Maria129
15.06.20,07:55
Dobrý deň,
prosím ako správne účtovať pokutu za správny delikt, zamestnanec pri využívaní vymedzeného úseku cesty nezadal do palubnej jendtky právny počet náprav vozidla a prišla na firmu platobný rozkaz. Firma to uhradí a následne strhne zamestnancovi zo mzdy.
Prosím ako to zaúčtovať správne?
Ď.
a_je_to
16.06.20,23:12
Predpis pokuty daj na 545/379. Úhradu na 379/221. Pohľadávku za pokutu voči zamestnancovi 335/545 a jej zrážku 331/335. Na účte 545 zostane nula, lebo pokutu zavinil zamestnanec.
Maria129
18.06.20,05:59
Ďakujem a je správne aj toto účtovanie: predpis pokuty 335/379, úhrada pokuty 379/221, a zrážka zamestnancovi 331/335 ? A pokiaľ by nebola zosobnená zamestnancovi tak by to mohlo ostať na 545/379? :)
a_je_to
18.06.20,07:02
Tvoja alternatíva dá síce v súvahových stavoch rovnaký finálny výsledok, ako moja. Ale ... keby mi ju dal niekto bez okomentovania na stôl, tak veru neviem identifikovať, čo tým chcel účtovník oznámiť svetu. Moje zápisy by som vedel čítať a predstaviť si, aké hospodárske operácie a v akej časovej postupnosti obsahuje. Aj bez akéhokoľvek vysvetlenia. Ale u tvojho riešenia by som zaviazol hneď u prvého zápisu. Pohľadávka voči záväzku ... što éto ? Kde nájdem, že ako vznikla pohľadávka a ako záväzok ? Začínať účtovný príbeh zúčtovacím vzťahom, ktorý sa inak používa výnimočne niekde na konci účtovného riešenia sa nehodí. Prvotný predpis k hospodárskej operácii musí zobraziť aj jej nákladovo výnosovú, aj pohľadávkovo záväzkovú účtovnú povahu. Aj časovú následnosť hospodársko účtovných rozhodnutí účtovnej jednotky. Ak by som to mal vyjadriť nejakému účtovnému sokovi – sokyni, tak napíšem, že je to nesúvzťažné, postupnosť nerešpektujúce a nenáležite nadhľadové riešenie. No a ... správna otázka k veci nakoniec ... ako v rámci druhej alternatívy dorešiť to, ak by to zosobnené nebolo ? A pokutu by znášala účtovná jednotka ? Metodicky vyčerpávajúco ... asi tak ... :-).