Demi0
08.06.20,12:42
Prosím Vás, vie mi niekto dať odkaz na zákon, usmernenie, vyhlášku - poprípade niečo iné, kde sa konkrétne píše, že petržlen nespadá alebo spadá pod 10% DPH? Máme s obchodnym partnerom trošku rozdielne názory
Tweety
08.06.20,10:48
Demi0
08.06.20,11:00
Áno to som našla aj ja. Na internete sa to píše, že mrkva aj petržlen. Len to oficiálne neviem nikde nájsť. Niečo čo má paragraf alebo nejakú legislatívnu značku. Potrebujem niečo, aby ma nemohli odpinkať. Lebo podľa vykonávacieho nariadenia komisie (EÚ) 2019/1776
z 9.októbra 2019 : Termín „zelenina“v položkách 0709 až 0712 zahŕňa jedlé huby, hľuzovky, olivy, kapary, cukety, tekvice, baklažány, kukuricu cukrovú (Zea mays var. saccharata), plody rodu Capsicum alebo rodu Pimenta, fenikel, petržlen, trebuľku, estragón, žeruchu a majoránku (Majorana hortensis alebo Origanum majorana).
Podľa zoznamu tovarov z prílohy č. 7 zákona o DPH, ktoré podliehajú uplatneniu zníženej sadzby DPH vo výške 10 % zo základu dane spadá číselný kód 0709 – ostatná čerstvá zelenina.

čo sa pri 20% vylučuje.
misoft
08.06.20,13:59
marjankaj
08.06.20,14:30
No ak petržlen nie je "ostatná zelenina" tak čo to potom je? Ovocie či strukovina?
Rajčiny aj uhorky sú vlastne ovocie. A ostatné ovocie ako slivky čerešne už nespadajú pod 10%?
https://www.vreckonos.sk/blog/ovocie-ci-zelenina--overte-si--ako-dobre-poznate-plody-zo-zelovocu/
Alebo je na to nejaký zákon, čo je ovocie a čo zelenina?

https://style.hnonline.sk/gastro/677088-su-paradajky-ovocie-ci-zelenina-sudy-riesia-tieto-pravne-spory-uz-130-rokov
misoft
09.06.20,08:16
Môj nebohý dedo - záhradník - mi vravieval:
Zelenina je to, čo vyberieme zo zeme, alebo zoberieme nad zemou. Ovocie je to, čo vzniklo z kvetu.
Takže i hrach, fazuľa, paprika, paradajky, kukurica (všetko je výsledkom oplodnenia kvetu) je ovocie - tak ako jablko, slivka, hruška ríbezle, egreše...
To, čo sa zbiera zo zeme, alebo nad zemou (z koreňa) je zelenina.
Kašlal on na nejaké nanútené pomenivania, triedenia - teraz žiaľ - si nútený hľadať papriku, paradajky, kukuricu v obchodoch pod zeleninou.
Poznámka na okraj.
Karfiol, brokolica je prakticky kvetenstvo rastliny, vyrastajúcej z koreňa - teda zelenina.
Demi0
10.06.20,06:25
Ostatná zelenina spadá pod 10% DPH. Ale mrkva a petržlen tam nepatria, tam by mala byť 20% DPH. ale na základe čoho?
Tweety
10.06.20,06:31
pozri tie zatriedenia, čo som doplnila
Dáša_
10.06.20,07:13
v zakone o DPH je príloha 7, kde sú vymenované potraviny ktoré maju zníženu, teda 10% dan z pridanej hodnoty https://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222#prilohy ked budeš študovať pozorne, tak zistíš že kod 0706 je vynechaný, Teda číselný kod spoločného colného sadzobníka. A keď pozrieš ten kod, tak zistíš, že to je skupina 07 06 - Mrkva, repa, zeler buľvový, reďkev, chren.... Takže naozaj je mrkva, petržlen s 20% daňou. Už sme to tu rozoberali, keď sa to zaviedlo. Vraj sa báli, že by to bol príiš veľký výpadok na dph, lebo tejto zeleniny sa asi preda veľmi veľa
vicktor
10.06.20,07:24
Dedo mal doktorat z botaniky?
Pretoze vedecke a ludove delenie sa lisia.
Kukurica je podla teba / deda ovocie. Rastliny s mensim klasom napr. psenicu, jacmen som nikdy nepocul nazvat ovocim.
Aj makovica a bukvica su ovocie?
https://sk.wikipedia.org/wiki/Zelenina
Dáša_
10.06.20,07:37
makovica nebude skor semeno? Podobne ako pri fazuli, je rozdiel zelena fazula a semená. Nielen chuťovo
vicktor
10.06.20,09:05
Makovica je plod a semena su makove zrnka (podobne jablko vnutri ukryva jadierka).
Este iny priklad - rasca sa vyvinie z kvietockov, ale sotva bude ovocim.

Ale aspon trochu k teme: presiel som zopar ucteniek z potravin a zistil, ze velka vacsina zeleniny a ovocia ma sadzbu 10%, ale za banany, citrony, mrkvu a petrzlen som statu odviedol 20%. Tie dve posledne plodiny su znamkou luxusu a roztopase ???
Podobne - jogurt 10%, ale tvaroh 20% ???
Dáša_
10.06.20,09:09
ja som svojho času študovala aj v parlamente, jak tento extrem vznikol. Nejak na poslednu chvíľu to niekto preloboval
misoft
10.06.20,13:38
vicktor (Dnes 10:24) Dedo mal doktorat z botaniky?
-------------------------------------------------------------------
Žiadny doktorát!
70 rokov školy života! 70 rokov práce s rastlinami, 70 rokov prplania sa v zemi.
To ani doktor botaniky nemá toľko skúseností, ako mal môj dedo!