy :).
marjankaj
04.06.20,15:05
Keď ty nekomunikuješ so susedom, prečo by mal komunikovať on s tebou.
marjankaj
04.06.20,15:07
Aké základy? To nie je stavba, to je prenosná búdka. Ty chceš susedovi nariaďovať, čo má robiť?
nikola245
04.06.20,15:13
Dom je na svahu, preto je terasa tak vysoko, lebo je na konci dlhého úzkeho domu. Nemali sme ju kde inde dať. Nemusím susedovi nič nariaďovať. Sused je zboku.t.j. musel by kadibudku dvihnúť na úroveň terasy, aby mi to prekážalo. Píšete ako keby každý , kto mal suseda nemal ani terasu, ani balkón, ani okná. To by sme museli bývať na samote. Ale vidím, že akékoľvek vysvetľovanie tu je zbytočné :). Kto si chce kopnúť, tak si kopne:)
marjankaj
04.06.20,15:21
Veď to budú tvoje problémy. Mne je to u prdele. A čo ak si tam sused nasťahuje cigánov. Teda presnejšie neprispôsobivých občanov. To by vedel rozprávať Oskar Dobrovodský z Malaciek.
https://www.cas.sk/clanok/745634/dom-hrozy-v-malackach-definitivne-zburali-trapenie-obyvatelov-sa-skoncilo-po-10-rokoch-sa-vyspali/
buchač
04.06.20,15:30
chandler
05.06.20,07:17
problem s kolaudaciu by urcite bol. da sa skolaudovat dom, a potom sa dohodnut so susedom, ci tam tie schody mozete spravit. ked mu to nebude vadit a nebude sa na stazovat tak je vsetko ok.
nikola245
05.06.20,07:25
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Prajem pekný deň.
marjankaj
05.06.20,07:44
A to ťa doteraz nenapadlo dohodnúť sa so susedom?
nikola245
05.06.20,08:01
nie nenapadlo ma, že dohoda so susedom j e nad stavebný zákon. Č to funguje tak, že keď mám kamaráta suseda môžem stavať, kde sa s ním dohodnem? A prejde mi to cez kolaudáciu?
marjankaj
05.06.20,08:12
Pozri aj §55 stavebného zákona. Stavebný úrad k tomu bude mať tiež názor.
nikola245
05.06.20,08:21
Ďakujem za odkaz na paragraf. Odpoveďou od chandlera považujem otázku za vyriešenú.
marjankaj
05.06.20,08:26
Možno to vyrieši za teba sused, keď ťa nabonzuje stavebnému úradu. Robiť podobnú prístavbu bez stavebného povolenia sa nemusí vyplatiť. Ale o moje peniaze predsa nejde.
https://www.stavebnyportal.sk/33/komentar-k-stavebnemu-zakonu-76-84-kolaudacia-stavieb-uniqueidmRRWSbk196FPkyDafLfWAHZfW9tvcWRNHE5QDhiuod OGjoKcSgtcPQ/?uri_view_type=5
chandler
05.06.20,14:52
dohoda so susedom nie je nad stavebny urad. dom musi byt skolaudovany bez schodiska. ak potom neskor pristavite schodisko a sused sa na stavebnom urade nebude stazovat tak to stavebny urad nebude mat dovod riesit. schody sice skolaudovane nebudu, ale to by vam vadit nemalo.
marjankaj
05.06.20,15:05
A takto sa akože legalizuje čierna stavba(schodisko). A inokedy by to mohla byť aj garáž.:eek:
pavol54
05.06.20,16:19
sused nemusí byť večer taký istý aký bol ráno, takže by som doporučoval zákon. ani pri najlepšej vôli ti tu nikto neporadí, radšej by som išiel sa spýtať na stavebný úrad ak ti to požehná, tak potom za susedom. Schody by v podstate ako prístavba k hlavnej stavbe mohli byť považované aj za drobnú stavbu po kolaudácii(ak neboli potrebné v projekte tak sa bez nich dom zaobíde a slúžia len ako doplnková funkcia)
marjankaj
05.06.20,17:26
Pali aj na drobnú stavbu treba stavebné povolenie, ak tak stavebný úrad rozhodne. Je to čiste v jeho kompetencii.
pavol54
05.06.20,17:31
Na drobnú stavbu, ak plní doplnkovú funkciu stačí oznámenie stavebnému úradu, ale vyžaduje sa súhlas majiteľov susedných nehnuteľností
marjankaj
05.06.20,17:35
Pali prečítaj si §55 stavebného zákona.
Mária27
05.06.20,17:41
Práve som dala susedovi pre stavebný úrad súhlas, že môže postaviť dom len 1 m od nášho pozemku. Môj podpis overil notár.
marjankaj
05.06.20,18:05
Mária to je tvoj sused? Mala si ten súhlas dať už včera, nemuseli sme tu vypisovať;):---
korela
05.06.20,18:15
Áno, ale záleží aj na tom, ako to všetko máte situované.
nikola245
06.06.20,11:54
chandler to bola reakcia na komentár od marjankaj, ktorý sa pýtal, či ma nenapadlo , dohodnúť sa so susedom. Tebe ďakujem za odpoveď, ktorá mi veľmi pomohla. Pýtala som sa na problém so schodami pri kolaudácii a ty si mi na to ako jediný odpovedal.
marjankaj
06.06.20,12:49
No ak ťa chandler navádza na nelegálny postup, tak to je tvoja vec.
korela
06.06.20,13:13
nikola245, mne stačí z príspevku iba jedna veta"problem s kolaudaciu by urcite bol." Hovorí za všetko. Píšem to zasa najmä vzhľadom na budúcnosť.
Ja vám prajem, aby sa vám tam dobre bývalo, to sa dá dosiahnuť dvomi spôsobmi. Veľkosť pozemku pritom nezohráva až tak veľkú rolu.
Prvým je dobrý architekt, druhým je neznepriateliť si susedov. Pokiaľ ide aj u suseda o stavebný pozemok, dom akoby tam už stál. Ja som zrušila susedov s inými fantazmagóriami. Na ticho a súkromie má každý nárok.
Také, že "len zboku", ako sa vyššie vyjadruješ, ti môže zhltnúť iba niekto s neznalosťou zákona alebo ...
marjankaj
06.06.20,13:51
Korela tak ako píšeš. Dobrý sused býva viac ako rodina.
marjankaj
06.06.20,14:37
§55(1)
Stavebné povolenie sa vyžaduje, pokiaľ tento zákon a vykonávacie predpisy k nemu alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania; stavebné povolenie sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.

