zaphira
12.09.06,17:53
Prosim niekoho, kto cital dielo "O povinnostiach" od Cicera, ci by mi nevedel k tomu nieco povedat. Alebo ak mate niekto prácu o tomto diele alebo obsah z neho, velmi by som bola vďačná keby ste sa mi ozvali. ďakujem za pomoc. Zaphira :confused:
Hlinkovx
12.09.06,16:08
zdroj internet :

Za duchovný odkaz Marca Tullia Cicera možno považovať jeho spis O povinnostiach, ktorý napísal v poslednom roku svojho života a venoval svojmu synovi. Okrem iného je v ňom napísané:

Teda jedna zásada musí byť pre všetkých spoločná, že prospech jednotlivca má byť zároveň prospechom celku; pretože keby každý chcel uchvátiť všetok prospech len pre seba, ľudská spoločnosť by sa úplne rozpadla. A ďalej, ak naša prirodzenosť žiada, aby človek pomáhal človeku, nech je to ktokoľvek, len práve preto, že je to človek, musí byť podľa tej istej prirodzenosti i prospech všetkých ľudí vecou spoločnou. A ak je to tak, sme všetci spojení rovnakým prirodzeným zákonom, a ak toto platí, určite nám prirodzený zákon zakazuje, aby sme jeden druhému ubližovali. A keďže je predpoklad pravdivý, je pravdivý i záver.


4. úryvok: Z knihy O povinnostiach (venovanej synovi – úvodný a záverečný text)

„Už celý rok, môj milý Marcus, počúvaš Kratippa, a to ešte v Aténach, dostáva sa ti teda určite v plnej miere vied a zásad filozofických, keď máš možnosť, aby rozmnožoval tvoje vedomosti učiteľ taký znamenitý a zároveň ťa posilňovalo dobrými príkladmi mesto také slávne. Predsa si však myslím, že tak ako ja som na svoj prospech stále spájal s gréckym štúdiom štúdium latinské, a to nielen vo filozofii, ale i v príprave na činnosť rečnícku, mal by si to isté urobiť aj ty, aby si bol schopný vyjadrovať sa v obidvoch týchto odboroch. V tomto smere som, myslím, preukázal svojim krajanom značnú službu, takže nielen ľudia neznalí gréckej literatúry, ale i ľudia vzdelaní, ako sami uznávajú, všeličo odo mňa získali aj pre svoju výrečnosť aj pre svoju súdnosť.“

„Teda veľa zdravia, milý Marcus, a buď si istý, že si mi veľmi drahý, ale že mi budeš ešte drahší, ak sa ti zapáčia tieto ponaučenia a zásady.“
zaphira
12.09.06,16:31
Prosim niekoho, kto cital dielo "O povinnostiach" od Cicera, ci by mi nevedel k tomu nieco povedat. Alebo ak mate niekto prácu o tomto diele alebo obsah z neho, velmi by som bola vďačná keby ste sa mi ozvali. ďakujem za pomoc. Zaphira :confused:
Prípadne či neviete poradiť kde by som niečo take nasla.
kukučka
12.09.06,21:03
Ak ťa tak zaujíma, nájdi si čas a prečítaj sama. :)
durisovad
13.09.06,11:45
Toto dielo urcite najdes v kazdej lepsej kniznici. Precitanie stoji za ten cas, ktory tomu obetujes.