letavizu 1
04.06.20,20:05
Som ciastocny invalid od december 2016 45%, v december 2019 bol som u posudkoveho lekara, zvysil mi zo 45 na 55 %
poslali mi rozhodnutie ale nezvysili mi dochodok ani o cent, pisal som im a odpovedali ze < z dokumentov, ktoré zasielate v prílohe mailu vyplýva, že vo veci posúdenia percentuálnej miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť bolo rozhodnuté. V rozhodnutí Vás informujeme, že sme Váš stav posúdili podľa v súčasnosti platnej legislatívy a podľa tejto legislatívy sme stanovili aj sumu dôchodku. Táto suma dôchodku je však nižšia než vyplácaná suma dôchodku priznaná podľa predchádzajúcej legislatívy. Informáciu o tejto skutočnosti uvádzame v rozhodnutí z 20.12.2020 volal som im a to iste ze podla noveho zakona mi nic nepodvysia. Co mam robit , na pravnika nemam, mam invalidny 170eur mesacne a dve tazke diagnozy, jednu ohodnotili na 45 a drhu na 40 % ale kedze zakon povoluje za druhu diagnozu iba 10 % tak mi priznali iba 55% a nic mi nezvysia teda financne. Upresnujem este poslali mi toto vyjadrenie > Na Vaše podanie oznamujem, že podľa § 274 zákona č. 461/2003 z. z. v znení zákona č. 140/2015 Z. z. sa vám pri výpočte invalidného dôchodku zachovávajú nároky vyplývajúce zo zaradenia zamestnania do zvýhodnenej pracovnej kategórie. Nakoľko suma invalidného dôchodku podľa tohto zákona nemôže byť nižšia ako suma invalidného dôchodku určená podľa zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, bola suma dôchodku porovnaná s vyplácanou sumou invalidného dôchodku určenou podľa právnych predpisov účinných do 31.12.2003.
Suma invalidného dôchodku vypočítaná podľa zákona č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov je nižšia (150,80 eur mesačne) ako suma invalidného dôchodku určená podľa zákona č. 100/1988 Zb. v znení neskorších predpisov. je 161,60 eur mesačne. Pretože suma invalidného dôchodku určená podľa zákona č. 100/1988 Zb. je vyššia, invalidný dôchodok Vám patrí v tejto sume. To znamená, že aj po zvýšení miery poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť zo 45% na 55% (určená podľa zákona 461/2003 Z. z.) je naďalej vyššia suma invalidného dôchodku vypočítaná podľa zákona č. 100/1988 Zb. z. o sociálnom zabezpečení. Sumy dôchodkov ako aj výpočet sumy invalidného dôchodku je uvedený v rozhodnutí o priznaní invalidného dôchodku z 20.12. 2019.

S pozdravom

Ivona Matajsova
Informačno-poradenské centrum
Sociálna poisťovňa, ústredie
Tel.č.: 0906 171 931 ale suma dochodku je stale rovnaka aku som mal aj pred zvysenim zo 45 na 55 %, nedoslo k ziadnej zmene vyske dochodku, je to ako mi povedali do telefonu ze na dochodku sa nic nemeni, ja chcem vediet preco co sa zmenilo ked kazdy ID koho poznam dostal zvysene aj financne ked mu zvysili aj percentualne, preco mne nie , dufam ze aspon niekto pochopi tuto otazku, zatial mi na nu nedokazal nik odpovedat ani v soc poistovni.
Mária27
04.06.20,18:36
Prvý výpočet bol v ktorom roku, pred rokom 2005?
Katy a R
04.06.20,18:41
no my ti tu môžme napísať len to isté - čo už si si prečítal a vypočul.
Mal si podľa starého zákona ČID - pozri si, ako sa počítal (máš to v rozhodnutí) . teraz už neexistuje ČID - je len ID - s určenou mierou poklesu schopnosti pracovať , v tvojom prípade 55% - skontroluj výpočet.
Odvolať sa samozrejme môžeš, ak si myslíš, že ten pokles je vyšší - nepotrebuješ na to právnika, zdôvodníš sám, prípadne doložíš zdr dokumentáciu, ak bude treba - postup máš v tom liste zo SP. pozri si aj termín.
......
cit: "ID mi vzniklo v december 2016 na prehodnoteni som bol december 2019. v rozhodnuti sa piuse ze zvysenie sa priznava o d datumu vzniku ochorenia, teda jul 2018. - toto nejako upresni - nechápem ???
takže podľa druhého doplnenia:
V SP ti už úplne presne odpovedali! Keďže už na začiatku použili výpočet podľa zák 100, ktorý bol pre teba výhodnejší (zohľadnili aj tú rizikovejšiu kategóriu) - tak sa ti stále nemení výška dôchodku, lebo je to viac, ako keby použili výpočet podľa zák 461, aj po tom zvýšení na 55%. Jednoducho si prepočítaj obidva spôsoby - a presveč sa sám, keď im neveríš. :) Môžeš si porovnať aj, pri akom poklese sa to vyrovná, resp bude výhodnejšie podľa zák 461 (odhadujem tak 60%) .
Predpokladám, že máš málo rokov pistenia - a tiež nízky VZ.
tu nájdeš obidva zákony- aj v časových verziách
https://www.zakonypreludi.sk/
veronikasad
04.06.20,18:57
v ktorom roku si mal priznaný ID ? Kedy si bol naposledy na posudkovej komisii ?
veronikasad
04.06.20,19:24
čo rozumieš navýšením podla nového zákona ? Očakával si minimálny dôchodok ?
veronikasad
04.06.20,19:25
Zamaž osaobné údaje a prilož rozhodnutie na Porade, bez toho sa skontrolovať nedá.
letavizu 1
04.06.20,19:55
som tu odd dnes iba, kde sa tu daju pridat prilohy
veronikasad
04.06.20,20:09
do toho pôvodného textu cez sponku.
letavizu 1
05.06.20,10:11
Dakujem za vysvetlenie a ocenujem to , dnes uz malokto je ochotny pomoct.