§139b(5)
Zmeny dokončených stavieb sú
a)
nadstavby, ktorými sa stavby zvyšujú,
b)
prístavby, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbou,
c)
stavebné úpravy, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné aj výškové ohraničenie stavby.
marjankaj
06.06.20,14:43
§105 Priestupky(1)
Priestupku sa dopustí a pokutou do 10 000 Sk sa potresce ten, kto
a)
uskutočňuje jednoduchú stavbu, drobnú stavbu, stavebné úpravy alebo udržiavacie práce, ktoré treba ohlásiť, bez takéhoto ohlásenia alebo v rozpore s ním,

(2)
Priestupku sa dopustí a pokutou do 25 000 Sk sa potresce ten, kto
a)
ako stavebník mení stavbu bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním,
nikola245
06.06.20,17:29
Takže , už som nechcela reagovať na Vaše komentáre, ale nedá mi. Keď som zadávala otázku, ako urobiť tieto schody, aby nebol problém pri kolaudácii, očakávala som dva typy odpovedí:
1. dá sa to urobiť takto...
2. nedá sa to.
Tieto odpovede som dostala od chandlera - nedá sa to. Ok. nedá sa, neriešim. Potrebujem zkolaudovať. Preto som považovala otázku za vyriešenú a očakávala som, že už nebude rozoberaná.
A odpoveď od Pavla - dá sa to po kolaudácii takto- áno super. Potom to skúsim.
A ešte k tomu som dostala dlhý rad osočujúcich a obviňujúcich reakcií.
Marjankaj - niekoľko krát v mojich komentároch som spomenula, že chcem všetko riešiť vrámci zákona. Neviem, z akého dôvodu ma tu neustále obviňuješ, že idem porušovať zákon. A pripájaš mi tu linky na priestupky. Však som nič neporušila. Na to sa vôbec nepýtam. A link na cigánov, či na čo, som vôbec nepochopila.
Buchač - ďakujem za link na pesničku, neviem či je dobrá, momentálne nemám čas sa venovať hudbe. Ale oceňujem tvoju snahu. Aspoň som od teba nedostala naložené, ako od ostatných.
A napokon korela. Ďakujem za tvoje želanie, aby sa nám bývalo dobre. K pripomienke bok terasy. Terasa má zvyčajne tvar štvorca, alebo obdĺžnika, preto má boky. Keby nemala boky, je to okno, alebo dvere. Keďže máme susedov , neviem si predstaviť, ako urobiť terasu bez toho, aby sme mali ku nim bok. Ale asi nie som dosť znalá zákona. A preto som sa pýtala. Na dobrého architekta asi nemám. Možno existuje taký, ktorý by navrhol terasu, ktorá by nemala bok ku susedom a z ktorej by nebolo vidieť ku susedom. Náš sused pri stavebnom konaní mohol vyjadriť pripomienky. Žiadne nemal. A asi nás je takých s takými "fantasmagóriami" viac, lebo čuduj sa svete , stačí mi prejsť po ulici a každý dom, ktorý má balkón, alebo terasu na poschodí , vidí susedom do dvora. Ale to asi nie sú tvoji susedia :).
nikola245
06.06.20,17:30
A ešte si dovolím skopírovať z Etikety Porady (dúfam, že sa to môže):
Hlavným cieľom Porady je spoločné vytváranie databázy prakticky podaných odpovedí a informácií. Odborná a názorová diverzita je tu vítaná. Sme tu preto, aby sme sa naučili niečo nové, jeden od druhého!
Hlavné pravidlá


