Angelinah
10.06.20,20:04
Mám povinnosť v mojom penzióne zamestnať zamestnancov? Nemôžem upratovať aj registrovať hostí sama? Pri živnosti mám zapísaného zástupcu, koho ale zamestnať nechcem.
kn-alka
10.06.20,18:11
zodpoveného zástupcu zapísaného v živnosti MUSÍŠ zamestnať, stačí na pár hodín týždenne, zodpovedný zástupca nie je "upratovačka", ale dozor nad vykonanou prácou.

Prevádzkovanie živnosti prostredníctvom zodpovedného zástupcu


§ 11


(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorej prostredníctvom zabezpečuje odborné vykonávanie činnosti počas prevádzkovania živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom28aa) manžel (manželka) podnikateľa alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.


Čo sa týka upratovania alebo recepcie, nemusíš nikoho zamestnávať, ak to stíhaš robiť sama, tak si to rob sama.
avalik
10.06.20,18:15
musis ho zamestnat ... kludne aj na 1 hodinu tyzdenne a so mzdou 6 eur/hod. ... ostatne mozes robit sama
Angelinah
11.06.20,23:20
Ďakujem. Podľa toho, keby som dala zapísať dcéru ako zodpov.zástupca, tak ju by som nemusela zamestnať... Má VŠ hotelovú v Brne a pracuje v hoteli ako asistentka. Táto prac.pozícia vyhovuje k prekázaniu odb.spôsobilosti, alebo ako to uznajú na živnost.oddelení?
kn-alka
12.06.20,07:31
treba tam zavolať, aké sú podmienky pri určení zodpovedného zástupcu... mimochodom, keď si si vybavovala tohto zodp.zástupcu, aké doklady sa museli predložiť?
Angelinah
12.06.20,07:36
Asi áno, zavolať, to je najistejšie, lebo sa to mohlo zmeniť.
Bolo treba iba ukončené vzdelanie a potvrdenie o praxi.
Ďakujem.