Na Porade pôsobíme tak aby sme boli svojimi otázkami, odpoveďami a hlasovaním ostatným nápomocný.
Správame sa tu k sebe priateľsky a rešpektujeme rôznorodosť názorov a odpovedí. Hrubé správanie tu netolerujeme! Milé a vtipné správanie je tu vítané
nikola245
06.06.20,17:32
Písanie odpovedí

Ak mi nie je niečo v otázke jasné, skôr ako odpoviem, položím upresňujúce otázky cez "komentár" k otázke.
Odpovedám tak aby bola moja odpoveď užitočná bez zbytočných a najmä kritizujúcich komentárov.
V odpovedi neodsudzujem pýtajúceho a nemoralizujem nad otázkou. Ak otázka navádza na porušenie zákona tak stačí neodpovedať, prípadne je možné nahlásiť takúto otázku ako nevhodnú, na zmazanie.
nikola245
06.06.20,17:33
lušnosť, čestnosť a priateľský prístup


Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa. V prípade že užívateľ porušuje etiketu Porady a dobré mravy, hlasovaním posúvam takéto príspevky smerom dolu ako nevhodné, prípadne nahlásim príspevok moderátorom Porady.
marjankaj
06.06.20,18:10
Neviem načo tu vypisuješ litánie. Pýtala si sa:
"Otázka znie: či nebude problém pri kolaudácii, keďže schody budú len 1m od susedovho pozemku"
Tak som ti priložil paragrafy, ktoré by sa ťa mohli týkať. Zrejme zbytočne.

A kde som písal, že ty si porušila zákon?:eek: Ako?:confused:
nikola245
06.06.20,18:14
Presne preto, lebo opakovane píšeš, ako idem porušovať zákon. A presne preto, že Vaše komentáre, neboli odpoveďou na moju otázku. Zbytočne prikladáš paragrafy o sankciách. Na tie som sa nepýtala a ani sa ma netýkajú. Nič som neporušila :).
nikola245
06.06.20,18:16
A presne preto, že porušujete Etiketu Porady.
buchač
06.06.20,18:19
nikola245 (Dnes 19:29)
Buchač - ďakujem za link na pesničku, neviem či je dobrá, momentálne nemám čas sa venovať hudbe. Ale oceňujem tvoju snahu. Aspoň som od teba nedostala naložené, ako od ostatných.
===================
Áno, táto skladba je dobrá...doporučujem vypočuť. Stará klasika.

Naložiť ? ... ľak ti naložili iní aj za mňa.
Holt, odpoveď bola jasná už vopred.
Ale čo bráni osloviť suseda ohľadom problematiky ?
nikola245
06.06.20,18:20
marjankaj - A načo boli tie paragrafy o sankciách?
A žeby tu si písal, že ma nabonzuje sused?
Možno to vyrieši za teba sused, keď ťa nabonzuje stavebnému úradu. Robiť podobnú prístavbu bez stavebného povolenia sa nemusí vyplatiť. Ale o moje peniaze predsa nejde.
nikola245
06.06.20,18:26
Buchač - tak ďakujem. Určite si ju vypočujem, keď bude na to nálada :).
Odpoveď mi nebola jasná. Ešte som nikdy neriešila schody pri dome. Bolo mi povedané, že tie schody tam byť môžu a chcela som sa vyhnúť problémom. Znova - nie je problém osloviť suseda. Problém je, že sused to môže povoliť , ale neprejde to cez kolaudáciu. A na Stavebný úrad sa neviem dovolať, tak som sa chcela poradiť. Ale zrejme som urobila chybu :).
marjankaj
06.06.20,18:32
Tak to by som nikdy nepovedal, že Mária27 je právny analfabet.:eek:
nikola245
06.06.20,18:50
marjankaj, už je asi zbytočné sa tu ďalej naťahovať. Mne sa už nechce. Prajem pekný zvyšok večera všetkým diskutujúcim.
chandler
08.06.20,06:22
stavebny urad to dopredu asi nepovoli. ale je pravda ze cez ohlasku ako doplnkova funkcia by to mozno islo (pripadne aj cez stavbne povolenie). kazdopadne to treba robit v dvoch krokoch. najprv dom a potom schodisko (stavat aj kolaudovat). robit si problemy s kolaudaciou domu kvoli schodisku je zbytocne a to nikole islo. A popritom sa dozvedela kopec uplne inych veci po ktorych vobec netuzila :)
pavol54
08.06.20,07:24
pred kolaudáciou by to musela byť zmena stavby pred ukončením ale podotýkam, sú to vlastné skúsenosti, nie som stavbár
nikola245
08.06.20,07:38
Ďakujem za obidve odpovede.
gaspar21
15.07.20,09:09
Pri navrhovaní osvetľovacej sústavy pod schody, je naozaj dôležité dodržiavať dve jednoduché pravidlá. Za prvé, pamätajte na schodiskové vypínače umožňujúce rozsvietenie svetla v spodnej časti schodiska a jeho zhasnutie hore a naopak (schodiskový systém). Za druhé, už vo fáze výstavby schodiska je potrebné určiť spôsob, akým bude osvetlené. To nám umožní pripraviť inštaláciu už od začiatku správne a ušetrí nám neskoršie úpravy.